داریوش امانی در اظهار کرد وگو با ایسنا، با اشاره به شرایط به وجود آمده برای راننده های کامیون در ماه های خستین سال کنونی اظهار کرد: از اوائل خرداد ماه سال جاری راننده های کامیون نسبت به شرایط خود اعتراضاتی داشته اند که سازمان راهداری به عنوان متولی کلیدی حمل و نقل جاده ای […]

داریوش امانی در اظهار کرد وگو با ایسنا، با اشاره به شرایط به وجود آمده برای راننده های کامیون در ماه های خستین سال کنونی اظهار کرد: از اوائل خرداد ماه سال جاری راننده های کامیون نسبت به شرایط خود اعتراضاتی داشته اند که سازمان راهداری به عنوان متولی کلیدی حمل و نقل جاده ای کشور کوشش کرد قسمتی از این دغدغه ها را که در کوتاه مدت امکان رسیدگی به آنان وجود داشت بلافاصله در دستور کار قرار دهد.

وی دنبال کرد: برخورد جدی با شرکت های متخلف حمل و نقل، افزایش نرخ اجاره کامیون ها، پیگیری بحث بیمه تامین اجتماعی راننده های و علاوه بر این عقد قرارداد برای بیمه تکمیلی آنان قسمتی از این سیاست ها بود که در کمال خوشبختی در کوتاه ترین زمان ممکن به فاز اجرا رسید.

معاون سازمان راهداری با بیان اینکه بحث تامین لوازم یدکی و قطعات مورد احتیاج مثل لاستیک یکی دیگر از دغدغه هایی بود که از چند ماه قبل برای راننده های وجود داشت، تاکید کرد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور حدس می گردید که بعضی از این قطعات مثل لاستیک با افزایش نرخ رو به رو شود. البته در این حوزه وزارت صمت مسیولیت تامین آنان را به عهده داشت اما سازمان راهداری نیز کوشش کرد سیاست های حمایتی لازم از راننده های را پیگیری کند و در این مسیر با انجام نوشته ها فشرده و وسیع در کمال خوشبختی بخش بسیاری از این نگرانی ها در دستور کار برای رفع شدن جای گرفت.

امانی با بیان اینکه ناوگان سنگین ایران هر ساله به حدود پنج میلیون حلقه لاستیک احتیاج دارد توضیح داد: این رقم هم به خودروهای سنگین درون شهری و هم به ناوگان فعال در جاده ها مربوط هست. ما در حال حاضر حدود ۱۴ هزار و ۶۰۰  اتوبوس و ۳۳۲ هزار خودروی سنگین فعال در جاده داریم که لاستیک یکی از کلیدی ترین کالاهای مورد احتیاج آنان برای ادامه فعالیت محسوب می شود.

به گفته وی، در حال حاضر کارخانه های داخلی حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار حلقه لاستیک مورد احتیاج را تولید می کنند اما مابقی باید از طریق واردات تامین شود.

معاون سازمان راهداری کاهش تعرفه واردات را یکی از سیاست های حمایتی دولت در این عرصه دانست و اظهار کرد: با پیگیری های صورت گرفته تعرفه واردات لاستیک از ۲۶ درصد به پنج درصد کاهش یافت تا وارد کنندگان بتوانند با نرخ پایین تری کالاهایشان را به دست استفاده کننده برسانند.

امانی با اشاره به فرمان معاون اول ریاست جمهور برای تخلیه بندرهای در کوتاهترین زمان ممکن اظهار کرد: این سیاست حمایتی نیز موجب گردید بخش بسیاری از لاستیک هایی که به سبب اختلافات نرخی یا دیگر مشکلات در گمرکات بندری باقی مانده بودند ترخیص گردند و به دست استفاده کننده برسند.

وی سومین سیاست حمایتی دولت را دریافت مجوز از سوی سازمان راهداری برای استفاده از مراجع خود و خرید عده ای از لاستیک های سازمان اموال تملیکی دانست و اضافه کرد: با اجرایی شدن این اقدام حدود ۱۴ هزار حلقه لاستیک که در انبارهای سازمان اموال تملیکی در بندر امام خمینی، بندرعباس و تهران وجود داشت خریداری گردید و ظرف روزهای آتی به استفاده کنندگان تحویل می شود.

وی در جواب به این سؤال که نرخ تمام شده این لاستیک ها برای دسترسی راننده های چه قیمتی می باشد توضیح داد: تمام این سیاست های حمایتی به این قصد اجرایی گردیدند که در برابر بازار سیاه شکل گرفته در روزهای موخر بایستد و ما امید داریم با پیگیری این دستورالعمل ها و برنامه های جدید دیگربار نرخ لاستیک در بازار به یک تعادل پذیرفتنی دست پیدا نماید.

معاون سازمان راهداری با اشاره به ثبت توصیه ۵۰۰ هزار لاستیک برای ارائه در مهر ماه تصریح نمود: در کمال خوشبختی ارز مورد احتیاج وزارت صمت تامین ارزش گردید و با رسیدن این لاستیک های جدید بازار در کوتاه مدت هیچ مشکلی برای دریافت لاستیک نخواهد داشت. تا انتهاء سال جاری نیز سیاست های حمایتی لازم از راننده های در دستور کار قرار دارد تا این دغدغه با اهمیت آنان به صورت کامل رفع شود.

دولت در طول روزهای گذشته کوشش کرده با اجرایی کردن بعضی سیاست های حمایتی دیگربار نرخ تمام شده لاستیک را برای خودروهای سنگین کاهش دهد.

انتهای پیام