«فریدون مجلسی»، کارشناس مسائل بین‌الملل، در پاسخ به این سوال چرا برخی در کشور به جای تنش‌زدایی و پرهیز از سخنان تعرض آمیز، در راستای افزایش تنش به ویژه در ارتباط با آمریکا سخن گفته و عمل می‌کنند در حالی که دستگاه دیپلماسی کشور بر این باور است و تلاش می کند از تنش ها […]

«فریدون مجلسی»، کارشناس مسائل بین‌الملل، در پاسخ به این سوال چرا برخی در کشور به جای تنش‌زدایی و پرهیز از سخنان تعرض آمیز، در راستای افزایش تنش به ویژه در ارتباط با آمریکا سخن گفته و عمل می‌کنند در حالی که دستگاه دیپلماسی کشور بر این باور است و تلاش می کند از تنش ها با آمریکا بکاهد، به خبرنگار سیاسی برنا گفت: در شرایط کنونی، برخی در ایران متوجه نیستند که چهل سال از دوران اپوزیسیون بودن آنها گذشته است و در حال حاضر آنها دارای مقام و منصب رسمی هستند. بنابراین سخنان آنها از هر تریبونی به عنوان موضع رسمی کشور تلقی می‌شود. در نتیجه سخنان این بخش‌ها، رسمی تلقی شده و به آن سخنان نیز استناد می‌شود در حالی که روال عادی این است که دیپلماسی و روابط بین‌الملل فقط از یک مجرا، آن‌هم با روش‌های محافظه‌کارانه و حساب شده‌ای که سنت بین‌المللی از قدیم تاکنون بوده، اجرا شود.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل افزود: ممکن است عده‌ای احساس قدرت شخصی کنند از این رو به یکباره وارد جریانات بین‌المللی شده و سخنان آنها منتشر می‌شود اما این عده متوجه نیستند یا اینکه به علت مقام شغلی خود خبر ندارند در جهان چه می‌گذرد، قدرت‌ها در کجا متمرکز شده‌اند، بهانه‌جویی‌ها چگونه می‌تواند باشد. خرابکاری در یک نقطه‌ای توسط عده‌ای که خیال‌هایی در سر دارند، ممکن است به زیان کشور باشد. همچنین ممکن است برخی سخنانی را مطرح کنند و در مقابل، این‌گونه تصور کنند که سخنان آنها در راستای قدرت نمایی داخلی تعبیر شود. متاسفانه این‌گونه مسائل وجود دارد و در برخی مواقع مشاهده شده است. بنابراین باید به اینها نصیحت‌ها و یا دستوراتی داده شود که در حد مقام و مسئولیت خود دخالت کنند و بیشتر از آن مسئولیت را به افرادی که امور به آنها مربوط است، واگذار کنند.

مجلسی در پاسخ به این سوال که نقش رسانه‌ها به ویژه روزنامه‌ها را در این گونه شرایط چگونه ارزیابی می‌کنید، تاکید کرد: رسانه‌ها حساس‌تر هستند و مسئولیت آنها به مدیریت رسانه و آن تحلیلگر یا فردی که عقاید خود را بیان می‌کند محدود می‌شود. سخنگویی در حد رسانه جزو مباحث عادی آزادی بیان بوده و مسئله نیز همین است. عده‌ای در پست‌ها و مقامی که قرار دارند فراموش کرده‌اند که اینها روزنامه‌نگار نیستند بلکه موقعیت رسمی دارند و به سخنان آنها استناد می‌شود. روزنامه‌نگاری یک امر مشورتی است و نظر آن مورد تحلیل مقامات داخلی و خارجی قرار می‌گیرد، ممکن است اظهارات او در تصمیم‌گیری‌های آنها موثر باشد اما روزنامه‌نگار خود تصمیم‌گیر نیست. درحالی که سخنانی که برخی مقامات در داخل مطرح می‌کنند به عنوان تصمیم تلقی شده و باعث دردسر و زیان به کشور می‌شود.

وی درباره تناقض در سخنان مقامات آمریکایی نیز بیان کرد: در مورد ترامپ باید گفت او نیز خارج از معیار FBI سخن می‌گوید و عمل می‌کند. به طور دقیق در مورد ترامپ نمی‌توان گفت آیا هماهنگی ها و قرارهایی بین آنها وجود دارد یا خیر. نکته این است که اگر تناقضی نیز وجود دارد مسئولیت‌های آن سخنان را در حد خود می‌پذیرند نه اینکه اشخاصی بخواهند سخنانی را بدون مسئولیت مطرح کنند. رئیس جمهور آمریکا به عنوان بالاترین مقام، مشاورین آن، وزیر امور خارجه و  وزیر جنگ آن، اگر سخنانی را مطرح می‌کنند در حدود مواضع اجرایی خود قرار دارند و می‌توان به سخنان آنها استناد کرد. مسئله این است که آیا سخنان آنها با قرار قبلی است یا اینکه آنها نیز به سبک ایرانی، سخن می‌گویند!