به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار ایرنا، لاوروف روز پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با “فیصل مقداد” وزیر امور خارجه سوریه گفت: ما از سیر مثبت فعالیت کمیسیون تصحیح کمیته قانون اساسی سوریه استقبال کردیم. این ساختار در ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ در نشست کنگره ملی گفت وگوهای سوریه در سوچی و به ابتکار […]

به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار ایرنا، لاوروف روز پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با “فیصل مقداد” وزیر امور خارجه سوریه گفت: ما از سیر مثبت فعالیت کمیسیون تصحیح کمیته قانون اساسی سوریه استقبال کردیم. این ساختار در ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ در نشست کنگره ملی گفت وگوهای سوریه در سوچی و به ابتکار روسیه، ایران و ترکیه سه کشور ضامن مذاکرات آستانه ایجاد شد.

وی ادامه داد: معتقد به ضرورت ادامه فعالیت گروه آستانه هستیم. این تنها ساز و کار بین المللی برای کمک به حل و فصل مساله سوریه است که در عمل کارایی و سودمندی آن اثبات شده است. 

وزیر خارجه روسیه گفت: با بهبودی وضع سیاسی-نظامی سوریه باید نتایج بدست آمده برای حل مسائل اجتماعی و اقتصادی این کشور را تقویت کرد. این امر به ایجاد شرایط مساعد حداکثری برای بازگشت پناهندگان و مهاجران اجباری داخلی کمک خواهد کرد. 

تحریم های یکجانبه آمریکا مانع حل مسائل سوریه 

لاوروف گفت: تحریم های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا و برخی متحدان آن که در شرایط کووید-۱۹ اقدام تبهکارانه هستند، مانع حل مسائل اجتماعی و اقتصادی می شوند که مردم سوریه با آن مواجه هستند.

وی افزود: بر محکومیت حضور غیرقانونی نظامیان خارجی در سوریه که بدون هرگونه دعوتی در این کشور حضور دارند، تاکید داریم.

وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد که در مذاکرات با طرف سوری، به تفصیل درخصوص روابط دوجانبه ازجمله مسائل مربطو به همکاریهای فنی-نظامی و اقتصادی -بازرگانی و همکاری در عرصه های انسانی گفت وگو و تبادل نظر کردیم.

 رقابت ناسالم و غیرصادقانه آمریکا در عرصه بین المللی

لاوروف در ادامه سخنان خود گفت که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به تازگی به روسیه توصیه کرد که برای پیشبرد منافع خود از شیوه های دمکراتیک استفاده کند. 

وی افزود: سفر اخیر وزیر خارجه آمریکا به آفریقا را یادآوری می کنیم که در سخنان خود از کشورهای آفریقایی خواست تا از همکاری اقتصادی با روسیه و چین خودداری کنند زیرا این کشورها در روابط اقتصادی خارجی با کشورهای آفریقایی از اهداف خودخواهانه و بد پیروی می کنند.

وی ادامه داد: پمپئو توصیه کرد که کشورهای آفریقایی با آمریکا همکاری کنند که صرفا می خواهد با کشورهای این قاره بدون هرگونه اهداف سودجویانه همکاری کند. رقابت ناسالم و غیرصادقانه آمریکا و تلاش این کشور برای ضربه زدن به منافع دیگران کاملا آشکار است و این اقدامات را نمی توان دمکراسی خواند.

 وزیر خارجه روسیه در ادامه در مورد انتقاد پمپئو از اقدامات روسیه در منطقه مدیترانه گفت: در چهار سال اخیر در کار با دولت کنونی آمریکا عادت کرده ایم که ایالات متحده آمریکا نمی خواهد یا نمی تواند نگرانی خود را بر اساس شواهد موجود در پشت میز مذاکره مورد بررسی قرار دهد. 

وی افزود: مقامهای آمریکایی و کشورهای دیگر متحد این کشور عادت کردند که بطور علنی دیگران را متهم کرده و سپس بدون ارائه شواهد سعی می کنند این را بخشی از دستور کار بین المللی قرار دهند که اثبات شده است.

لاوروف گفت: آنها اینگونه در مورد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و نیز در رابطه با ادعا در مورد حمله هکرها و ادعا در مسمومیت اسکریپال و ناوالنی رفتار کردند که هیچ گونه شواهدی را ارائه نمی کنند.