خبرگزاری مهر: با گذشت حدود ۱۰ روز از بروز سیل در برخی از نقاط استان پیک اصلی سیلاب حاصل از سرریز سدهای شرقی استان بالاخره به شهر تاریخی گمیش تپه در شمال غربی استان گلستان رسیده است. بومیان منطقه بر این عقیده اند که مدیریت و کنترل سیلاب امشب نقش سرنوشت‌سازی در زیر آب رفتن […]

خبرگزاری مهر: با گذشت حدود ۱۰ روز از بروز سیل در برخی از نقاط استان پیک اصلی سیلاب حاصل از سرریز سدهای شرقی استان بالاخره به شهر تاریخی گمیش تپه در شمال غربی استان گلستان رسیده است.

بومیان منطقه بر این عقیده اند که مدیریت و کنترل سیلاب امشب نقش سرنوشت‌سازی در زیر آب رفتن یا نرفتن این شهر تاریخی و ساحلی دارد.

مشاهدات عینی نشان می‌دهد که علیرغم آنکه چند ساعت از تاریک شدن هوا در شامگاه چهارشنبه هفتم فروردین می‌گذرد اما جوانان و نوجوانان و حتی زنان ترکمن در بخش شرقی شهر گمیش تپه در مسیر معروف به ناردانلی مشغول پر کردن کیسه گونی برای مستحکم کردن کناره‌های کانال اصلی شهر هستند.

حجم آب ورودی به سوی گمیش تپه از سوی شمال شهر سیمین شهر به گمیش تپه لحظه لحظه بیشتر و بیشتر می‌شود.

امشب شب سرنوشت است

قادر محمد ارازلی که پیرمردی حدوداً ۸۰ ساله است، گفت: امشب شب سرنوشت است اگر بتوانیم با کیسه گونی یا بیل مکانیکی سیلاب را طوری هدایت کنیم که وارد خانه‌های مردم نشود از تمام خطرات سیلاب عبور می‌کنیم.

وی افزود: الان زمانی برای لایروبی کانال نداریم اما هر طور که شده باید این سیل بزرگ را از شهر به سوی دریا هدایت کنیم.

زورآزمایی همت جوانان گمیشان با قدرت سیلاب

عبدالعزیز امانی، قایقران گمیشانی که در تاریکی شب همچنان مشغول به کار است، اظهار کرد: با قایق در حال حمل خاک برای مستحکم کردن کناره‌های کانال اصلی شهر هستم اگر میزان حضور بیل مکانیکی و بلدوزر بیشتر شود به راحتی می‌توانیم از سیلاب امشب عبور کنیم.

وی هم بر این عقیده است که امشب شب حساسی برای گمش تپه و اهالی ساکن در این شهر است.

وضعیت گمیشان ثابت شده است

برخی امکانات جدید به منطق رسید و باعث شد چندین دستگاه بیل مکانیکی و بولدزر که در نقاط مختلف شهر خاموش رها شده بود، دوباره به حرکت در آیند.

فرماندار گمیشان  در خصوص آخرین وضعیت گمیشان اظهار کرد: گمیشان چند روزی است که وضعیت ثابتی دارد و در محاصره آب است که البته این آب نوسان دارد و گاهی بالا آمده و گاهی فروکش می‌کند.

امیرشیر توماج افزود: بالا آمدن آب گرگانرود، شهر و حتی پل خواجه نفس هم را تحت تأثیر خود قرار داده است و مردم احساس نگرانی می‌کنند.

زورآزمایی همت جوانان گمیشان با قدرت سیلاب

توماج با بیان اینکه خطری مردم را تهدید نمی‌کند، گفت: آبی که از جانب آق قلا بر اثر انفجار به سمت پایین دست و گمیشان روان شد اکنون فروکش کرده است.

وی بیان کرد: جاده ناردانی باز شده ولی بیشتر ماشین آلات سنگین و کمکدار می‌توانند از آن عبور کنند. گمیشان به آق قلا و جاده گمیشان به خواجه نفس هم همچنان مسدود است.

توماج گفت: در جاده خواجه نفس به گمیشان بخش از سدی که مردم در برابر سیل ایجاد کردند پاره شده و البته نیروهای مردمی برای ترمیم آن کمر همت بستند.

وی اظهار کرد: همه نیروها در منطقه مستقر هستند و سعی می‌کنند نقاطی که شهر را تهدید می‌کند، را پوشش دهند.

سه مرحله بحران را پشت سر گذاشتیم

توماج با بیان اینکه همچنین یک حفاظ برای سیلاب احتمالی که از بخش شرق وارد شود، ساخته شده است، تأکید کرد: علاوه بر اینکه نیروهای دولت برای حفاظت از شهر زحمت می‌کشند مردم هم جانانه از شهر خود دفاع می‌کنند و این زیباترین بخش ماجرا است.

وی افزود: چند مرحله از بحران، بارش ۲۰۰ میلی متری باران در گمیشان و سیمین شهر و مواجه با آبی که در سه بخش و به حجم ۱۰۰ و ۲۰۰ و ۳۰۰ مترمکعبی از بالادست می‌آمد، را پشت سر گذاشتیم.

توماج گفت: در حوزه سیمین شهر و گلدشت همه چیز تحت کنترل است و مشکل خاصی وجود ندارد و بحران را فعلاً پشت سر گذاشتیم و اکنون بیشترین نگرانی در گمیش تپه است که امیدواریم که گمیش تپه هم با تمهیدات اندیشیده شده به شرایط عادی برگردد.

فرماندار گمیشان بیان کرد: البته آثار این وضعیت ممکن است تا هفته‌ها ادامه داشته باشد ولی از روزهای آینده منتظر فروکش کردن آب هستیم.