داریوش حسن‌نژاد در جلسه کارگروه آب و انرژی استان که امروز نهم تیرماه در سالن جلسات شرکت برق برگزار شد، اظهار کرد: ۳۱۰۱ دستگاه موتورتلمبه در لرستان وجود داشته که ۱۲۳۶ دستگاه آن مربوط به خرم‌آباد است. وی با بیان اینکه ۱۳۴ مزرعه پرورش ماهی در مرکز لرستان وجود دارد، بیان کرد: ۳۹ درصد موتورتلمبه‌ها […]

داریوش حسن‌نژاد در جلسه کارگروه آب و انرژی استان که امروز نهم تیرماه در سالن جلسات شرکت برق برگزار شد، اظهار کرد: ۳۱۰۱ دستگاه موتورتلمبه در لرستان وجود داشته که ۱۲۳۶ دستگاه آن مربوط به خرم‌آباد است.

وی با بیان اینکه ۱۳۴ مزرعه پرورش ماهی در مرکز لرستان وجود دارد، بیان کرد: ۳۹ درصد موتورتلمبه‌ها و ۲۵ درصد مزارع پرورش ماهی استان در شهرستان خرم‌آباد است.

این مسئول افزود: در شهرستان چگنی ۴۵۷ دستگاه موتورتلمبه و ۹ مزرعه پرورش ماهی وجود دارد که ۱۴ درصد موتور تلمبه‌ها و ۱.۶ درصد مزرعه‌های پرورش ماهی استان را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: در شهرستان خرم‌آباد طول رودخانه‌های اصلی  و فرعی به ترتیب ۳۵۰ کیلومتر و ۱۳۰۰ کیلومتر است که ۶۰ کیلومتر باید لایروبی می‌شد و برای این کار ۱۹۷ میلیارد تومان نیاز است.

این مسئول اضافه کرد: در شهرستان چگنی ۱۹۵ کیلومتر رودخانه اصلی و ۵۰۰ کیلومتر رودخانه فرعی داریم.

حسن نژاد افزود: در شهرستان خرم‌آباد ۱۱ پروژه جبران خسارت سیل داریم که در حال انجام هستند و تعدادی به اتمام رسیده است.

این مسئول عنوان کرد: در شهرستان چگنی نیز چهار پروژه مربوط به خسارات سیل داریم که حدود ۱۲ میلیارد تومان اعتبار لازم دارد که اعتبارات جذب‌شده و تا ۳۱ شهریورماه کار آن‌ها تمام می‌شود.

وی عنوان کرد: در طرح‌های توسعه‌ای پروژه انتقال آب کاکارضا با هدف تامین آب شرب و صنعت خرم‌آباد به میزان ۶۰ میلیون مترمکعب در سال و تامین آب موردنیاز ۷۳۰۰  هکتار زمین کشاورزی را داریم که تاکنون حدود ۵۰ میلیارد تومان برای آن هزینه شده است.

حسن‌نژاد افزود: پروژه دیگر سد مخزنی مخمل‌کوه است که هدف آن تامین آب شرب شهر خرم‌آباد به میزان ۵۵ میلیون مترمکعب و پنج میلیون در بخش صنعت در سال است که سال گذشته شروع شد و امسال شش میلیارد تومان اعتبار دارد.

او یادآور شد: برای اتمام این پروژه ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

حسن‌نژاد تصریح کرد: سد مخزنی سراب تخت که ۱۱ میلیون مترمکعب تخصیص گرفته که برای کشاورزی، شرب و صنعت است و ۳۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل آن نیاز است.

 این مسئول ادامه داد: شبکه سد ایوشان تکمیل شده و ۹۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اعتباری حدود ۵۰ میلیارد برای تکمیل نیاز دارد.

وی با بیان اینکه ساماندهی و لایروبی رودخانه خرم‌آباد را داشتیم که ۳۰ کیلومتر آن در ۱۰ نقطه انجام شد، افزود: سد مخزنی زیبا محمد با هدف تامین آب ۲۳۰۰ هکتار زمین منطقه گریت از سال ۱۳۹۱ استارت زده شده و امیدواریم با ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتباری که دارد کار را مقداری پیش ببریم.

این مسئول گفت: در شهرستان‌های دیگر مشکل ما کمبود اعتبار طرح‌های عمرانی است.