– اخبار ورزشی – حسین روحانی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در خصوص شرایط خود در روسیه اظهار داشت: بعد از پایان لیگ جهانی کاراته وان اتریش در اواخر سال گذشته، به دلیل شیوع ویروس کرونا در بازگشت به کشور روسیه دچار مشکل شدم. با هماهنگی فدراسیون کاراته روسیه به کشور استونی رفتم […]

– اخبار ورزشی –

حسین روحانی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در خصوص شرایط خود در روسیه اظهار داشت: بعد از پایان لیگ جهانی کاراته وان اتریش در اواخر سال گذشته، به دلیل شیوع ویروس کرونا در بازگشت به کشور روسیه دچار مشکل شدم. با هماهنگی فدراسیون کاراته روسیه به کشور استونی رفتم و حدود ۲ ماه و بیست روز در این کشور بودم، اما به دلیل پایان یافتن اقامتم  مجبور به بازگشت به ایران شدم.

وی در خصوص زمان بازگشت خود به روسیه گفت: به محض بازگشت به ایران، کابینه روسیه اعلام کرد که مربیان و بازیکنان خارجی می توانند به روسیه بازگردند و پس از ۱۴ روز قرنطینه به خاک این کشور ورود کنند. طبق هماهنگی با فدراسیون کاراته روسیه قرار شد اواسط تیرماه به این کشور بازگردم و پس از ۱۴ روز قرنطینه کار خود را آغاز کنم. 

سرمربی ایرانی تیم ملی کاراته روسیه در خصوص تغییر تصمیم فدراسیون جهانی و احتمال برگزاری مجدد مسابقات لیگ جهانی کاراته وان تاکید کرد: خیلی کشورها به دنبال کسب سهمیه المپیک از طریق رنکینگ بودند و پس از لغو مسابقات توسط فدراسیون جهانی  و اعلام نفرات المپیکی به این تصمیم اعتراض کردند. مطمئن باشید فدراسیون جهانی به خاطر فشار کشورها تصمیم ابتدایی خود را نقض کرد و تصمیم به برگزاری مجدد مسابقات گرفت.

روحانی تصریح کرد: فدراسیون جهانی در اعلام تصمیم ابتدایی خود عجله کرد و این موضوع با توجه به تصمیمات سالیان اخیر فدراسیون جهانی جای تعجب نداشت. متاسفانه فدراسیون جهانی سالیان سال است که تصمیمات عجیبی و غریبی را اتخاذ می‌کند. تصمیمات این سیستم در سالیان اخیر باعث عقب افتادگی کاراته از رشته‌های دیگر شده است. همه فدراسیون‌های جهانی به دنبال این هستند تا با انجام تغییراتی هیجان رشته خود را بالاتر برده و طرفداران بیشتری را جذب کنند، اما در فدراسیون جهانی کاراته متاسفانه این اتفاقات نمی‌افتد و روز به روز شاهد افول رشته کاراته هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که تعویق یک ساله المپیک می‌تواند با توجه به شرایط سنی ملی‌پوشان کاراته ایران به ضرر ما باشد، گفت: این موضوع نمی‌تواند تاثیر خیلی زیادی روی ورزشکاران ما بگذارد. اگر این تعویق بیش از یک سال بود قطعا ما از این موضوع ضرر می‌کردیم، اما با تعویق یک ساله نباید دچار مشکل شویم. این شرایط برای همه کشورها  یکسان است و فقط مختص به کاراته ایران نیست. یک بازیکن حرفه‌ای با یک برنامه ریزی خوب می‌تواند شرایط خود را حفظ کند.

دارنده یک مدال طلا، یک مدال نقره  و ۲ مدال برنز جهان در پاسخ به این سوال که با شیوع ویروس کرونا مشکلی در دریافت حقوق خود ندارد، گفت: در این مدت حقوق من تمام و کمال پرداخت شده و مشکلی نیز نداشتم. روس‌ها به شدت پایبند به قرارداد خود هستند و مشکلی در این زمینه ندارم و اصلا شرایط از هر جهت با مربیگری در ایران قابل مقایسه نیست. در زمان حضور در تیم ملی کاراته حقوق من ۲ میلیون تومان بود که با کسر مالیات، یک میلیون و هشتصد هزار تومان دریافتی داشتم و این مبلغ فقط هزینه رفت و آمد من به اردو بود.

روحانی خاطرنشان کرد: واقعا مربیان متاهل ما با این مبلغ می‌توانند زندگی کنند؟ شرایط حقوق و دستمزد مربیان ملی در ایران از هر لحاظ در بدترین حالت ممکن است. ورزشکار و قهرمان ملی بودم و بعد از آن نیز در تیم ملی مربیگری کردم، اما واقعا پرداخت پاداش ورزشکاران و مربیان تفاوت فاحشی دارد. این حق ورزشکار و قهرمان ملی است که بعد از کسب مدال و افتخارآفرینی برای کشور به او توجه شود، اما جایگاه مربی کجا قرار دارد؟

وی افزود: تا جایی که می‌دانم مربی تنها ۳۰ درصد پاداش مدال را دریافت می‌کند، این در حالی است که فشار و استرس نتیجه گیری روی مربی قرار دارد، اما او هیچ آینده‌ای ندارد.  در ایران واقعا زحمات مربیان ملی دیده نمی‌شود. سوال من این است با این شرایط و حقوق ۲ میلیون تومانی یک مربی چگونه باید زندگی کند. شاید من و مربیان ملی هر از چند گاه پاداش‌هایی نیز از فدراسیون گرفته باشیم، اما این مبالغ واقعا کفاف زندگی را نمی‌دهد.

دارنده یک مدال طلا و نقره بازی‌های آسیایی با انتقاد از حقوق ۵ میلیونی در نظر گرفته شده برای ملی‌پوشان المپیکی گفت: طبق اعلام مرکز آمار و  آمارهای رسمی، دریافتی زیر ۹ میلیون تومان زیر خط فقر قرار دارد. از هر لحاظ بخواهید حساب کنید هیچ توجیهی ندارد که یک نفر بخواهد عمر خود را در مربیگری ملی بگذارد و آخر سر نیز در صورت عدم نتیجه‌گیری با هزاران انتقاد کنار گذاشته شود.

مربی سابق تیم ملی کاراته تاکید کرد: در حال حاضر در خارج از ایران مشغول مربیگری هستم و تفاوت‌ها را می‌بینم. در سیستم ورزشی خارج از ایران، مربی در اولویت اول اعزام به مسابقات و رویدادهای مختلف قرار دارد، اما متاسفانه در کشور ما اینگونه نیست. در کشورهای خارجی روسا و کادر فدراسیون ها برای حضور در رویدادهای برون مرزی در اولویت بالاتری نسبت به ورزشکاران و مربیان قرار ندارند، اما در ایران برعکس است و اول لیست اعزام نام مسئولین دیده می‌شود. در ایران مربیان را جا می‌گذارند تا مسئولان به مسابقات بین‌المللی اعزام شوند و اعزام مربیان به مسابقات کوپنی شده است.

وی افزود: این کوپن را به مربیان می‌دهند و مشخص می‌کنند در کدام رویداد می‌توانند اعزام شود و توجیه‌شان نیز کمبود منابع مالی است. وقتی پول نداریم برای چه مربی را به تیم ملی می‌آوریم و از فن او استفاده می‌کنیم، اما زمان مسابقات او را اعزام نمی‌کنیم؟ این یک معضل بزرگ برای ورزش ایران است که همه نیز از آن اطلاع دارند، اما شاید برخی نتوانند در خصوص آن صحبت کنند.

روحانی خاطرنشان کرد: در زمان پرداخت پاداش بازی‌های آسیایی اسم رئیس و دبیر فدراسیون در صدر لیست دیده می‌شود و اسم مربی از لیست خارج می‌شود. نمونه کامل یک مربی ملی هستم که هزاران بلا سر او آمده است. اگر چیزی نیز در تیم ملی گرفتم حقم بوده است و خیلی کمتر از حق خود دریافتی داشتم. بعد از ۱۷ سال حضور در تیم ملی که ۷ سال آن مربیگری بوده است.

مهدی‌زاده: در تورنمنت‌های آخر نشان دادم در وزن جدید نیز حرف برای گفتن دارم/ امیدوارم رویاهای کاراته‌کاها بر باد نرود