به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، بروس ریدل، در گزارشی برای وب سایت المانیتور نوشت، از زمان شروع سلطنت سلمان بن عبدالعزیز در عربستان به سال ۲۰۱۵ و ظهور پسرش محمد بن سلمان در ابتدا به عنوان وزیر دفاع و بعد رسیدن او به مقام ولیعهدی، سیاست بیگانه آل سعود با انتخاب های سختی […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، بروس ریدل، در گزارشی برای وب سایت المانیتور نوشت، از زمان شروع سلطنت سلمان بن عبدالعزیز در عربستان به سال ۲۰۱۵ و ظهور پسرش محمد بن سلمان در ابتدا به عنوان وزیر دفاع و بعد رسیدن او به مقام ولیعهدی، سیاست بیگانه آل سعود با انتخاب های سختی در منطقه ای نامطلوب رو به رو شده هست. به استثنای مواردی انگشت شمار، سعودی ها از یک تصمیم نامناسب به سراغ تصمیم بعدی می روند و جدیدترین مورد هم کاناداست. این دیپلماسی دمدمی مزاجانه در حال عارضه رساندن به پادشاهی سعودی هست.

نخستین تصمیم سخت این رهبری جدید که هنوز هم مصیبت بارترین آنان به شمار می رود، دخالت در جنگ داخلی یمن هست. رهبری جدید و بی تجربه سعودی که دلواپس بود یمن به دست ایران بیفتد، به دردسر افتاد. شیعیان زیدیه حوثی در آستانه گرفتن عدن، آخرین شهر بزرگی که خارج از کنترل آنان بود، جای گرفتند.  عملیات “طوفان قاطع”  عملیات “طوفان قاطع” به بدترین مصیبت انسانی دوران ما مبدل شده هست. بمباران های موخر عربستان بر علیه یک اتوبوس مدرسه نشان از مشکلات ائتلاف سعودی در پرهیز از تلفات غیرنظامیان در به راه انداختن حمله های هوایی بر علیه اهدافی در این کشور فقیر و عقب مانده دارد.

دو رییس جمهوری آمریکا در این جنگ همدستی کردند و از ائتلاف سعودی که داغ ننگی بر کشور ماست، پشتیبانی سیاسی و نظامی به عمل آوردند. به گفته سازمان ملل متحد، انتهایی بر این جنگ به چشم نمی خورد و سقوط کامل فقیرترین کشور در جهان عرب یک نتیجه بسیار محتمل هست.

محاصره قطر هم هدفش دستیابی به یک برتری فوری برای عربستان بود. امیر قطر اسلام وهابی را زیر سؤال برد و پس از آن بود که به چالش کشیده گردید. همان گونه که در یمن، رهبری سعودی هیچ ذهنیتی از نحوه اجرای تصمیم خود نداشت؛ ریاض و متحدانش یک هدف داشتند اما هیچ برنامه جدی برای رسیدن به این هدف نداشتند. بعضی ظواهر قابل اعتماد نشان می دهد که آنان در حال برنامه ریزی برای حمله نظامی به قطر بودند، اما رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه وقت آمریکا، این طرح را وتو کرد (احتمالا بدون اطلاع از نظر دونالد ترامپ، ریاست جمهوری آمریکا)

بعضی ظواهر قابل اعتماد نشان می دهد که آنان در حال برنامه ریزی برای حمله نظامی به قطر بودند، اما رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه وقت آمریکا، این طرح را وتو کرد (احتمالا بدون اطلاع از نظر دونالد ترامپ، ریاست جمهوری آمریکا)عربستان سعودی در نهایت به باتلاق های هزینه بر و بی انتها در یمن و قطر دست یافته هست، بدون آنکه هیچگونه استراتژی برای دستیابی به موفقیت داشته باشد. در کمال خوشبختی برای ریاض، آمریکا رهبر ابدی جامعه بین المللی تحت حکومت ترامپ، به صورت کامل به آسیبی که وارد گردیده هست بی توجه هست. بزرگترین موفقیت کاخ آل سعود داد و ستد با ریاست جمهوری هست که به حقوق بشر، مصیبت بشری و ثبات منطقه ای اهمیت نمی دهد. این ارتباط با عزیمت ترامپ به ریاض در سال گذشته و عزیمت شاهزاده محمد بن سلمان به ایالات متحده در سال جاری میلادی تحکیم گردید. عزیمت شاه عربستان به واشنگتن هم در دستور کار هست.

از سوی دیگر، کنگره آمریکا در حال ضدیت با این پادشاهی هست، همان گونه که مطبوعات و مردم آمریکا می باشند. محمد بن سلمان به صورت فزاینده ای به عنوان خودکامه ای دیده می گردد که توان ندارد هیچگونه مخالفتی را تحمل کند، نه به عنوان مدرنیزه کننده ای که کشور را می گشاید. انتقاد و مخالفت تحمل نمی توان، حتی اگر این دیدگاه مخالف برای زنانی باشد که در کشوری در جهان دنبال حق رانندگی بودند که این مسئله در آن مبتنی بر جنسیت هست.

در واقع، جامعه بین المللی اکتساب و کار به نتیجه بسیار متفاوتی در مورد سیاست های این کشور دست یافته هست، به ویژه پاییز گذشته زمانیکه محمد بن سلمان مردم خودش را تکاند تا پول ماجراجویی های گرانقیمت خودش را بپردازد. صدها تن بدون اتهام دستگیری گردیدند و پس از آن وادار گردیدند تا دارایی خودشان را به دولت جابه جا کنند. به گفته سازمان ملل متحد، سرمایه گذاری مستقیم بیگانه در عربستان ۸۰ درصد کاهش داشته و از بیشتر از هفت میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ به ۱.۴ ۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ سقوط کرده و این میزان نسبت به دوران پادشاهی ملک عبدالله که ۱۲ میلیارد دلار بود کاهش چشمگیری دارد. اردن و عمان هر دو سال گذشته سرمایه گذاری بیگانه بیشتری نسبت به عربستان جذب کردند. تعداد شرکت ها هم به صورت قابل ملاحظه ای کاهش یافت. نگرانی ها در مورد حاکمیت قانون و دستگیری خودسرانه نیز باعث تشویق فرار سرمایه می گردد.

سرمایه گذاری بیگانه برای بلندپروازی عربستان برای ایجاد تنوع اقتصادی و ایجاد شهرهای جدید بسیار با اهمیت هست؛ چشم انداز ۲۰۳۰ به سرمایه گذاری مستحکم بیگانه احتیاج دارد.    کاملا قابل حدس بود که سیاست های نامنظم کاخ سلطنتی عربستان سرمایه گذاران را که ثبات و قابل حدس بودن برایشان با ارزش هست، دلزده می کند  – جنگ ها و تنش های بی انتهاء، اعتماد در تصمیم گیری را تقویت نمی کند.

تصمیم عربستان برای اخراج سفیر کانادا از ریاض، متوقف کردن ارتباطات تجاری و خارج کردن ۱۵ هزار سعودی از مدرسه ها و بیمارستان های کانادا در جواب به اعتراض وزیر امور خارجه کانادا به دستگیری منتقدان زن، یکی دیگر از ناتوانی های رهبری عربستان هست. پروازهای عربستان به کانادا هم از ۱۴ اوت متوقف خواهند گردید.    زندگی سعودی ها زیادتر از کانادایی ها گرفتار تحول می گردد.

ریاض بی شک از عکس العمل ضعیف واشنگتن به کارهای عربستان خشنود هست؛ دولت واشنگتن دیگربار نادیده گرفتن کامل حقوق بشر را به نمایش گذاشت. اما عربستان از متحدین عرب خودش در تحریم کانادا پشتیبانی چندانی دریافت نکرد.

بخش دلواپس کننده ای از جنگ عربستان با کانادا از یک توئیت هست. این توئیت به سرعت حذف گردید، اما پرسش ها عمیقی را در مورد پادشاهی و رهبری فعلی آل سعود به وجود آورد؛ سوالاتی که بن سلمان بسیار مایل هست که از آنان دوری کند.    این توئیت که به زبان های انگلیسی، فرانسوی و عربی نوشته شده بود، یک عکس از یک هواپیمای مسافربری به سمت تورنتو را نشان می داد و حامل پیامی تهدیدآمیز بر علیه کسانی بود که آل سعود را هدف انتقاد قرار می دهند.

این پیام معلوم بود: تورنتو با حمله های تروریستی مصیبت باری مشابه ۱۱ سپتامبر رو به رو خواهد گردید. این تهدید علاوه بر این تایید ضمنی حمله های القاعده به آمریکا در سال ۲۰۰۱ بود.

سرویس های اطلاعاتی ایالات متحده و کانادا در پی این جواب بودند که چه کسی چنین تهدیدی را منتشر نموده هست. مطبوعات، این تهدید را به کاخ پادشاهی عربستان پیوند دادند اما این تایید نشده هست. زمان بندی انتشار آن نشان می دهد که از سوی طرف هایی ارسال شده هست که از آنچه که دولت در حال برنامه ریزی بود اطلاع داشته اند. رسانه های عربستان به دقت توسط این کاخ کنترل می گردند. حذف فوری این پیام، این حقیقت را تغییر نمی دهد که ارسال آن هدفمند بوده است- در واقع امکان دارد هدفش همین بوده باشد.

نظریه پردازان دسیسه مدت هاست ادعا نموده اند که یا دولت عربستان عمدا چشمش را به روی دسیسه ۱۱ سپتامبر القاعده بست یا بدتر از آن، در حمله ذکر شده همکاری داشت. ظواهر و تحقیقات مکرر از این نظریه ها پشتیبانی نمی کند. اما آنان همچنان مصر می باشند و دست کم یکی از آنان انگشتش را به سوی یکی از پسران شاه عربستان نشانه رفت که آن فرد تحت شرایط مشکوکی جان خود را از دست داد. این نظریه در کتابی تحت عنوان “اسرار این پادشاهی” این نظریه در کتابی تحت عنوان “اسرار این پادشاهی” عرضه شده هست.    انتشار توئیتی با عکس تورنتو تنها به تقویت این پرسش ها در مورد مشی سعودی ها منتج می گردد.

مطمئنا کل این منازعه سرمایه گذاری در عربستان را دلسرد می کند. این تغییرات بسیار شبیه به منازعه با سوئد در سال گذشته هست.    همانطور که انتظار می رفت جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در موضع خودش با ابهت ایستاده هست. او باید دو مرتبه هم جلوتر برود و تا وقتی که جنگ در یمن به انتهاء نرسیده هست، قرارداد ۱۲ میلیارد دلاری اسلحه برای وسایل نقلیه پیاده نظام با عربستان را به حالت تعلیق درآورد. این امر توجه سعودی ها را به خود جلب می کند. آمریکا باید کنار دوست و متحد خود بایستد و تا زمان توقف جنگ ارسال جنگ افزار ها خودش به عربستان را متوقف کند.

انتهای پیام