به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، با توجه به شرایط خاص والیبال ایران به دلیل اداره شدن با سرپرست و برگزار نشدن انتخابات و موفقیت‌های تیم‌های ملی در رده جوانان و بزرگسالان در عرصه‌های بین‌المللی، زمینه گفت و گویی را با جهانگیر سیدعباسی یکی از کارشناسان والیبال فراهم گردیم که در ادامه مصاحبه او […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، با توجه به شرایط خاص والیبال ایران به دلیل اداره شدن با سرپرست و برگزار نشدن انتخابات و موفقیت‌های تیم‌های ملی در رده جوانان و بزرگسالان در عرصه‌های بین‌المللی، زمینه گفت و گویی را با جهانگیر سیدعباسی یکی از کارشناسان والیبال فراهم گردیم که در ادامه مصاحبه او با خبرگزاری ایسنا را می‌خوانید:

*بحث تیم‌های ملی با فدراسیون متفاوت است

او درباره شرایط والیبال ایران گفت: بحث تیم‌های ملی با فدراسیون کاملا جدا است. اگر بخواهیم عملکرد تیم‌های ملی را بررسی کنیم بدون شک بهترین شرایط را دارند، اما در مورد فدراسیون اینطور نیست. ما در لیگ ملت‌ها بهترین عملکرد را داشتیم و تنها برابر لهستان بازی را باختیم که این اتفاق در ورزش طبیعی است و باید از این تیم قبول کرد. جوانان ما هم در جهان قهرمان شدند که کار بسیار بزرگی بود.

سیدعباسی افزود: این نتیجه رکورد شکنی به حساب می‌آید، چرا که همان تیم نوجوانان که قهرمان جهان شد در یک رده بالاتر هم عنوان قهرمانی را تکرار کرد. جوانان والیبال آینده تیم ملی ایران هستند. امیدوارم در انتخابی المپیک هم بهترین نتیجه را کسب کنیم تا نتایج خوب تیم ملی کامل شود.

*برگزار نشدن انتخابات ضعف است

کارشناس والیبال ایران در مورد فدراسیون نیز گفت: تقریبا ۷ – ۸ ماه است که فدراسیون ایران با سرپرست اداره می‌شود در حالی که این شرایط نباید بیش از ۳ ماه طول می‌کشید. با سرپرست نمی‌توان برنامه ریزی‌های طولانی‌ مدت انجام داد و این موضوع یک ضعف است. امیدوارم هر چه سریع‌تر انتخابات برگزار شود تا تکلیف والیبال روشن شود، هرچند که به نظر نمی‌رسد این اتفاق با توجه به برنامه مسابقات به این زودی‌ها پیش بیافتد.

*وزارت باید توضیح دهد

او در مورد دلایل تاخیر در برگزاری انتخابات نیز اظهار کرد: نمی‌دانم دوستان چه هدفی دارند و چرا باید برگزاری انتخابات تا این اندازه طول بکشد! خود وزارت ورزش باید به این سوال باید پاسخ دقیق دهد، اما این را می‌دانم که چنین شرایطی برای والیبال ایران که در سطح جهانی شناخته شده است، قشنگ نیست. یکبار گفتند انتخابات پس از پایان لیگ است، یکبار گفتند آخر سال، یکبار گفتند بعد از لیگ ملت‌ها و حالا هم که فعلا برگزار نشده است. بهتر بود بعد از ضیائی سریعا انتخابات برگزار می‌شد چون همانطور که قبلا هم گفتم، برنامه فشرده مسابقات کار را سخت می‌کند.

کارشناس والیبال ایران در پاسخ به این سوال که آیا چنین اتفاقی را می‌توان دلیل بر مهندسی کردن انتخابات دانست؟ اظهار کرد: خیلی دوست ندارم چنین کلمه‌ای را به کار ببرم اما طبیعی است که وزارت روی فرد خاصی نظر داشته باشد. با این حال بنده این کلمه را به کار نمی‌برم و تنها امیدوارم هر تصمیمی گرفته می‌شود در راستای پیشرفت والیبال باشد.

*والیبالی بودن رئیس آینده فدراسیون الزام نیست

او در پاسخ به این سوال که بهتر است رئیس آینده فدراسیون والیبالی باشد یا خیر؟ توضیح داد: الزاما نباید والیبالی باشد. نفراتی چون یزدانی‌خرم و داورزنی والیبالیست نبودند اما توانستند مدیریت خوبی در والیبال داشته باشند. مدیریت باید مهم‌ترین ویژگی رئیس آینده والیبال باشد و حال آگر این مدیر از داخل والیبال باشد خیلی بهتر است، اما اگر هم والیبالی نباشد مهم نیست و تنها باید مدیریت بلد باشد.

*والیبال از داورزنی گذشته است

سیدعباسی در پاسخ به این سوال که با بازگشت داورزنی موافق است؟ توضیح داد: از نظر من والیبال ایران از سطح آقای داورزنی گذشته است و به مدیر خیلی قوی‌تر نیاز داریم، بنده با بازگشت او خیلی موافق نیستم. داورزنی هر کاری که توانست برای رشد والیبال ایران انجام داد و الان به نظرم بهتر است همانجا در وزارت به ورزش کشور خدمت کند. البته اختیار دست خود او است و می‌تواند به انتخابات بیاید، این قدرت را هم دارد. نظر شخصی بنده این است که به والیبال برنگردد.

*برای برگزاری انتخابات دیر شد

پیشکسوت والیبال ایران در پاسخ به این سوال که بهترین زمان برای برگزاری انتخابات چه زمانی است: توضیح داد: الآن دیگر دیر شده است و باید مسابقات انتخابی المپیک را پشت سر بگذاریم. از نظر من وزارت داوری را آورده است که در صورت عدم حضور داورزنی در والیبال بماند. اما همانطور که گفتم این شرایط برای والیبال قشنگ نیست که با سرپرست اداره شود، بهتر بود هر چه زودتر انتخابات را برگزار می‌کردند تا تکلیف این رشته مشخص شود.

*تصمیمات به داوری القاء شده‌اند

او در پاسخ به این سوال که با ماندن داوری در فدراسیون والیبال موافق است؟ اظهار کرد: داوری تازه به والیبال آمده است و نمی‌توان از الآن او را قضاوت کرد، اما چیزی که کاملا مشخص است، تصمیم‌های او توسط وزارت از پیش تعیین شده‌اند و روندی را تا به الآن طی کرده است که به او القاء کرده‌اند. او نیز مدیر است و شاید بعدها بخواهد برنامه‌ای داشته باشد اما اکنون اینطور نیست و تصمیم‌ها از پیش تعیین شده‌اند.

*کار در روسیه سخت است

این کارشناس والیبال در پاسخ به این سوال که ایران می‌تواند در مرحله اول انتخابی المپیک به نتیجه برسد؟ توضیح داد: کار در روسیه سخت است. همانطور که می‌دانید روسیه از نظر فیزیکی یک سر و گردن از همه تیم‌ها بالاتر بوده و از بهترین تیم‌های والیبال دنیا است. در لیگ ملت‌ها هم شاهد این موضوع بودیم که با جوانانش عنوان قهرمانی را کسبب کرد. ما پتانسیل بردن روسیه را داریم، اما کار خیلی سخت است. با همه این موارد من فکر می‌کنم که ایران بالاخره به المپیک ۲۰۲۰ توکیو می‌رسد.

*می‌گفتند کولاکوویچ تغییر نسل دهنده است!

سیدعباسی در پاسخ به این سوال که آیا بهتر نیست کولاکوویچ از جوانان ایران برای مسابقات پیش رو استفاده کند؟ توضیح داد: در حالی که می‌گفتند کولاکوویچ یکی از بهترین مربیان برای تغییر نسل است، به نظر من برای این اقدام دیگر دیر شد و ما باید خیلی زودتر از این‌ها جوانان با کیفیت خود را مورد استفاده قرار می‌دادیم. به نظرم الان باید با همه توان خود در انتخابی المپیک شرکت کرده و به نتیجه برسیم. ضمن اینکه باید بگویم بنده معتقدم چند نفر از بازیکنان تیم ملی والیبال جوانان ایران می‌توانند در جمع بهترین‌های جهان باشند.

انتهای پیام