به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، در سال های موخر، نیمکت استقلال شاهد فراز و نشیب های زیاد بوده و این نیمکت به دوست داشتنی ترین استقلالی ها هم رحم نکرده هست. حدود یک سال پیش، بعد از استعفا منصوریان از سرمربی گری استقلال نام های مکرر و معروفی برای جانشینی شماره ۱۰ دوست […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، در سال های موخر، نیمکت استقلال شاهد فراز و نشیب های زیاد بوده و این نیمکت به دوست داشتنی ترین استقلالی ها هم رحم نکرده هست. حدود یک سال پیش، بعد از استعفا منصوریان از سرمربی گری استقلال نام های مکرر و معروفی برای جانشینی شماره ۱۰ دوست داشتنی استقلالی ها عنوان گردید که سر انجام بی سروصداترین آنان یعنی وینفرد شفر انتخاب گردید. با این که در اوائل کار، طرفداران استقلال علل مختلفی برای ناکامی این مربی آلمانی عنوان می کردند اما او در نیم فصل دوم لیگ هفدهم نمایش داد که توان دارد یک استقلال نیرومند بسازد.

پروژه او در استقلال در حال ثمر دادن بود که با جدایی بازیکنان کلیدی تیمش مثل تیام، جپارف، مجید حسینی، نورافکن و امید ابراهیمی این پروژه تا مرز شکست پیش رفت اما شفر تسلیم نشد و با بازیکنان جدید به کار خودش دنبال کرد. با این که استقلال، فصل را به خوبی آغاز نکرد اما اواخر نیم فصل، تیم شفر خودی نمایش داد و با برتری های پرگل و پیاپی، خودش را به تیم های بالانشین جدول رده بندی نزدیک کرد. البته شاگردان شفر در دیدار انتهایی نیم فصل نتوانستند برنده گردند و مقابل پدیده حیرت ساز به برابری بدون گل رسیدند تا استقلال نیم فصل نخست را با ۲۵ امتیاز در رده پنجم نهایی کند.

وینفرد شفر دوشنبه شب با حضور در یک کافه، در جمعی دوستانه با خبرنگار ایسنا به اظهار کرد وگو پرداخت و در مورد چالش های استقلال در دوران حضور خودش در استقلال، اختلاف نظر و دیدار اخیرش با کی روش و موفقیت ایران در جام ملت ها گفت وگو کرد. در ادامه اظهار کرد وگوی شفر با ایسنا را مطالعه می کنید:

* در ادامه اظهار کرد وگوی شفر با ایسنا را مطالعه می کنید:* استقلال نیم فصل نخست لیگ برتر را در رده پنجم به اتمام رساند و برخلاف فصل گذشته، فاصله اندکی با صدرجدول دارد. چه چالش هایی در نیم فصلی که که گذشت پیش رو داشتید و کارکرد تیم تان را در نیم فصل نخست چگونه بررسی می کنید؟

چه چالش هایی در نیم فصلی که که گذشت پیش رو داشتید و کارکرد تیم تان را در نیم فصل نخست چگونه بررسی می کنید؟خیلی ها به من تلفن زدند که به چه سبب وقتی هیات مدیره کاری که می خواهی را انجام نمی دهد به خانه نمی روی. دو نکته وجود داشت، این که من فوتبال را دوست دارم، می خواهم تیمم را بسازم و به موفقیت برسم و نکته دوم طرفداران استقلال هستند.اگر بخواهیم درمورد استقلال حرف بزنیم باید از اوائل فصل آغاز کنیم. مسئولین قبلی باشگاه به حرف من درمورد تمدید قرارداد با امید ابراهیمی، مجید حسینی، تیام و جپارف گوش ندادند و همه این بازیکنان رفتند. هدف ما در آن زمان اکتساب ستاره سوم بود. وقتی که از آلمان برگشتم، دیگر تیمی نداشتیم. جالب هست وقتی در اردوی ترکیه بودیم حدود ۱۲ بازیکن در تمرین های حاضر بودند، بنابراین برای من مشخص بود که راه بسیار دشواری برای رسیدن به هدفمان داریم. خیلی ها به من تلفن زدند که به چه سبب وقتی هیات مدیره کاری که می خواهی را انجام نمی دهد به خانه نمی روی؟

خیلی ها به من تلفن زدند که به چه سبب وقتی هیات مدیره کاری که می خواهی را انجام نمی دهد به خانه نمی روی؟دو نکته وجود داشت، این که من فوتبال را دوست دارم، می خواهم تیمم را بسازم و به موفقیت برسم و نکته دوم، طرفداران استقلال هستند. می دانم که شاید استقلال دشمنان بسیاری داشته باشد ولی می خواهم هوادارانمان خوشحال باشند. من زمان بسیاری هست که در فوتبال هستم و تاکنون چنین هوادارانی ندیده ام که تا این حد با قلبشان یک تیم را دوست دارا باشند. به همین دلیل ما در ایران ماندیم و خیلی خیلی سخت کار کردیم. طبیعی بود که آغاز فصل خوب نبود اما تمریناتمان، گفت وگو و ارتباط با بازیکنان با اهمیت بود و با این کار توانستیم یک تیم نیرومند بسازیم. فصل قبل فکر کنم ۱۶-۱۷ با پرسپولیس فاصله داشتیم اما الان فاصله مان شش امتیاز هست. این یک غافلگیری هست ولی به علت کار دشواری که انجام شده و این که بازیکنان تمام قد کوشش می نمایند، همه چیز امکان دارد.

چیزی که الان احتیاج داریم، استراحت بازیکنان هست. بعد از برگشت به لیگ باید برای رده اول یا دوم جدول بجنگند. می دانم کار آسانی نیست ولی باید همیشه این رویا و هدف را دارا باشیم. ما برای همین، کار می کنیم و امید دارم وقتی مصدومان کم و شانس زیاد دارا باشیم، به این هدف برسیم.

* * شما همیشه در گفت وگو هایتان به روحیه و کار گروهی اشاره کرده و تاکید می کنید که این دو مقوله از عاملان با اهمیت تیم تان در رسیدن به موفقیت هستند. لطفا توضیح دهید که روحیه و کار گروهی دربردارنده چه چیزهایی هست و شما در زمینه آن، چه گفت وگو هایی با بازییکن هایتان انجام می دهید.

پیش از این که بخواهیم بازیکنی دریافت کنیم، فقط بازیکن خوب نمی خواستیم لکن بازیکنی قصد داشتیم که شخصیت خوب و روحیه برد دارا باشند. بسیار با اهمیت هست که همه سرمربی ها با باشگاهشان صادق باشند. همه چیزی که می خواهیم این هست که بازیکنان در تمرین خوب تر گردند. از بازیکن جوانی مثل الله یار صیادمنش تا بازیکن با تجربه ای مثل پژمان منتظری. وقتی که پژمان مصدوم گردید خیلی ها اظهار کردند دیگر توان ندارد فوتبال بازی کند اما با او کار کردیم و کوشش کرد و الان دو مرتبه هم بازیکن ملی هست یا وقتی که به استقلال رسیدم، مهدی رحمتی از تیم بیرون گذاشته شده بود. او از من سؤال کرد و به وی اظهار کردم که وقتی که در تمرین کوشش کنی این شانس را داری و باید برای موقعیت خودت بجنگی. نه فقط او لکن تمام بازیکنان باید برای جایگاهشان بجنگند. پس از این که این بازیکنان کوشش بسیاری کردند، نگاه کردند که توان دارند شانس موفقیت در استقلال و تیم ملی را دارا باشند. مجید حسینی بازیکن زیر ۲۳ سال بود که اظهار می کردند شاید بازی کند اما الان بازیکن فیکس تیم ملی هست و الان قیمتش ۱.۹ ۹ میلیون دلار هست.

کادر ما از بیژن طاهری تا نامداری و در گذشته سانی و الان ساشا به کار کردن با بازیکنان علاقه دارند و آنان را فراموش نمی کنند. بازیکنان هم با بازی خوبشان این اعتماد را به ما برمی گردانند. بازیکنان باید بدانند که توان دارند اشتباه کنند و در فوتبال یک امر طبیعی هست. به بازیکنان اظهار کردم که کسی از بیرون باشگاه توان ندارد در مورد بازیکنانم بد حرف بزند و من همیشه پشت بازیکنانم می ایستم. بازیکنان باتجربه مثل پژمان، خسرو و مهدی به ما کمک می کنند. آنان نه فقط در مورد مسائل فوتبال لکن در مورد نظم و دیسیپلین به بازیکنان دیگر کمک می کنند. می اندیشم فصل گذشته و سال کنونی روحیه تیمی برای موفقیت استقلال بسیار با اهمیت بوده هست. وقتی که تیم پاداشی قصد دارد بگیرد، می خواهم همه اعضای تیم از بازیکنان، تدارکات و کادرپزشکی همه جایزه یکسان دریافت کنند و برای من با اهمیت نیست که من بالاتر بگیرم چون همه برای استقلال کوشش می نمایند و استقلال شماره یک هست و علاقه مشترک ماست.

بازیکنان باید بدانند که توان دارند اشتباه کنند و در فوتبال یک امر طبیعی هست. * تاکید شما در مورد بازیکنان این هست که باید روحیه برد دارا باشند.

* آیا گرو و نویمایر که جدیدا از استقلال جدا گردیدند، بدون این روحیه بودند یا علل دیگری در جدایی آنان دخیل بود؟اگر بخواهیم درمورد گرو حرف بزنیم، او مهاجمی نیست که بخواهد همیشه گل بزند لکن بازیکنی هست که برای بقیه فضاسازی کرده و برای بقیه موقعیت سازی می کند. آیا گرو و نویمایر که جدیدا از استقلال جدا گردیدند، بدون این روحیه بودند یا علل دیگری در جدایی آنان دخیل بود؟

او شخصیت بسیار خوبی دارد و بازیکن خوبی هست اما شرایط برای او خوب نبود. همه فکر می کردند او تیام دوم هست ولی ما در ترانسفر تیام شانس بزرگی داشتیم اما در مورد گرو شرایط بسیار سخت بود. سرور از تیم جدا شده بود. تیام و سرور در آن زمان مثل دو برادر بودند و کار تیام در استقلال راحت بود. مسائل دیگری هم هست که نمی خواهم درمورد آن گفت وگو کنم. او مقابل استقلال خوزستان خوب بازی کرد و یک شانس خوب گل زنی داشت اما اعتماد به نفس کافی برای گل زدن نداشت. بعضی رسانه ها و هوادارها درمورد او خوشحال نبودند. او شانس گل زنی داشت ولی اعتماد به نفس نداشت و مسیر حرکتش اشتباه بود به همین دلیل خوب تر بود که باشگاهش را تغییر یابد و اطمینان دارم توان دارد در باشگاه دیگر کارکرد بهتری داشته باشد. در مورد مارکوس؛ او وقتی که به استقلال آمد، ۶۰-۷۰ درصد آمادگی بدنی داشت.

او در قطر و برای بازی با السد شرایط بسیار خوبی داشت و صبح مشخص بود که مقابل السد بازی می کند. در تمرین یک اشتباه پیش آمد و مصدوم گردید. به فیزیوتراپ و دکتر مراجعه کرد و تمرین نداشت، بنابراین شرایط جسمانی اش بدتر گردید. در بازی قبلی ما دو، سه موقعیت گل زنی داشت که به گل مبدل نشد و مقابل صنعت نفت یک ضربه به دیرک دروازه زد. بازیکنان فوتبال شانس هم احتیاج دارند. مارکوس بازیکن خوبی هست اما فراز و نشیب زیاد داشت و برای او خوب تر بود که به باشگاه دیگری برود و دو مرتبه کارش را آغاز کند. او ۳۲-۳۳ سالش هست. دقیق نمی دانم ولی می اندیشم در باشگاه دیگری اگر کوشش کند، توان دارد موفق باشد. ما برنامه داریم ولی کارمان راحت نیست.

* بعد از جدایی این دو بازیکن بیگانه، چه طرحی برای جذب بازیکنان جدید برای دارید؟

باید دنبال مهاجمی بگردیم که مثل تیام بتواند زیاد گل بزند. بازیکنی که شاید در انگلیس، ایتالیا و آلمان بازی کند که اگر بخواهیم در این سطح بازیکن جذب نماییم باید حدود ۲ میلیون دلار هزینه نماییم. یکی از عللی که تیام به ایران آمد، من بودم که در کامرون مربی بودم و من را می شناخت. در آن زمان شاید نمی خواست به ایران بیاید و گفت وگو های منفی در مورد ایران شنیده بود. از سنگال به قطر رفت و اظهار کرد قصد دارد بیاید، من هم به وی اظهار کردم که در ایران هیچ مشکلی وجود ندارد و مردم مهربانی دارد تا بنابراین او هم قراردادش را با استقلال امضا نماید. هدف تیام این بود که در لیگ قهرمانان بسیار خوب بازی کند و برای پول زیادتر به چین برود. تیام خیلی خوب بازی کرد ولی مشکلش این بود که ایجنت خوبی نداشت. او الان در عجمان هست و شاید پول خوبی بگیرد ولی شاید فقط ۱۰۰۰ نفر بازی اش را نگاه کنند اما در ایران ۸۰ هزار نفر بازی اش را می نگاه کردند. ما به بازیکنی احتیاج داریم که به ما بگوید می خواهم بسیار خوب برای استقلال بازی کنم و بعد از یک سال یا دو سال باشگاهش را تغییر یابد و برای پول زیادتر به کشوری مثل چین برود. ما روزانه ویدئوهایی از بازیکنان می نگریم و آنان را بررسی می کنیم.

بازیکن هایی که شاید نام و رزومه بزرگی دارا باشند اما مصدوم باشند را توان نداریم جذب نماییم. احتیاج به زمان کافی داریم و توان نداریم خیلی فوری بازیکن جذب نماییم. ما بازیکن هایی مثل الله یار، روح الله و رضا کریمی داریم. ما می خواهیم بازیکنی جذب نماییم که همه از آمدن او به استقلال خوشحال گردند. ما مطمئنا به بازیکن خوب احتیاج داریم. می خواهیم در لیگ قهرمانان بازی کنیم. تیم الدحیل که سال قبل با پرسپولیس بازی کرد، تیم کلیدی اش نبود و الان سه بازیکن کلیدی اش بازگشته اند. همان حرفی که پیش از آغاز فصل زدم، همه برای خوب تر شدن سرمایه گذاری می کنند اما در این جا تیم ما شرایط بدی پیدا نمود و بازیکنان رفتند. الان همه چیز گذشته و باید برای دور بعدی لیگ قهرمانان آماده شویم. موفقیت در لیگ قهرمانان کار دشواری هست ولی باید رؤیای آن را دارا باشیم. اگر بخواهیم بازیکنی جذب نماییم که زیاد گل بزند، باید حدود ۲ میلیون دلار هزینه نماییم.

* یکی از مهره های اثرگذاری که در لیگ هجدهم از استقلال جدا گردید، جیری ساناک، دستیار شما بود. آقای شفر، شما در مورد مریضی ساناک و برخورد یکی از مسئولین باشگاه با او در نشست خبری پیش از دیدار با پدیده توضیح دادید.

* من توان دارم این را بگویم که سانی دستیار بسیار خوبی بود، همان طور که میگوئل هست. او مشکلی درمورد پاسپورتش داشت. الان چیزی که بخواهم بگویم این هست که مساله با اهمیت احترام هست.

بدون احترام توان ندارید موفقیت دارا باشید و سانی هم به همین دلیل رفت. بیژن طاهری را فراموش نکنید. او همیشه با فرشید باقری تمرین می نماید. شما نگاه کردید در بازی مقابل سپیدرود دو گل به ثمر رساند و صورت بیژن طاهری را بوسید.

به چه سبب؟ چون بیژن به وی اعتماد به نفس شوت زدن داد و او با شوت زدنش دو گل زد. بابت این چیزها خرسندم. فرشید حدود یک سال گل نزده بود ولی همیشه می گوید که می خواهم زیادتر تمرین کنم. من از این بابت بسیار خرسندم. ما کادرفنی خوبی داریم و همه برای موفقیت استقلال کوشش می نماییم. بازیکنان از کادرفنی خوشحال هستند و ما نیز از بابت بازیکنان خوشحال هستیم. * شما در این فصل از رحمتی و حسینی به تناوب درون دروازه استقلال استفاده کردید. آیا اعتقاد شما به استفاده از سامانه چرخشی هست یا مثل برانکو اعتقاد دارید که باید یک سنگربان کلیدی و یک سنگربان تنها ذخیره دارا باشید؟تیم ما همیشه تحت فشار هست که باید ببرد. وقتی که قصد داشتم قراردادم را امضا کنم، همه اظهار می کردند که باید ببری، باید ببری و باید ببری.

* من بیان می کردم که اول باید خوب بازی کردن را یاد دریافت کنیم ولی آنان باز اظهار می کردند که باید ببری. آیا اعتقاد شما به استفاده از سامانه چرخشی هست یا مثل برانکو اعتقاد دارید که باید یک سنگربان کلیدی و یک سنگربان تنها ذخیره دارا باشید؟

فصل قبل تیمی بسیار خوب و نیرومند داشتیم و بازیکنان بزرگتری در تیم حاضر بودند. بعد از بازی با الریان، پژمان منتظری بیرون بود و باید مدافعان تازه ای مقابل الهلال به بازی ارسال می کردیم. بنابراین باید دروازه بانی انتخاب می کردیم که با بازیکنان حرف بزند و بتواند مدافعان را مربی گری کند. نمی گویم که حسینی خوب تر هست یا رحمتی. اصلا درمورد این مبحث گفت وگو نمی کنم ولی رحمتی مقابل الهلال خیلی خوب بازی کرد و ما فقط یک موقعیت به این تیم دادیم. ما در عمان، یک بر صفر الهلال را بردیم و الان هم همین مبحث وجود دارد. در اول فصل، حسینی مصدوم بود و رحمتی خیلی خوب بازی کرد. من توان ندارم دروازه بانی که خوب بازی کرده را تغییر یابم. بعد پژمان را از دست دادیم و از حسینی در دو بازی مقابل سایپا استفاده کردیم.

ما می دانستیم که تیممان به دروازه بانی احتیاج دارد که از عقب بتواند به تیم اعتماد به نفس بدهد، به همین دلیل دروازه بانمان را تغییر دادیم. مهدی رحمتی دروازه بانی هست که توان دارد بازی را به خوبی بخواند. او پیش از این که موقعیت روی دروازه ایجاد گردد با پژمان، میلاد یا دانشگر حرف می زند. این نکته ای هست که دروازه بانان جوان ما باید یاد دریافت کنند. سنگربان خوب، آن دروازه بانی نیست که بتواند فقط توپ های بسیاری مهار نماید. الیورکان خیلی خوب بازی خوانی می کرد و پیش از این که تیم رقیب بخواهد موقعیتی ایجاد کند با مدافعان گفت وگو می کرد و از آنان قصد داشت تا با پرس کردن نگذارند خطری روی دروازه ایجاد گردد. پیش از این که تیم ملی بخواهد به جام جهانی برود در بازی با ازبکستان، حسینی توپ را در اختیار داشت ولی کسی صدایش را نمی شنید.

شاید این یکی از مشکلاتی بود که کی روش وی را به جام جهانی دوئل. جنبه های شخصیتی در سنگربان بودن بسیار حائز اهمیت هست. سنگربان بودن فقط این نیست که ۲۰ توپ سیو کنید. مهمتر از آن، این هست که بتواند شرایط بازی را کنترل کند که با گفت وگو کردن با مدافعان میسر می گردد. من همیشه می خواهم به حسینی کمک کنم و این مبحث را دفعه قبل هم به وی اظهار کردم. حسین حسینی در حال حاضر در تیم ملی حاضر هست، شاید دو، سه هفته در تمرین های شانس داشته باشد که در بین سه سنگربان تیم ملی در جام ملت ها قرار بگیرد. باید از این شانس استفاده نماید.

سنگربان با این که در زمین تنهاست ولی ریاست زمین هست و باید با بازیکنان حرف بزند. سنگربان باید مثل یک مدافع لیبرو عمل کند. * از استقلال فاصله دریافت کنیم و به سراغ تیم ملی و ملی پوشانتان در این تیم برویم. در مورد ملی پوشانتان توضیح دهید. اول از همه باید بگویم که بسیار خرسندم که پنج بازیکن در تیم ملی داریم.

* این که چند نفر از آنان در فهرست بازیکنان بمانند، تصمیم کی روش هست. پژمان مقابل پدیده به بازی برگشت و در بازی قبلی در پست دفاع راست بسیار خوب بازی کرد.

با این که پست کلیدی او نیست. روزبه دفاع وسط سمت چپ بود که پست کلیدی او نیست اما خیلی خوب بازی کرد. حسین حسینی باید خیلی خوب تمرین کند و باید عادت نماید که با بازیکنان حرف بزند. یک سنگربان خوب باید با مدافعانش حرف بزند. می اندیشم تا وقتی خوب تمرین کند در تیم ملی می ماند. وریا بسیار با داعیه هست و مقابل پدیده خیلی خوب به عنوان وینگر بازی کرد و نگاه کردم که کی روش از او مقابل ترینیداد به عنوان وینگر استفاده نمود. او بازیکنی هست که توان دارد در دو پست به خوبی بازی کند. و سر انجام دوست من، علی کریمی! او بازیکن خوب و بسیار باهوشی هست. شرایط بازی کردن برای سپاهان و باشگاهی که طرفدار بسیاری ندارد با بازی کردن برای استقلال بسیار متمایز هست. او مقابل استقلال خوزستان به طور کامل بازی کرد و الان یکی از خوب ترین بازیکنان ایران هست. او توان دارد در جام ملت ها موفق باشد. او اعتماد به نفس خوبی دارد و برای توپ می جنگند و خلی خوب پاس می دهد. ما مربیان باشگاهی مسائلی درمورد بازیکنانمان می دانیم که سرمربی تیم ملی از آن بی اطلاع هست، بنابراین ما قادر هستیم به سرمربی تیم ملی کمک کنیم. خود من در تیم ملی جامائیکا، کامرون و تایلند بوده ام و خیلی از بازیکنانم به چلسی، رئال و لیون رفتند. کی روش یک مربی حرفه ای هست و می داند که با این بازیکنان توان دارد قهرمان قاره آسیا گردد.

من پیشتر در قاره آسیا کار کرده ام و همه می دانند که لیگ ایران نسبت به گذشته خوب تر شده هست. فکر نکنید که با غرور و تکبر حرف می زنم ولی کارکرد تیم ما در فصل گذشته موجب گردید تا همه تیم ها حتی تیم آکادمی بخواهند مقابل ما خوب تر بازی کنند.

* به نظرتان شانس تیم ملی ایران برای قهرمانی در جام ملت ها چقدر هست؟

سال کنونی سپاهان بازیکنان تازه ای جذب کرد و تراکتورسازی سرمایه گذاری بسیاری کرده و کارکرد ما در فصل گذشته موجب گردید کاری را که ما در فصل گذشته انجام دادیم تکرار نمایند. آنان پول بسیاری برای بازیکنان جدید سرمایه گذاری کردند. من نمی دانم تراکتور و سپاهان چه قدر دلار برای بازیکنان جدیدش هزینه نموده اند. لیگ بسیار خوب تر شده و این برای مربی تیم ملی بسیار خوب تر هست. در جام جهانی، بازیکنان لیگ برتر از همه خوب تر بودند نه بازیکن هایی که در روسیه، هلند یا کشورهای دیگر بازی می کردند. ما شانس بزرگی در جام ملت ها داریم و می اندیشم این دوره، زمان اکتساب موفقیت هست. اطمینان دارم تیم ملی با جام به ایران برمی گردد. * آقای شفر، ارتباط شما و کی روش همیشه به گونه ای بوده که حتی علی رغم اختلاف نظرها همیشه با احترام با هم برخورد کردید. حتی در هفته های اخیرکه شما از حضور ملی پوشان استقلال در تمرین ریکاوری تیم ملی جلوگیری کردید، حرفی بر علیه هم انجام ندادید. با این وجود می خواهیم از شما بپرسیم که آیا در دیدار اخیری که با کی روش داشتید، او در مورد این اقدام از شما گلایه نکرد؟  ما اول درمورد تمرین خودش گفت وگو کردیم چون او در سالن وزنه تمرین می کرد.

* (با خنده) بعد هم در مورد بازیکنان ملی پوش گفت وگو کردیم و شرایطی که اطراف باشگاه وجود دارد. این یک مساله بین من و کارلوس هست. با این وجود می خواهیم از شما بپرسیم که آیا در دیدار اخیری که با کی روش داشتید، او در مورد این اقدام از شما گلایه نکرد؟  

ما درمورد علی کریمی، پژمان، حسین حسینی و روزبه چشمی گفت وگو کردیم. ( من سه بار مربی تیم ملی بودم. ارتباط بین سرمربی تیم ملی و سرمربی باشگاهی بسیار با اهمیت هست. مربی تیم ملی شاید ۳-۴ هفته بازیکنان را در اختیار داشته باشد اما مربیان باشگاهی، بازیکنان را هرروز در اختیار دارند. این ارتباط بسیار با اهمیت هست و باشگاه ها و تیم ملی باید با هم کار کنند. ما مربیان باشگاهی مسائلی درمورد بازیکنانمان می دانیم که سرمربی تیم ملی از آن بی اطلاع هست، بنابراین ما قادر هستیم به سرمربی تیم ملی کمک کنیم. همیشه به مربیان باشگاهی بیان می کردم که باید با هم حرف بزنیم. علاوه بر این بازیکنان بسیار خوشحال می گردند که مربی تیم ملی به ورزشگاه بیاید و بازی هایشان را ببیند. وقتی که در کامرون مربی بودم در دل جنگل می رفتم و بازی های لیگ را می نگاه کردم و بازیکنان ملی بسیار از این بابت خوشحال می گردیدند. این مساله ای هست که به شما کمک می کند تیمی نیرومند همراه با اعتماد به نفس بسازید. من و کی روش درمورد این مسائل با هم گفت وگو کردیم.

* پیش از دیدار با پدیده، امید ابراهیمی که در اردوی تیم ملی بود، با شما دیدار داشت. آیا از او شاکی بودید؟به وی اظهار کردم که از او خوشم نمی آید. (با خنده) وقتی که من رسیدم امید از یک مصدوم شدن بازگشته بود و بعد از سه ماه خوب ترین هافبک ایران گردید. او فرمانده تیم ما بود و به همین دلیل نمی خواستم به تیم دیگری برود.

* برای حدود ۸ ماه به مسئولین قبلی باشگاه اظهار کردم که باید با او قراداد جدید ببندید. آیا از او شاکی بودید؟

پیش از جام جهانی هم به کارلوس اظهار کردم که امید ابراهیمی را به تیم ملی ببرید. ( او بازیکنی هست که شخصیتی قوی دارد و تیم ملی به وی احتیاج دارد. او توان دارد به علت قدرتش، روند بازی را تغییر دهد. بابت عملکردش در جام جهانی بسیار خرسندم. الان هم کارکرد بسیار خوبی در قطر دارد که شرایط خوب باشگاهش به علت امید هست.

الان ما علی کریمی را داریم که بسیار بازیکن خوبی هست. بسیار خوشحال می شوم که بازیکنان جوان توان دارند بیایند و پیشرفت کنند و به باشگاه های دیگر بروند. * دو مرتبه به سراغ استقلال و لیگ برتر برویم. در هفته های موخر انتقادات بسیاری نسبت به کارکرد داوران در لیگ برتر گردید. حتی گفت وگو از این مبحث گردید که جریان خاصی برای قهرمان کردن یک تیم مشخص در لیگ برتر وجود دارد. اول باید بگویم که خرسندم که داور یا کمک داور نیستم.

* کار آنان بسیار دشواری هست. در بازی اول مقابل پیکان، خطای بسیار شدیدی روی سجاد آقایی گردید که اگر سجاد این صحنه را حدس نمی کرد و پایش را عقب نمی کشید، به احتمال زیاد فوتبالش تمام می گردید. نکته ای که بسیار با اهمیت، این هست که همیشه فدراسیون شرایط بهتری به داوران بدهد تا به کلاس های بیشتری بروند و زیادتر یاد دریافت کنند. آیا شما وجود چنین جریانی را قبول دارید؟

آن بازیکنی که روی سجاد خطا کرد باید اخراج می گردید ولی اعتقاد دارم در ایران هیچ داوری بر علیه تیم ما یا بر علیه تیم های دیگر نیست. توان دارند دو مرتبه بازی را نگاه کنند. در بازی با پدیده یک گل تماما سالم زدیم که اگر در آلمان و ایتالیا بود، داور بازی را نگه می داشت و گل استقلال را پذیرفته بود. امید دارم در آینده فدراسیون هم چنین کاری انجام دهد. این مبحث برای طرفداران بسیار با اهمیت هست. طرفداران به این مبحث احتیاج دارند که دیگر این گونه گفت وگو ها هم مطرح نشود.

در آلمان هم این شرایط را داریم و داوران با تکنولوژی VAR بعد از بازی با پدیده، من درمورد داور گفت وگو کردم. این اولین بار بود که در مورد داور گفت وگو کردم و اتفاق مهمی پس از ان افتاد. کمک داور بازی با پدیده از من بابت صحنه گل معذرت خواهی کرد. این کار، جرات و جسارت وی را نشان می دهد و من وی را تشویق می کنم. ما داوران خوبی داریم وباید از آنان پشتیبانی نماییم. فدراسیون هم باید همین کار را انجام دهد و را به ایران بیاورد. می دانم که داورها در ایران کار دشواری دارند و می اندیشم دستمزدی هم که می گیرند زیاد نیست. فدراسیون هم باید از داوران و کمک داوران پشتیبانی نماید. در بازی مقابل استقلال خوستان عده ای از زنان به دم در هتل آمدند تا تصویر یادگاری دریافت کنند. آنان در حالی که اشک می ریختند به بازیکنانمان اظهار می کردند که دوست دارند به ورزشگاه بیایند و بازی استقلال را ببیند. فدراسیون هم باید همین کار را انجام دهد و VAR کسی توان ندارد به من بگوید مشکل آمدن زنان به ورزشگاه چیست! شاید ما باید با آقای سلطانی فر حرف بزنیم. آقای وزیر لطفا درها را باز کنید. * شما تجربه کار در کشورهای مختلفی مثل جامائیکا، تایلند، کامرون، آلمان و امارات را دارید.

در کدام یک از این کشورها اشتباه های داوری زیادتر بود؟در تایلند! وقتی بوریرام با موآنتون یا تیم های دیگری از بالای جدول بازی داشت، از ژاپن و کره داور می آوردند. این بسیار با اهمیت هست که داوران همیشه خونسرد باشند و زمان بیشتری در کلاس ها دارا باشند تا همیشه خوب تر گردند. دو مرتبه می گویم که اطمینان دارم هیچ داوری از عمد قصد ندارد مقابل ما یا تیم های دیگر قرار بگیرد. در یکی از بازی های ماینز، داور دوبار از استفاده نمود.

* یکی در صحنه ای که ابتدا اعلام گل کرد و پس از ان با ویدئو چک گل را مردود کرد و دیگری در صحنه ای که پنالتی را تصحیح کرد. در کدام یک از این کشورها اشتباه های داوری زیادتر بود؟

شغل داوران بسیار سخت هست. فوتبال از دو، سه سال پیش بسیار فوری تر شده هست و کمک داورها همیشه باید در فاصله اندکی آفساید را تشخیص دهد. به علت همین فدراسیون فوتبال باید با آوردن به داوران در تشخیص چنین صحنه هایی کمک کند. در یکی از بازی های ماینز، داور دوبار از VAR * یکی از مباحث با اهمیت در فوتبال ایران، ورود زنان به ورزشگاه هاست. شما به عنوان کسی که سال ها در فوتبال دنیا فعالیت کردید چه دیدگاهی درمورد این مبحث دارید؟در یک بازی تیم ملی عده ای از زنان به ورزشگاه رفتند که بسیار خوشحال گردیدم. وقتی از مردم ایران درمورد این مبحث سؤال می پرسم کسی توان ندارد جواب مشخصی بدهد که نمی دانم علتش چیست. در بازی مقابل استقلال خوستان عده ای از زنان به دم در هتل آمدند تا تصویر یادگاری دریافت کنند. به علت همین فدراسیون فوتبال باید با آوردن VAR کسی توان ندارد به من بگوید مشکل آمدن زنان به ورزشگاه چیست!شما مطمئنا در بعضی بازی ها نگاه کردید که جو ورزشگاه خشن می گردد.

* من می اندیشم اگر زنان به ورزشگاه بیایند از خشونت ورزشگاه ها کم می گردد. شما به عنوان کسی که سال ها در فوتبال دنیا فعالیت کردید چه دیدگاهی درمورد این مبحث دارید؟

شاید ما باید با وزیر ورزش آقای سلطانی فر حرف بزنیم. چون که نه! این مبحث نه فقط برای فوتبال مفید هست لکن برای زنان ایرانی هم اتفاق مثبتی هست. من می اندیشم دیگر زمان این کار فرا دست یافته هست. کسی توان ندارد به من بگوید مشکل آمدن زنان به ورزشگاه چیست!

من مربی ای هستم که همیشه دنبال برد هستم و هیچگاه نمی گویم سوم یا چهارم شدن خوب هست. اگر در پی سوم یا چهارم شدن باشید، در آخر فصل هشتم می شوید. باید در انتظار باشیم و نگاه کنیم در انتهاء فصل چه رخدادی می افتد. شاید بتوانیم اول بشویم ولی باید برای آن بجنگیم. طرفداران ما باید بدانند که بازیکنان، کادرفنی ، مدیرعامل، تدارکات و تمام اعضای باشگاه با هم هستیم. مدیرعامل باشگاه برای تیم ما بسیار با اهمیت هست و به بازیکنان داعیه می دهد.

* در انتهاء چه قولی توان دارید به طرفداران استقلال بدهید؟

فقط وقتی که همه با هم باشیم و یک هدف دارا باشیم توان داریم موفق شویم. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.

ایسنا – محمدامین شهسواری

انتهای پیام