امین خاکباز در اظهار کرد وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه بودجه وزارت علوم ۳ درصد بودجه کل کشور هست، اظهار کرد: در کمال تأسف بعضی از کالاهای وارداتی به سبب اینکه همانند داخلی دارند، با نامی دیگر وارد می گردند. این کارشناس ارشد مدیریت تکنولوژی تصریح نمود: شرکت هایی که قرار هست با تکنولوژی روز […]

امین خاکباز در اظهار کرد وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه بودجه وزارت علوم ۳ درصد بودجه کل کشور هست، اظهار کرد: در کمال تأسف بعضی از کالاهای وارداتی به سبب اینکه همانند داخلی دارند، با نامی دیگر وارد می گردند.

این کارشناس ارشد مدیریت تکنولوژی تصریح نمود: شرکت هایی که قرار هست با تکنولوژی روز کار کنند، برای تولید محصول به مواد، قطعات، ابزارها و زیرساخت احتیاج دارند و تا رسیدن به محصول نیز باید هزینه زیادی صرف کنند که تسهیلات عرضه شده تنها قسمتی از این مورد ها را پوشش می دهد.

وی تصریح نمود: بودجه پارک های علم و فناوری ۰٫۱ ۱ درصد بودجه وزارت علوم هست که رقم بسیار ناچیزی هست؛ سالها است بودجه هایی در وزارت علوم هزینه می گردد، ولی باید در تجاری سازی سرمایه گذاری کنیم که این امر صورت نمی گیرد تا جایی که بعضی از اساتید که نسبت به راه اندازی شرکت دانش بنیان اقدام کرده اند، عنوان می کنند که نیرو تربیت کرده، ولی حتی قادر به بیمه کردن آنان نیستند و این نشان از تنگنا مراجع مالی این شرکت هاست.

خاکباز عنوان نمود: حقوق کارگر و متخصصان ایرانی نسبت به چین بسیار کمتر هست و هزینه تمام شده کمتر در ایران ازجمله مجال هایی هست که همه شرکت ها بویژه شرکت های دانش بنیان توان دارند از آن استفاده نمایند.

وی بابیان اینکه یکی از مشکلات بنیادی نشناختن معنا پارک علم و فناوری هست، مطرح نمود: مجال های زیادی در شرکت های دانش بنیان وجود دارد و باید به طور جدی بر روی شرکت های دانش بنیان سرمایه گذاری کرد و شرکت های “های تک” وی بابیان اینکه یکی از مشکلات بنیادی نشناختن معنا پارک علم و فناوری هست، مطرح نمود: مجال های زیادی در شرکت های دانش بنیان وجود دارد و باید به طور جدی بر روی شرکت های دانش بنیان سرمایه گذاری کرد و شرکت های “های تک” که دارای اعتبار افزوده زیاد می باشند، وارد بازار گردند. این شرکت ها وقتی به موفقیت رسیدند پیشران نوآوری فناورانه در کشور می باشند.

این کارشناس ارشد مدیریت تکنولوژی با بیان اینکه در آینده، کشور به این سمت و بر مبنای شرکت های دانش بنیان و کارآفرین حرکت خواهد کرد، اضافه کرد: زیادی از شرکت های دانش بنیان وقتی اقدام به دریافت مجوزهای متفاوت می کنند، زمان بسیار زیادی را از دست داده و همین امر بعضاً باعث شکست طرح آنان می گردد.

این کارشناس ارشد مدیریت تکنولوژی مطرح نمود: خصوصی بودن شرکت های دانش بنیان با اهمیت هست چراکه فواید زیادی دارد و باعث می گردد تا کارها با سرعت بیشتری جلو رود.

وی یادآور گردید: باید از ترکیه درس گرفت، چراکه زیادی از مردان این کشور بعد از جنگ جهانی به اروپا کوچ کرده و بعد از بازنشستگی و فراگیری بعضی از علوم به کشور خود بازگشتند و فناوری را به نسل بعد از خود جابه جا کردند و شاید بتوان این امر را یکی از علل جهش صنعت و اقتصاد ترکیه دانست.

خاکباز با اهتمام بر اینکه در آینده، کشور به سوی شرکت های دانش بنیان و کارآفرین حرکت خواهد کرد، اضافه کرد: یکی از مشکلات حوزه دانش بنیان، دانش بنیان نبودن خود ما هست، چراکه اعتقاد نداریم که بازاریابی یک فن هست و باید به تخصص ها احترام بگذاریم.

این کارشناس ارشد مدیریت تکنولوژی مطرح نمود: یکی از فرهنگ های غلطی که صداوسیما به راه انداخته، این هست که برای نمونه عنوان می کند که با ۵ میلیون تومان میتوان یک اکتساب وکار راه انداخت.

خاکباز با اشاره به اینکه در حال حاضر با توجه به افزایش نرخ دلار بعضی از شرکت های دانش بنیان توان دارند خدمات خود را به بازار بیگانه عرضه کرده و ارز وارد کشور کنند، اظهار کرد: در شرکت های دانش بنیان عموماً به بازار داخل کشور فکر کرده ایم که این اشتباه هست و باید به بازارهای بیگانه نیز اندیشید.

انتهای پیام