حسن هانی زاده در اظهار کرد وگو با ایسنا در این باره اظهار کرد: آتش بسی که جدیدا بین جنبش های مبارز فلسطینی و رژیم اسرائیلی با وساطت مصر صورت گرفته، یک آتش بس تماما ناپایدار و طبق درخواست رژیم اسرائیلی از مصر برای انتهاء دادن انتفاضه برگشت هست. وی تصریح نمود: با توجه به […]

حسن هانی زاده در اظهار کرد وگو با ایسنا در این باره اظهار کرد: آتش بسی که جدیدا بین جنبش های مبارز فلسطینی و رژیم اسرائیلی با وساطت مصر صورت گرفته، یک آتش بس تماما ناپایدار و طبق درخواست رژیم اسرائیلی از مصر برای انتهاء دادن انتفاضه برگشت هست.

وی تصریح نمود: با توجه به این که  حدود سه ماه از شروع انتفاضه برگشت می گذرد، باعث فرسایش ارتش رژیم اسرائیلی شده و  حتی رزمندگان فلسطینی با استفاده از ابزارهای آسان در واقع  ضربه های مهلکی بر پیکره اقتصادی رژیم اسرائیلی وارد کردند، علاوه بر این هجوم به جایگاه ها نظامی با استفاده از ابزارهای دستی و هجوم به مزارع یهودیان شهرک نشین باعث شده رژیم اسرائیلی نتواند با مبارزان فلسطینی مبارزه کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه  اظهار کرد: در طول هفته های گذشته رژیم اسرائیلی با بمباران منطقه های مسکونی غزه اهتمام کرد نوعی دهشت افکنی و وحشت میان ساکنان نوار غزه ایجاد کند اما جدیدا پیامی از سوی رژیم اسرائیلی به مصر ارسال و درخواست گردید تا وساطت کند و به درگیری ها انتهاء دهد.

هانی زاده در ادامه گفته بود: طبیعی هست که حضور نمایندگان حماس در مصر برای انتهاء دادن به درگیری ها به شکلی در حقیقت آتش بس تماما موقتی هست که توان دارد در آینده شکننده هم باشد، در هر حال حتی تشکیلات خودگردان تمایلی به برقرار کردن آتش بس میان حماس و رژیم اسرائیلی نیست.

وی دنبال کرد: اما دولت مصر تحت فشار قرار داده تا به صورت مستقیم با حماس وارد مذاکره گردد، بدون این که با تشکیلات خودگردان مذاکره ای داشته باشد، به همین سبب در حال حاضر اختلاف نظر بین  تشکیلات خودگردان، دولت مصر و حماس شدت گرفته زیرا حماس به صورت مستقیم با مصر وارد مذاکره آتش بس شده که این آتش بس هم خیلی پایدار نخواهد بود.

این کارشناس مسائل منطقه اضافه کرد: در حقیقت رژیم اسرائیلی نتوانسته از رهگذر نظامی کشور فلسطین را ملزم به تسلیم کند و حوادث اخیری که در فلسطین اشغالی اتفاق افتاد و بازتاب بسیار گسترده ای در رسانه های جهان داشت، باعث شد رژیم صهیویستی بشدت نزد افکار عمومی ملت های جهان در انزوا قرار گیرد و حالا رژیم اسرائیلی بشدت نیازمند یک پروسه زمانی آرامی هست تا بتواند وضع سیاسی خود را بازسازی کند، به همین سبب از دولت مصر ملتمسانه خواسته برای آتش بس وساطت کند.

هانی زاده افزود: رژیم اسرائیلی نمایش داد قدرت مبارزه با کشور فلسطین را ندارد و از خشن ترین ابزارهای نظامی هم استفاده نمود اما نتوانسته به اغراض خودش برسد.

وی علاوه بر این به انجام تظاهرات برگشت توسط فلسطینی ها اشاره نمود و اظهار کرد: تظاهرات مردم فلسطین در انتفاضه برگشت تاثیر سیاسی و رسانه ای خود را در جهان باقی گذاشته و حالا ملت های جهان متوجه گردیدند که مردم فلسطین از رهگذر تظاهرات مسالمت آمیز اهتمام دارند مطالبات خود را به گوش ملت ها و نهادهای بین المللی برسانند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه تاکید کرد: همین انتفاضه برگشت باعث فرسایش ارتش رژیم اسرائیلی شده و باعث درخواست این رژیم از مصر برای وساطت هست که آتش بس بین حماس و رژیم اسرائیلی برقرار گردد.

هانی زاده علاوه بر این با اشاره به طرح خرید و فروش قرن اظهار کرد: در حال حاضر یکی از مسائل بسیار مهمی که در آستانه شکل گیری هست، مسئله خرید و فروش قرن هست که این پروژه و طرح پرخطر اگر عملیاتی گردد مطمئنا مشکلات و پیامدهای خطرناکی برای منطقه و کشور فلسطین در پی دارد.

وی تصریح نمود: از آنجایی که عربستان پیشنهاد نموده در برابر پرداخت هر ساله ۱۰ میلیارد دلار به فلسطینی ها از بیت المقدس به عنوان پایتخت فلسطین عقب نشینی کنند، اگر این طرح عملیاتی گردد، بیت المقدس تا ابد در اختیار رژیم اسرائیلی قرار خواهد گرفت و قسمتی از ساکنان نوار غزه هم به صحرای سینا در مصر منتتقل می گردند.

  این کارشناس مسائل منطقه در انتهاء اضافه کرد: در برابر رژیم عربستان، آمریکا، اردن و رژیم اسرائیلی به عنوان چهار ضلع یک مربع به کشور فلسطین فشار می آورند تا خرید و فروش قرن را قبول کنند و از بیت المقدس چشم پوشی کنند و از شهرک ابودیس به عنوان پایتخت تشکیلات خودگردان بسنده کنند.

انتهای پیام