به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار اجتماعی خبر گزاری برنا، اگرچه این روزها سیلاب چون مسافری غریب در کوچه پس کوچه های روستاهای گرم و خاک خورده ی خوزستان جا خوش کرده و ذره ذره حضورش بیش از پیش شرایط را سخت تر میکند، اما میتوان  عین دو را از دیگر مناطق این روستا […]

به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار اجتماعی خبر گزاری برنا، اگرچه این روزها سیلاب چون مسافری غریب در کوچه پس کوچه های روستاهای گرم و خاک خورده ی خوزستان جا خوش کرده و ذره ذره حضورش بیش از پیش شرایط را سخت تر میکند، اما میتوان  عین دو را از دیگر مناطق این روستا جدا ساخت.

عین دو با هفده هزار نفر جمعیت و هفت کیلومتر مربع مساحت، یکی از نقاط مهم در بخش مرکزی شهرستان اهواز است. عین دو شهری نشسته بر نفت از این رو دو چشم خوانده می‌شود که روزگاری صاحب دو چشمه ی بزرگ نفتی بوده.

حالا اما دیگر نفت های خفته در لایه های زیرین عین دو سیلی از پول و ثروت را به خانه های اهالی خود نیاورده است، اما این روزها سیلابی از گل و لای بر بستر زمین های زراعی عین دو پوشانده  شده اند.

ورود ما به روستای عین دو اما با ملاقات یکی از اهالی این روستا که ما را از سیل بند به سمت خانه ی خود کشانده بود اتفاق افتاد. در   وهله نخستین حضور در عین دو، دو چشم آدمی از سکوت هراس انگیز کوچه پس کوچه های این روستا متحیر می‌شد و بعد که آرام آرام اعتماد اهالی روستا جذب شد ما توانستیم تا اندازه ی بسیار زیادی خود را از نظاره به منظر برده و غربت مان را در آب های راکد و حفره های خالی از یاد ببریم.

در عین دو زنان بیش از مردان به عربی سخن می گفتند. زنانی که گویی فرصت چندانی برای بیرون آمدن از کاشانه و فارسی گفتن و فارسی دانستن را نداشتند، حالا نیز به سختی مقابل دوربین های ما درباره  سیل و مشکلات به بار آمده سخن می گفتند.

کودکان نیز همیشه تفسیر دیگری از اتفاقات دارند. اگرچه واقعیت عین دو تلخ و اجتناب ناپذیر است اما با رهایی کودکان و لبخندهای آن ها، تنها راه ممکن برای پذیرفتن تلخی وضعیت عین دو است.

کودکان عین دو اما همچون دیگر کودکان خوزستانی روزهاست که از درس و مدرسه جدا مانده و اگر در هرزه گردی های سیلابی نباشند، در کنار پدران و برادران خود کیسه های خاک را پر میکنند. از سوی دیگر بیماری های جسمی بسیاری زندگی این کودکان را با خطرات جدی همراه کرده است. بیماری هایی که سر منشأ آن میکروب ها و باکتری های موجود در سیلاب های راکد سطح شهر، روستا و زمین های زراعتی است.

هراس اصلی مردان روستا اما فقدان چادرهای امدادی برای راه انداختن آنها بر بام خانه ها در صورت افزایش ارتفاع سطح سیلاب ها است. با وجود اینکه در آخرین امداد رسانی هلال احمر شش هزار چادر امدادی به این منطقه استان خوزستان ارسال شد اما با تماس هایی که شب گذشته اهالی روستای عین دو با خبرنگار برنا داشتند، این چادرها به تعداد بسیار اندکی در بین اهالی روستای عین دو توزیع شده است و این موضوع باعث درگیری اهالی روستا با یکدیگر شده است.

بر اساس این گزارش، به دلیل حصر روستای عین دو در سیلاب های این منطقه از استان خوزستان، بعضی از اهالی این روستا از کمترین اطلاعاتی در خصوص ریشه های سیلاب های استان خوزستان مطلع نیستند و این در حالی است که لزوم وجود آگاهی در بین این افراد برای کاهش آسیب ها امری ضروری است.