اصلاح‌طلبان باید شفاف، صریح و منطقی با مردم سخن بگویند، اشتباهات و ضعف‌های عملکردی خود را بپذیرند و درصدد جبران آن برآیند. مسلما اگر مردم این شفافیت و صداقت را از سوی اصلاح‌طلبان ببینند و دلایلی که موجب عدم موفقیت و کامیابی اصلاح‌طلبان بوده را متوجه شوند بازهم اعتماد و امید خود را به اصلاح‌طلبان باز خواهند یافت.

سید حسین موسوی تبریزی دبیرکل مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم در سرمقاله ای در روزنامه آرمان، نوشته است: هر چند برای اظهار نظر درباره انتخابات مجلس در سال جاری بسیار زود است، اما اصلاح‌طلبان و سایر جریانات سیاسی رویکرد‌های خود را به سمت‌وسوی عملگرایی ببرند و به نوعی با عمل خود نشان دهند که در راستای منافع ملت و کشور چگونه عملکردی از خود برجای می‌گذارند. چرا که اساسا مردم بیش از گفتاردرمانی و بیان ایده‌های مطلوب از زبان فعالان سیاسی عملگرا هستند و کارنامه عملی جریانات سیاسی را رصد می‌کنند.

لذا در این راستا اصلاح‌طلبان برای حضور هرچه بهتر باید وارد صحنه شوند و عملا به مردم نشان دهند که چه برنامه‌هایی برای انتخابات آینده دارند و درصورت پیروزی چگونه عمل خواهند کرد. گرچه نباید از این مساله نیز بگذریم که اصلاح‌طلبان نسبت به گروه‌های دیگر با برنامه‌تر و دلسوز‌تر هستند.

درست است که بر اساس رفتارهایی که در دولت اصلاحات دیده‌ شد و بعدا نیز در صحبت‌های وی نمود پیدا کرد، مردم به جریان اصلاحات اطمینان پیدا کردند، اما آنچه که مسلم است اصلاح‌طلبان باید نوعی بازنگری درونی در خود داشته باشند و ببینند که در این دوره‌ای که مردم به آنها رأی دادند، در نهادهای انتخابی چه کردند. سخن نابجایی نیست که بگوییم مردم در انتخابات قصد شرکت نداشتند و برای حضور اصلاح‌طلبان در صحنه حاضر شدند به پای صندوق‌های رأی بیایند و به آنها رأی دهند.

لذا همین مردم اکنون برای حضور مجدد در انتخابات عمل می‌خواهند و منتظرند که اگر حرکتی بر محوریت منافع و مطالبات خود از سوی اصلاح‌طلبان مشاهده نکنند، نگاه دیگری داشته باشند و شاید در آن صورت دیگر اصلاح‌طلبان سرمایه اجتماعی خود را پشت سر نداشته باشند. البته نسبت به برخی رفتارها و عملکردهای اصلاح‌طلبان در برخی جاها گلایه و انتقاد وجود دارد که باید این مسائل و کاستی‌ها هرچه سریع‌تر حل شود. به‌خصوص اینکه تمام کارهای دولت که چندان هم موفق نبوده به طریقی از طرف رقبا و مخالفان و دلواپسان به نام اصلاح‌طلبان نوشته می‌شود. لذا اصلاح‌طلبان باید با عملکرد مناسب خود در این فاصله چند ماه مانده به انتخابات نشان دهند که اگر دولت نیز ضعفی دارد، نشان از بدی عملکرد مدیران است و این مساله ارتباطی به اصلاح‌طلبان ندارد؛ چرا که آنها صرفا جریان حامی دولت بوده و هستند و در مسائل اجرایی هیچ‌گونه دخالتی نداشته‌اند.

اصلاح‌طلبان باید شفاف، صریح و منطقی با مردم سخن بگویند، اشتباهات و ضعف‌های عملکردی خود را بپذیرند و درصدد جبران آن برآیند. مسلما اگر مردم این شفافیت و صداقت را از سوی اصلاح‌طلبان ببینند و دلایلی که موجب عدم موفقیت و کامیابی اصلاح‌طلبان بوده را متوجه شوند بازهم اعتماد و امید خود را به اصلاح‌طلبان باز خواهند یافت. البته سخن رئیس دولت اصلاحات نیز که پیش از سال جدید در دیدار جمعی از فراکسیون امید مبنی بر ایجاد تحولی عظیم از سوی دولت برای ایجاد رضایتمندی در میان مردم کاملا درست است. چرا که به جرأت می‌توان گفت عملکرد دولت در شرایط فعلی در ناامیدی و عدم اعتماد جامعه نسبت به اصلاح‌طلبان نقش بسزایی داشته است. لذا دولت باید در این فاصله تا انتخابات با انجام کارهایی مثبت، به خصوص در حوزه اقتصادی، زمینه‌های بازیابی اقبال عمومی خود و بازگشت سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان را فراهم آورد.

  • منبع خبر : آرمان