به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه در اظهار کرد وگوی مخصوص خبری تلویزیون، با اشاره به اجلاس ۱۷۵ اوپک که پنجشنبه و جمعه هفته گذشته برگزار شد، اظهار کرد: این اجلاس یک اجلاس بسیار سخت بود که دو روز طول کشید. من قرار بود پنجشنبه به کشور برگردم اما در روز پنجشنبه […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه در اظهار کرد وگوی مخصوص خبری تلویزیون، با اشاره به اجلاس ۱۷۵ اوپک که پنجشنبه و جمعه هفته گذشته برگزار شد، اظهار کرد: این اجلاس یک اجلاس بسیار سخت بود که دو روز طول کشید. من قرار بود پنجشنبه به کشور برگردم اما در روز پنجشنبه بجز دعواهای طولانی به نتیجه دیگری نرسیدیم.

وی با تاکید بر اینکه اجلاس ۱۷۵ اوپک تحت فشار شدید آمریکا بود، اضافه کرد: آمریکا متاثر گری کرد. آقای ترامپ پیش از اجلاس توئیتی کرد مبنی بر اینکه اوپک تولید خود را کاهش ندهد تا نرخ ها افزایش نیابد. نماینده آمریکا نیز با بعضی اعضا دیدار کرده بود و وقتی که من این خبر را شنیدم، اظهار کردم اگر هدف آمریکا از این دیدارها این بوده که برای عضویت در اوپک درخواست بدهد، درخواستش قابل ارزیابی هست؛ در غیر اینصورت مشی درستی نداشته هست.

وزیر نفت دنبال کرد: عربستان دیدار با نماینده آمریکا را تکذیب نمود و پس از ان آمریکا تکذیبیه عربستان را تکذیب نمود.

دستاورد ایران در اجلاس ۱۷۵ اوپک چه بود؟

زنگنه در ادامه با اشاره به تحریم های نفتی از سوی آمریکا بر علیه ایران اظهار کرد: من در این اجلاس اعلام نمودم تا وقتی که ایران در شرایط تحریم حضور دارد باید از هر نوع کاهش تولید مستثنی باشد. پیش از این در نامه ای به اوپک ارسال و اعلام نمودم که ایران پس از تحریم ها باید به سطح تولید قبلی خود بازگردد.

وی دنبال کرد: اوپک در نظر داشت که سطح تولید ایران را بر مبنای ماه اکتبر مد نظر داشته باشد در حالی که تولید نفت ایران در این ماه بر طبق مراجع ثانویه ۶۰۰ هزار بشکه کاهش داشته هست. البته من این رقم را تایید نمی کنم اما ملاک اوپک این عدد هست. این ماه در حالی مبنا قرار می گرفت که ایران به میزان ۶۰۰ هزار بشکه بازار خود را از دست داده بود اما دو کشور دیگر نزدیک به یک میلیون بشکه به تولید خود اضافه کرده بودند.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه بحث اوپک سیاسی بود نه اقتصادی، توضیح داد: من می خواهم در اوپک باشم و با همسایه ها زندگی کنم. اقدامی که بر علیه ایران انجام شد غیردوستانه بود و دو کشور همسایه هم فشار می آوردند. در قطعنامه اوپک به دبیرکل این سازمان اذن داده شده هست که کشورهایی که شرایط خاص دارند از کاهش تولید مستثنی گردند.

زنگنه تاکید کرد: متن نامه را که در آن مستثنی شدن ایران از کاهش تولید مذکور را ابتدا دبیرکل امضا نمود و پس از ان من امضا نمودم. در نتیجه پایه اکتبر برای سایر تولیدکنندگان هست نه برای ایران و این مبحث برای من حیاتی هست.

وی با اشاره به تحریم های سابق بر علیه ایران اظهار کرد: ما پیش از این هم این شرایط را تجربه نمودیم و برای اینکه دو مرتبه بازار خود را به دست آوریم برای هر بشکه مبارزه کردیم اما این بار زیر بار نرفتم.

وزیر نفت درباره آینده سازمان اوپک اظهار کرد: تهدیدات درونی و بیرونی متوجه اوپک هست. لایحه ای در آمریکا به اسم نوپک در جریان هست که بر علیه هر تصمیمی می باشد که درباره نرخ و تولید نفت گرفته می شود. تعدادی دلواپس می باشند که این مبحث مقدمه ای شود برای اینکه تشکیلاتی جایگزین اوپک شکل بگیرد. باید درباره چیزی که امکان دارد جای اوپک بیاید، حساس بود.

زنگنه درباره نرخ نفت در آینده اظهار کرد: نرخ نفت برند پیش از تصمیم اوپک ۵۷.۲۲ ۴۸ دلار بود البته در حال حاضر آثار روانی بازار بر نرخ نفت مؤثر هست اما به عقیده من بازار تصمیم اوپک را به عنوان یک اقدام مثبت پذیرفته هست و امید دارم این روند ادامه پیدا نماید.۴۸ وی با تاکید بر اینکه نمی شود بازار را حدس کرد، اضافه کرد: اوپک دارد یک سازمان مدرن می شود زیرا در حالی که اعضای آن با یکدیگر دعوای سیاسی دارند آنقدر به بلوغ دست یافته اند که با یکدیگر حرف بزنند و به یک نقطه مشترک برسند.

..