شهرستان خواف در ۲۶۲ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع شده است. این شهرستان از نظر صنعتی به‌دلیل وجود معادن سنگ آهن سنگان به‌عنوان پایتخت سنگ آهن خاورمیانه به‌شمار می‌رود. با فرا رسیدن سال نو و آغاز سفرهای نوروزی، جمعیت هلال احمر این شهرستان نیز با برپایی ۲ پایگاه ثابت و موقت، همگام با جمعیت هلال […]

شهرستان خواف در ۲۶۲ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع شده است. این شهرستان از نظر صنعتی به‌دلیل وجود معادن سنگ آهن سنگان به‌عنوان پایتخت سنگ آهن خاورمیانه به‌شمار می‌رود.

با فرا رسیدن سال نو و آغاز سفرهای نوروزی، جمعیت هلال احمر این شهرستان نیز با برپایی ۲ پایگاه ثابت و موقت، همگام با جمعیت هلال احمر سایر شهرستان‌های کشور به اجرای طرح نوروزی ایمنی و سلامت و ارائه خدمات به مسافران نوروزی پرداخته است.

در همین زمینه با مسئولان جمعیت هلال احمر شهرستان خواف گفت‌وگویی داشته‌ایم که متن آن را در ادامه می‌خوانید.

هادی رمضانی، رئیس جمعیت هلال احمر خواف با اشاره به اینکه ۲ پایگاه موقت و ثابت جمعیت هلال احمر خواف در طرح نوروزی ایمنی و سلامت فعال هستند، گفت: در پایگاه‌های هلال احمر خواف روزانه ۱۷ نفر مشغول خدمت‌رسانی هستند.

رمضانی با اشاره به فعالیت داوطلبان در طرح فرشتگان رحمت، افزود: کمک‌های خوبی از طرف سایر ادارات برای توزیع ۵۰ کیسه برنج ۱۰ کیلویی و همچنین بسته کامل غذایی همراه با شیرینی و شکلات قبل از نوروز میان ۱۳۰ خانواده کم‌برخوردار صورت گرفت.

وی در خصوص وقوع سیل در روستای فایندر طی ایام نوروز، بیان کرد: در عملیات امدادرسانی به روستا، امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر خواف اقدام به تخلیه آب منازل کردند.

* روزانه ۹ نیروی هلال احمر در پایگاه‌های امداد و نجات خواف خدمت‌رسانی می‌کنند

محمد افشارمقدم، مسئول امداد و نجات جمعیت هلال احمر خواف اظهار کرد: علاوه بر حضور ۵ امدادگر و نجاتگر در پایگاه امداد و نجات جاده‌ای، ۴ امدادگر و نجاتگر نیز روزانه در پایگاه موقت شهدای چمن‌آباد حضور دارند.

افشارمقدم با بیان اینکه پایگاه ثابت امداد و نجات جاده‌ای خواف مجهز به یک دستگاه آمبولانس و یک ست نجات است، افزود: تاکنون ۴ حادثه در محورهای منتهی به خواف اتفاق افتاده که مصدومان حوادث پس از امدادرسانی به مراکز درمانی منتقل شدند.

* برگزاری جشن نوروزگاه در آس‌بادهای نشتیفان توسط اعضای جوان هلال احمر خواف

فریبا تدین، مسئول امور جوانان جمعیت هلال احمر خواف نیز از فعالیت یک ایستگاه ثابت و یک ایستگاه سیار جوانان هلال احمر خواف خبر داد و گفت: هر روز ۳ عضو ثابت، یک نفر به‌عنوان مسئول غرفه دوستدار کودک و یک نفر به‌عنوان مسئول پست در ایستگاه حضور دارند.

تدین تشریح کرد: در ایستگاه ثابت پایگاه سلامت، خیمه نماز و فضای دوستدار کودک فراهم شده و در فضای دوستدار کودک امکاناتی مانند استخرتوپ و وسایل بازی از جمله لگو و منچ و فرم‌های نقاشی برای رنگ‌آمیزی و نقاشی کودکان مهیا شده است.

وی با اشاره به اینکه استقبال خوبی از کمپین بهرفت صورت گرفته و روزانه حدود ۱۶ تا ۱۷ راننده به این کمپین می‌پیوندند، بیان کرد: روزانه ۲ نفر در کمپین بهرفت (بهبود رفتارهای ترافیکی) کیف کمک‌های اولیه که با همکاری یکی از بانک‌های شهر تهیه شده، بروشور، کتاب‌های آموزشی و نقاشی را بین مسافران توزیع می‌کنند.

مسئول امور جوانان جمعیت هلال احمر خواف ادامه داد: یکی از طرح‌های ابتکاری جوانان هلال احمر خواف، تجهیز یکی از چادرهای هلال احمر با وسایل سنتی مانند مَشک، قابلمه قدیمی و چهارپایه است که ۲ نفر از اعضای کانون غنچه‌های هلال (۲ کودک زیر ۵ تا ۷ سال) نیز با لباس دخترانه و پسرانه سنتی در آن حضور دارند و پلاکاردهایی با نکات ایمنی و هشداردهنده درباره طبیعت با آرم هلال احمر را به کودکان اهدا می‌کنند.

تدین با اشاره به برگزاری جشن آیینی نوروزگاه طی روز گذشته در منطقه تاریخی آس‌بادهای نشتیفان، یادآور شد: این جشن توسط جوانان طرح سحاب ثامن (راهنمای مسافران نوروزی) با حضور مسافران داخلی و خارجی و مسئولان شهرستان برگزار شد که به مهمانان هدایایی مانند کیف امداد و کمکهای اولیه ، سی‌دی عیدانه، بروشور و نقشه‌های بوم‌گردی اهدا شد که از این برنامه توسط سیمای استانی گزارش خبری نیز تهیه شد.

*** روزانه ۲ پایگاه برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی به سیل‌زدگان فعال هستند

منصوره سادات متولی، مسئول امور داوطلبان جمعیت هلال احمر خواف نیز از اهدای ۱۳۰ بسته غذایی برای افراد کم‌برخوردار خبر داد و افزود: هر بسته دارای ارزش ریالی ۲۰۰ هزار تومان و در مجموع ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده است.