به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، براساس آن اعلام، ۲۴ روز پیش، بهای ورودی موزه‌ها، کاخ‌ها و آثار تاریخی برای بازدیدکنندگان ایرانی حداکثر پنج‌هزار تومان و برای بازدیدکنندگان خارجی حداکثر ۵۰ هزار تومان اعلام شد؛ افزایش بهایی که هیات وزیران در ۲۳ تیرماه تصویب کرد: «ورودیه موزه‌های ملی، منطقه‌ای، کاخ‌موزه‌ها و آثار تاریخی (غیرمنقول) […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، براساس آن اعلام، ۲۴ روز پیش، بهای ورودی موزه‌ها، کاخ‌ها و آثار تاریخی برای بازدیدکنندگان ایرانی حداکثر پنج‌هزار تومان و برای بازدیدکنندگان خارجی حداکثر ۵۰ هزار تومان اعلام شد؛ افزایش بهایی که هیات وزیران در ۲۳ تیرماه تصویب کرد: «ورودیه موزه‌های ملی، منطقه‌ای، کاخ‌موزه‌ها و آثار تاریخی (غیرمنقول) ثبت جهانی و شاخص برای بازدیدکنندگان داخلی حداکثر به مبلغ ۵۰ هزار ریال (۵.۰۰۰ تومان) و برای بازدیدکنندگان خارجی حداکثر به مبلغ یک میلیون ریال (۱۰۰.۰۰۰ تومان) و ورودیه موزه‌های محلی، استانی و سایر آثار تاریخی – فرهنگی (غیرمنقول) برای بازدیدکنندگان داخلی حداکثر به ۴۰ هزار ریال (۴.۰۰۰ تومان) و برای بازدیدکنندگان خارجی حداکثر به ۵۰۰ هزار ریال (۵۰.۰۰۰تومان) افزایش می‌یابد.»

این افزایش قیمت بعد از گذشت حدود ۲۰ روز ، به جز برای چهار موزه و مجموعه‌ی فرهنگی تاریخی، برای دیگر آثار و محوطه‌های تاریخی زیر نظر وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنان ثابت است.

اما براساس آن‌چه به چهار مجموعه‌ی ارزشمند و نفیس تهران اعلام شده، اصلاحیه‌ای با نام «نرخ ورودیه موزه‌ های مجموعه فرهنگی تاریخی … اصلاح شد» برای موزه ملی ایران و سه مجموعه‌ی فرهنگی تاریخی گلستان، سعدآباد و نیاوران فرستاده شده است.

تغییر  بلیت ورودی برای چهار مجموعه‌ی موزه‌ای تهران

محمد رضا کارگر – مدیر اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی – در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اعلام این اصلاحیه برای چهار موزه‌ و مجموعه‌ی تاریخی تهران را درجه‌بندی این موزه‌ها می‌داند.

وی توضیح می‌دهد: سه مجموعه‌ی فرهنگی تاریخی تهران رااز نظر فروش بلیت موزه درجه دو حساب کرده بودیم، برای این سه مجموعه برای رعایت حال مخاطبان و مهمانان‌مان؛ از نظر فروش بلیت و نه جایگاه (که موزه‌های در سطح ملی و درجه یک هستند) این سه مجموعه را از نظر قیمت جزو موزه‌های درجه دو حساب کرده بودیم که در نهایت به ما اعتراض شد که طبق آن‌چه که هستند باید آن‌ها را جزو موزه‌های تراز اول از نظر فروش بلیت در نظر بگیریم که ما نیز آن‌ها را اصلاح کردیم.

او ادامه داد: فقط این سه مجموعه با افزایش بلیت ورودی و موزه‌ملی ایران به دلیل اشتباهی که رخ داده بود نیاز به کاهش بلیت ورودی داشتن، که این اتفاق رخ داد، اما دیگر موزه ها و مجموعه‌های فرهنگی تاریخی زیر نظر این وزارتخانه در سراسر کشور طبق مصوبه‌ی ۲۳ تیر ماه، از یکم آبان با نرخی مصوب ورودیه‌ی موزه‌ها را از گردشگران دریافت می‌کنند.

چهار مجموعه‌ی موزه‌ای چقدر از گردشگران دریافت می‌کنند؟

براساس اعلام جدید نرخ ورودی موزه ملی ایران، تنها ورودیه‌ای است که کاهش داشته است.

گردشگران داخلی در اصلاحیه‌ی جدید باید ۱۰ هزار تومان برای این دیدن این موزه پرداخت کنند و گردشگران خارجی ۱۰۰ هزار تومان، اما در اعلام یکم آبان هزینه‌ی ورودی گردشگران داخلی ۱۳ هزار تومان و گردشگران داخلی ۱۱۰ هزار تومان بود، یعنی یک درصد بیشتر از اعلامی که برای هزینه‌ی ورودی موزه‌های درجه یک شده بود.

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد به دلیل تعداد بیشتر فضاهای موزه‌ای و تاریخی‌اش بیشترین درصد افزایش ورودی گردشگران را به خود اختصاص داده است.

بر اساس اعلام نرخ جدید ورودیِ مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد که در سایت این مجموعه نیز اعلام شده؛ گردشگران داخلی برای دیدن هر ۱۷ فضای موزه باید ۷۱ هزار تومان پرداخت کنند، در حالی که در نرخِ ۲۰ روز گذشته ۵۴ هزار تومان اعلام شده بود.

همچنین گردشگران داخلی برای دیدنِ هر ۱۷ فضای موزه‌ای باید ۵۷۰ هزار تومان هزینه پرداخت کنند، در حالی که براساس مصوبه‌ی قدیمی باید مبلغ ۴۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کردند.

اما مجموعه جهانی کاخ گلستان، دومین درصد افزایش ورودی موزه را برای گردشگران به خود اختصاص داده است.

بر اساس آن‌چه در سایت این مجموعه نیز تاکید شده؛ گردشگران داخلی برای دیدن فضاهای مختلف این سایت جهانی باید ۴۶ هزار تومان و گردشگران خارجی باید ۳۷۰ هزار تومان پرداخت کنند، در حالی که در نخستین مصوبه‌ی امسال برای افزایش ورودی موزه‌ها گردشگران داخلی ۳۵ هزار تومان و گردشگران خارجی ۲۴۰ هزار تومان باید پرداخت می‌کردند.

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران  اما کمترین درصد افزایش ورودی برای گردشگران داخلی و خارجی را بعد از اصلاحیه دارد.

براساس اعلام اداره کل موزه‌ها، گردشگران داخلی برای دیدنِ همه‌ی فضاهای تاریخی و موزه‌ای این مجموعه به جز صاحبقرانیه  و موزه حوض‌حانه که تا اطلاع ثانوی تعطیل هستند، باید ۲۶ هزار تومان پرداخت کنند و گردشگران خارجی باید ۲۲۰ هزار تومان برای ورود به همه‌ی فضاهای موزه‌ای نیاوران بدهند.

این در حالی است که نخستین مصوبه از گردشگران داخلی ۲۰ هزار تومان و از گردشگران خارجی ۱۴۰ هزار تومان ورودی می‌گرفت.

انتهای پیام