به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، نفت برنت در بازار لندن چهارشنبه گذشته به ۸۰ دلار در هر بشکه صعود نمود که بالاترین نرخ از دوم ماه می بود. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز در همان روز به بیشتر از ۷۰ نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز در همان روز به بیشتر از […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، نفت برنت در بازار لندن چهارشنبه گذشته به ۸۰ دلار در هر بشکه صعود نمود که بالاترین نرخ از دوم ماه می بود. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز در همان روز به بیشتر از ۷۰ نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز در همان روز به بیشتر از دلار هر بشکه افزایش یافت. گرچه هر دو نرخ پایه در معاملات روز پنج شنبه که سرمایه گذاران به خطر ذی ربط به بحران های بازار نوظهور و اختلافات تجاری که امکان دارد به درخواست ها برای نفت لطمه بزند، منعطف شده بودند قسمتی از رشد چشمگیر خود را از دست دادند.

نرخ های بالای نفت بهمراه نرخ های بالاتر بنزین در آمریکا امکان دارد امیدهای جمهوری خواهان برای نگه داشتن کرسی های اصلی در انتخابات نوامبر و محافظت کنترل کنگره را  گرچه هر دو نرخ پایه در معاملات روز پنج شنبه که سرمایه گذاران به خطر ذی ربط به بحران های بازار نوظهور و اختلافات تجاری که امکان دارد به درخواست ها برای نفت لطمه بزند، منعطف شده بودند. چنین شکستی موجب خواهد گردید ترامپ نیمه دوم رئیس جمهوری خود کاخ سفید، درگیر مبارزات شدیدی گردد.

در همین راستا، ریک پری – وزیر انرژی آمریکا، به روسیه عزیمت کرد و بعد از دیدار با الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، در مسکو اظهار کرد: عربستان سعودی و اعضای اوپک 

وی در ادامه اضافه کرد: آمریکا، روسیه و عربستان سعودی علاوه بر این به اتفاق یکدیگر تلاش خواهند نمود تا مطمئن شودند جهان به انرژی مقرون به صرفه دسترسی دارد.

رایزنی وزیر انرژی آمریکا با روسیه

که تصمیم گرفتند تولیدشان را برای اطمینان از این که مردم جهان شاهد جهش نرخ های نفت افزایش نباشند، افزایش دهند، قابل تمجید و ستایش می باشند. وزیر انرژی آمریکا در ادامه اضافه کرد: صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه امکان دارد قسمتی از این صندوق باشد.

روسیه نیز یکی از آنها هست. این صندوق یک صندوق دولتی هست که در سال ۲۰۱۱ از سوی مسکو برای سرمایه گذاری در بخش های بهره مند از رشد بالای اقتصادی در روسیه تشکیل گردید و بنابر آماری که در وب سایت آن منتشر گردیده هست، حدود ۱۰ میلیارد دلار سرمایه ذخیره دارد.

در اقدامی که میتوان امتیازی از سوی آمریکا به سبب نگرانی ها نسبت به افزایش نرخ های نفت جهانی قرائت کرد، پری اظهار کرد: پیشنهاد نموده هست صندوق سرمایه گذاری مشترک برای توسعه پروژه های جدید با روسیه ایجاد گردد. وزیر انرژی آمریکا در ادامه اضافه کرد: صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه امکان دارد قسمتی از این صندوق باشد. این کشور علاوه بر این برای تحت فشار قرار دادن عربستان سعودی در مورد برنامه های تولید نفت حیاتی به حساب می آید؛ به ویژه از وقتی که شراکت جدید اویک و غیراوپک با روسیه با تمام نیت ها و اغراض خود جایگزین آن چه شده که اوپک می توانست در گذشته خود یک تنه انجام دهد اما حالا یک تنه قادر به کنترل نرخ های نفت جهانی نیست.

پیام متضاد
 

صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه نیز اعلام نمود از تشکیل صندوق ذکر شده پشتیبانی می کند. تحریم ها بر علیه پروژه های اکتشاف نفت و گاز روسیه که برای رشد تولید نفت و گاز این کشور که خواسته آمریکا از روسیه هست، ضروری می باشند تحت تحریم قرار دارند.

این صندوق یک صندوق دولتی هست که در سال . این وزارتخانه در گزارشی در مورد وضع و استفاده از مراجع معدنی روسیه در سال های ۲۰۱۷-۲۰۱۶ سبب حرکت موخر وزیر انرژی آمریکا روشن هست. با این وجود مسکو با با تلاش برای جذب مراجع مالی چینی یا مراجع داخلی، به صورت موثر استفاده از دلار و سامانه مالی آمریکا را دور زده هست.

پیام مخفی

واشنگتن که تحریم های متعددی را بر علیه روسیه برای مسائل متفاوت من جمله ملحق شدن شبه جزیره کریمه تا دخالت روسیه در انتخابات رئیس جمهوری آمریکا تحمیل کرده، حالا برای کنترل رشد نرخ های نفت در بازار جهانی به مدد مسکو احتیاج دارد.

این کشور علاوه بر این برای تحت فشار قرار دادن عربستان سعودی در مورد برنامه های تولید نفت حیاتی به حساب می آید؛ به ویژه از وقتی که شراکت جدید اویک و غیراوپک با روسیه با تمام نیت ها و اغراض خود جایگزین آن چه شده که اوپک می توانست در گذشته خود یک تنه انجام دهد اما حالا یک تنه قادر به کنترل نرخ های نفت جهانی نیست. پری به این مقام های اظهار کرد: دولت ترامپ مخالف پروژه نورد استریم ۲ هست زیرا این پروژه یک مسیر به صورت مجزا برای گاز روسیه به اروپا ایجاد خواهد کرد که در مقابل اختلالات و خطر های ذی ربط به وابستگی مشتریان اروپایی به آن، عارضه پذیر هست.

نورد استریم ۲ خط لوله گاز طبیعی به مسافت ۱۲۲۲ اما برای روس ها به نظر می آید ریک پری پیام متضادی داشته باشد. این خط لوله حجم هر ساله ۵۵ میلیارد متر مکعب خط لوله فعلی نورد استریم را دو برابر خواهد کرد و انتظار می رود تا انتهاء سال آینده عملیاتی گردد.

آمریکا به طور مستمر اعلام نموده این خط لوله خطر های امنیتی برای بیشتر نقاط اروپا داشته و حتی امکان دارد راه را برای روسیه به منظور انتصاب امکانات شنود زیردریایی در دریای بالتیک هموار کند.

امکان دارد اعضای اتحادیه اروپا به ویژه آلمان و علاوه بر این مسکو شاهد مقاومت آمریکا در مقابل پروژه نورد استریم ۲ به عنوان راهی برای صادرات بالاتر LNG تحریم ها بر علیه پروژه های اکتشاف نفت و گاز روسیه که برای رشد تولید نفت و گاز این کشور که خواسته آمریکا از روسیه هست، ضروری می باشند تحت تحریم قرار دارند. با این وجود سر انجام گاز روسیه گزینه ارزان تر نسبت به LNG وارداتی آمریکا به اروپا بوده و احتمالاً در دهه های آینده نیز به همین منوال می باشد.

وزارت مراجع طبیعی روسیه قبل از این اعلام کرده بود که تحریم ها مانع از بلندپروازی های این کشور در حوزه اکتشاف نفت و گاز شده هست. وی در کنفرانس خبری مشترک با همتای روس خود در مورد این که آیا آمریکا امکان دارد بر علیه پروژه نورد استریم ۲ و سایر پروژه ها کارهای تنبیهی وضع کند، جواب مثبت داد.

طبق گزارش اویل پرایس، روسیه به طور مستمر پروژه نورد استریم ۲ را یک پروژه تنها تجاری خوانده و بدون موافقت آمریکا آن را پیش خواهد برد.

انتهای پیام