آفتاب‌‌نیوز : سرویس سیاسی- در پی اعتراضات اخیر در کشور، تعدادی از شهروندان کشته، زخمی و بازداشت شده‌اند. برخی رسانه‌های خارجی آمارهای متفاوتی از قربانیان این ناآرامی‌ها منتشر کرده‌اند با این حال، مسئولان هنوز رسما آماری در این خصوص ارائه نداده‌اند و اصولا بسیار کم درباره تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها اظهارنظر کرده‌اند. به گزارش خبرنما […]

آفتاب‌‌نیوز :

سرویس سیاسی- در پی اعتراضات اخیر در کشور، تعدادی از شهروندان کشته، زخمی و بازداشت شده‌اند. برخی رسانه‌های خارجی آمارهای متفاوتی از قربانیان این ناآرامی‌ها منتشر کرده‌اند با این حال، مسئولان هنوز رسما آماری در این خصوص ارائه نداده‌اند و اصولا بسیار کم درباره تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها اظهارنظر کرده‌اند.

به گزارش خبرنما به نقل از آفتاب‌نیوز؛ ​وزارت کشور اعلام کرده است که “در خصوص تعداد جان‌باختگان اغتشاشات اخیر، دادستانی اعلام نظر می‌کند و دادستانی پس از تفکیک، اطلاعات مرتبط را اعلام خواهد کرد. سازمان‌های بین‌المللی معمولا در اعلام آمارها در این نوع موارد غلو می‌کنند.(سازمان عفو بین‌الملل تعداد قربانیان ناآرامی‌های ایران را بیش از ۱۶۰ نفر اعلام کرده است.)”. با این حال، دادستان کل کشور نیز درباره انتشار برخی آمارها درباره تعداد کشته‌شده‌ها و بازداشتی‌های حوادث آبان ۱۳۹۸ گفت: خوشبختانه افراد خارج از کشور هیچ دسترسی به اطلاعات و آمار ندارند به همین دلیل آنها آمارهای مختلفی می‌دهند که هیچ کدام از آنها اعتبار ندارد.

پیشنهاد سه فراکسیون مجلس برای پیگیری اعتراضات بنزینی| محمود صادقی: مسئولان شفاف‌سازی کنند

در همین حال که آمار متقاوتی از کشته و زخمی‌ها در رسانه‌ها خارجی و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود، ویدئوها و تصاویر زیادی نیز از خشونت گسترده در جریان این اعتراضات دست به دست می‌شود.

محمود صادقی، نماینده مجلس شورای اسلامی در توییتی با اشاره به پخش تصاویری از تخریب برخی منازل توسط نیروهای امنیتی در فضای مجازی، خواستار واکنش مسئولان شد.

این نماینده مجلس در توئیتی نوشت: «لازم است نهادهای امنیتی و اطلاعاتی ذی‌ربط برای رفع نگرانی‌ها در این مورد هر چه زودتر شفاف‌سازی کنند.»

پیشنهاد سه فراکسیون مجلس برای پیگیری اعتراضات بنزینی| محمود صادقی: مسئولان شفاف‌سازی کنند

پیشنهاد سه فراکسیون مجلس برای پیگیری اعتراضات اخیر

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی نیز از پیشنهاد رؤسای سه فراکسیون سیاسی مجلس برای پیگیری ابعاد ناآرامی‌های اخیر در کمیسیون اصل نود خبر داد و گفت: هفته دیگر درخواستی برای تشکیل کمیسیونی ویژه به هیأت رئیسه مجلس ارائه می‌شود.

بهرام پارسایی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به جلسه هفته گذشته رؤسای سه فراکسیون “ولایی”، “مستقلین” و “امید” در این‌باره گفت: «در حال حاضر دو راه حل در این زمینه وجود دارد، یا کمیسیون اصل نود به این موضوع رسیدگی کند یا کمیسیون ویژه‌ای برای رسیدگی به ابعاد مختلف ناآرامی‌های اخیر از جمله بررسی کشته‌شدگان، مصدومین و بازداشت‌شدگان تشکیل شود.»

نماینده شیراز در مجلس اضافه کرد: «اگر کمیسیون ویژه با رأی مجلس تشکیل شود بررسی حوادث اخیر در این کمیسیون انجام می‌شود و در صورتی که به هر دلیلی این کمیسیون تشکیل نشود، می‌توان موضوع را از طریق کمیسیون اصل نود پیگیری کرد.»

حضرتی: نمایندگان به دیدار خانواده‌های کشته‌شدگان حوادث اخیر می‌روند

یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت که به همراه جمعی از نمایندگان به دیدار خانواده‌های کشته‌شدگان و مصدومان ناآرامی‌های پس از افزایش قیمت بنزین خواهد رفت.

الیاس حضرتی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در پی افزایش قیمت بنزین تجمعاتی از عده‌ای مردم معترض به این تصمیم برگزار شد که گاه با تحریک برخی افراد به خشونت کشیده شد و متاسفانه عده‌ای از مردم چه در لباس سپاه و بسیج و چه عده‌ای که صرفاً معترض بودند، کشته و زخمی شدند. حساب معترضان از تعداد بسیار اندکی که جزو اوباش و نیروهای آموزش‌دیده و سازمان‌یافته بودند جداست. بر همین اساس تصمیم داریم در چند روز آینده با تعدادی از همکاران مجلس به خانواده کسانی که در ناآرامی‌های اخیر اعضای خانواده خود را از دست دادند یا افرادی از خانواده آنها دچار مصدومیت شدند سرکشی کنیم؛ چراکه در واقع این افراد هم خانواده و فرزندان ما هستند.

پیشنهاد سه فراکسیون مجلس برای پیگیری اعتراضات بنزینی| محمود صادقی: مسئولان شفاف‌سازی کنند

حضرتی در پایان تاکید کرد: دولت و حکومت هم باید برای تسلی خاطر خانواده‌های کشته‌شدگان و مصدومان که عمدتاً دچار مشکلات اقتصادی هم بودند، این دلجویی را از انجام دهند تا این خانواده‌ها خود را بیگانه از نظام تلقی نکنند.

کمیته حقیقت‌یاب تشکیل شود

یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز در نامه‌ای به رئیس مجلس خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب در مجلس برای تهیه گزارشی جامع از کشته‌شدگان، مصدومین و بازداشت شدگان حوادث آبان ماه شد.

علیرضا رحیمی در نامه‌ای خطاب به علی لاریجانی رئیس مجلس نوشت: با ابراز تأسف عمیق از حوادث دردناک آبان‌ماه در کشور و عرض تسلیت به خانواده جانباختگان این حوادث و ملت شریف ایران، همچنان که مستحضرید در پی اعتراضات وسیعی که متعاقب تصمیم افزایش قیمت بنزین در کشور رخ داد و موجب کشته شدن تعداد کثیری از هموطنان و مصدوم شدن و بازداشت تعدادی گردید متاسفانه تاکنون آمار دقیقی از جانباختگان و مصدومین ارائه نشده است. از آن‌جا که اکثریت آسیب‌دیدگان از مردم معترض و غالباً از طبقات ضعیف جامعه بوده‌اند و هیچگونه همدلی و دلجویی از آنان به عمل نیامده و همین امر موجب دلخوری در بخش بیشتری را فراهم کرده است و از طرفی هیچگونه گزارش موثقی از بازداشت‌شدگان وضعیت پرونده قضایی آن‌ها ارائه نشده؛ بنابراین تقاضا دارد با قید فوریت تدبیر فرمایید تا کمیته‌ای حقیقت یاب از مجلس شورای اسلامی زیر نظر هیئت رئیسه مجلس تشکیل گردیده و در خصوص افراد کشته شده و مصدومین و بازداشت شدگان حوادث آبان‌ماه و همچنین تدابیر وزارت کشور در مواجهه با اعتراضات خصوصا نحوه مقابله نیروهای انتظامی و امنیتی گزارش جامعی تهیه و به مجلس شورای اسلامی ارائه گردد. بدیهی است اکنون که شرایط کشور در وضعیت عادی قرار گرفته گزارش مستند و جامع این کمیته برگرفته از حقایق رویدادها می‌تواند به ابهامات عدیده و سوالات فراوانی که برای مردم و نمایندگان مجلس ایجاد شده پاسخگو بوده و در ترمیم آلام و کدورت های پیش آمده و خصوصاً رسیدگی به وضعیت پیش آمده موثر باشد.