به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، خسوس گونزالس سفیر جمهوری بولیواری ونزوئلا در اظهار کرد وگویی در برنامه سفیران در مورد این که مشخصا چه کالاها یا خدماتی را برای صادرات به ونزوئلا از ایران پیشنهاد می کنید؟ اظهار کرد: یکی از توانمندی های بسیار با اعتبار ایران در مورد تکنولوژی و بویژه نانوتکنولوژی […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، خسوس گونزالس سفیر جمهوری بولیواری ونزوئلا در اظهار کرد وگویی در برنامه سفیران در مورد این که مشخصا چه کالاها یا خدماتی را برای صادرات به ونزوئلا از ایران پیشنهاد می کنید؟ اظهار کرد: یکی از توانمندی های بسیار با اعتبار ایران در مورد تکنولوژی و بویژه نانوتکنولوژی است که ایران در این زمینه پیشرفت های بسیار قابل ملاحظه ای داشته است و امید داریم بتوانیم از این توسعه و پیشرفت در مورد تولید نفت و مسائل نفتی بتوانیم استفاده نماییم. البته در حوزه نفت توان داریم از تمام تجربیات و پیشرفت های ایران استفاده نماییم.

وی اظهار کرد: در حوزه بهداشت و دوا ایران بسیار پیشرفت نموده و ما می خواهیم در این زمینه هم مبادلات زیادی با ایران داشته باشیم در این چند سال موخر مشکلات بسیار زیادی در حوزه بهداشت و امکانات دارویی داشتیم و از پشتیبانی و تمام مشارکت های ایران استقبال می نماییم که ما را در این زمینه معیت می کنند.

این دیپلمات ونزوئلایی با اشاره به پروژه مسکن سازی در این کشور اظهار کرد: پروژه مسکن به صورت انبوه در ونزوئلا اجرا گردید و با شرکت های ایرانی ما در آنجا پروژه های زیادی انجام دادیم و تا سال ۲۰۲۰ امید داریم بتوانیم این ارتباطات و پروژه هایی که با شرکت های ایرانی داریم را دو مرتبه به صورت قبل برگردانیم و به همان صورتی که قبل ادامه داشتند و فعالیت می کردند دو مرتبه بتوانند فعالیت هایشان را در ونزوئلا آغاز کنند.

سفیر ونزوئلا در ایران در مورد این که دو کشور ایالات متحده امریکا و چین قسمت بالایی را در تجارت بیگانه ونزوئلا دارند و آیا فکر نمی کنید که این قسمت عارضه پذیری ونزوئلا را از تحریم های امریکا بسیار بالا می برد؟ اظهار کرد: در جریان هستید تهدیدات و تحریم هایی که بر علیه ایران و ونزوئلا وجود دارد همه و همه توان دارد ارتباطات اقتصادی ما را با سایر کشورهای دنیا تحت تاثیر قرار دهد و مطمئنا این مسئله توان دارد اقتصاد را عارضه پذیر کند، اما، ما راه های مبارزه با آنان را توجه داریم و توان داریم در مورد این مسائل راه هایی را مد نظر داشته باشیم و عمل کنیم.

سفیر ونزوئلا در تهران علاوه بر این در مورد این که بعضی کارشناسان بیان می کنند ونزوئلا توان ندارد در مقابل تحریم های امریکا دوام بیاورد نظر شما چیست؟، اظهار کرد: ملت ایران ۴۰ سال است که در ازای تمام این فشارها و تحریم ها ایستادگی کرده و این یک الگو و یک نمونه برای تمام جهان است و یک نمونه و الگو برای ماست همان طور که ملت ایران و دولت ایران توانستند مبارزه کنند دولت جمهوری بولیواری ونزوئلا هم به این امر با اهمیت امید دارد.

وی در مورد این که گفته می گردد رقم تورم در سال ۲۰۱۷ در ونزوئلا به بیشتر از ۲۰۰۰ درصد خواهد رسید برنامه دولت برای کنترل این تورم افسار گسیخته در ونزوئلا چیست؟، اظهار کرد: یک بخش بحث مسائل مراجع مالی است و سیاست های پولی و ارزی است و بحث دیگر بحث حقوقی است که کارهای مقتضی را در مورد تمام این تحریم ها در مورد تمام این فشارهایی که بر اقتصاد ونزوئلا می گردد را پیگیری می کنیم.

سفیر ونزوئلا در ایران در مورد این که در این کشور بعضی ارزهای بیگانه را خریده اند به علت اینکه اعتبار پول ملی را کاهش دهند، اظهار کرد: بله این یکی از دشوارترین اقداماتی است که با آن رو به رو گردیدیم اما باید بگویم که اعتبار واقعی پولی ونزوئلا در قیاس با اعتبار پولی کلمبیا بسیار بالاتر است.

وی در ادامه این اظهار کرد وگو درخصوص سخنان ترامپ در مورد ایران اظهار کرد: شما تجربیات بیشتری نسبت به ونزوئلا در مواجهه با آمریکا دارید ۴۰ سال است که خوب تر در جریان هستید آمریکا به چه طریقی عمل می نماید. مطمئنا جمهوری اسلامی ایران این مسئله را هم بر طرف می کند.

وی درمورد این که چه دیدگاهی درمورد صلح، ثبات و امنیت در ایران دارد، ابراز کرد: این مبحث در سطح عالی قرار دارد، آمریکا خیلی متمایل است تا ملت ایران را فقیر و عقب مانده نشان دهد انا اینچنین نیست.

سفیر ونزوئلا در ایران در ادامه در مورد توان موشکی و دفاعی ایران و عکس العمل ها و سخنان ترامپ اظهار کرد: آنان بسیار ترسو می باشند و می دانند که شما قدرت دفاع از خود را دارید و با این توانمندی ایران، غیرممکن است که بتوانند تهاجمی را بر علیه ایران دارا باشند.

وی با تاکید بر اینکه آمریکایی ها از توان موشکی ایران می ترسند، اظهار کرد: امید داریم روزی ما نیز توان موشکی و دفاعی مثل ایران داشته باشیم.

گونزالس در مورد ذخایر نفتی ایران و ونزوئلا که توان دارد موازنه قدرت باشد اظهار کرد: این مسئله توان دارد سلاحی برای مبارزه با کشورهایی که با ما خصومت می کنند، باشد، البته اوپک نقش پررنگی را ایفا کرده و آمریکا هم در پی این بوده که این سازمانها را در کنترل خود در آورد.

وی علاوه بر این در مورد این که یک تصویری از او دیده شده که سفیر عکس رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران را در آغوش دارد، واقعه ی این عکس چیست، اظهار کرد: بله این مبحث یک مجلسی بود که توسط دانشجوهای ایرانی برگزار شده بود و دانشجوهای ایرانی از انجمن های متفاوت قصد داشتند سخنرانی در رابطه با ونزوئلا دارا باشند و بسیار برای من بیانات این دانشجوهای در مورد ما جالب بود.

انتهای پیام