خبرگزاری ایسنا: حسن روحانی شامگاه سه‌شنبه در جلسه توسعه و برگزیدگان استان سمنان با بیان اینکه پایبندی اخلاقی، لزوم فعالیت سالم اقتصادی هست، گفت: اقتصاد بدون فعالیت سالم بانک‌ها نمی چرخد و تمام بانکها باید برای حل مشکلات اقتصادی دولت را یاری کنند. روحانی با انتقاد از اینکه بعضی تنها نیمه تهی لیوان را می‌بینند […]

خبرگزاری ایسنا: حسن روحانی شامگاه سه‌شنبه در جلسه توسعه و برگزیدگان استان سمنان با بیان اینکه پایبندی اخلاقی، لزوم فعالیت سالم اقتصادی هست، گفت: اقتصاد بدون فعالیت سالم بانک‌ها نمی چرخد و تمام بانکها باید برای حل مشکلات اقتصادی دولت را یاری کنند.

روحانی با انتقاد از اینکه بعضی تنها نیمه تهی لیوان را می‌بینند ، گفت:

درست هست که مشکلات داریم و کشور در شرایط تحریم قرار دارد و ابرقدرتی مثل آمریکا و رژیم منحوسی مثل رژیم اسرائیلی در حال دسیسه و مقابله با ملت ایران می باشند و بعضی از کشورهایی که دولت‌های آنان اسم اسلامی داشته و مردم آنان مردمی خوب و مسلمان می باشند، بر علیه کشور ما دسیسه می‌کنند؛ در نتیجه شرایط ما عادی نیست، اما در این شرایط همه باید دست به دست هم بدهیم و در مسیر توسعه کشور کوشش کنیم.

روحانی دنبال کرد: ما در شرایطی که در آغاز سال با دسیسه آمریکا رو به رو بودیم در فروردین‌ماه در جلسه‌ با اهمیت اقتصادی که تمامی اقتصاددانان دولت و زیادی از مشاوران و معاونان وزرای اقتصادی حضور داشتند، تصمیمی را به اتفاق آراء اتخاذ کردیم که بر مبنای آن همه اقتصاددانان و مشاوران اقتصادی معتقد بودند که ارز باید در کشور تک نرخی شده و اعلام نمودند که باید نرخ ارز را ۴۲۰۰ تومان اعلام کنیم.

ریاست جمهور اضافه کرد: در آن جلسه همه به اتفاق اظهار کردند که اگر نرخ ارز را ۴۲۰۰ تومان اعلام کنیم، تمام نیازمندی کشور از لحاظ واردات و سرمایه‌گذاری به صورت کامل تأمین خواهیم کرد به شرط آنکه افرادی که این ارز را دریافت می‌کنند، طبق اعلام خود دقیق و درست عمل کنند.

روحانی گفت: نسبت به این تصمیم تردید داشتم بخاطر این بود که آیا عملا این طرح موفق می‌شود یا بعضی از آن سوء استفاده خواهند کرد.

ریاست جمهور با بیان اینکه بعد از اخذ این تصمیم به همه مسئولین و اقتصاددانان اظهار کردم «تصمیم امشب ما «اکل میته» هست چون که شرایط این الزام را به وجود آورده که تصمیم به تک نرخی کردن ارز دریافت کنیم، دنبال کرد:

اگر همه مردم معیت می‌کردند، حتماً می‌توانستیم آن تصمیم را به خوبی به اجرا برسانیم و الان هم اگر همه مردم معیت کنند و ما نرخی واحد برای ارز تعیین کنیم، می‌توانیم نیازمندی کشور را تأمین کنیم، اما در کمال تأسف در در خلال اجرا متوجه گردیدیم بعضی از افرادی که به عنوان واردکننده و سرمایه‌گذار از بانک مرکزی ارز دریافت کردند، نصف آن و گاهی زیادتر از آن پول را در بازار فروختند و آغاز به ایجاد فساد کردند.

روحانی با اشاره به اینکه بیان می‌شود به چه سبب از کسی که ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته ما به التفاوت دریافت می‌شود، گفت: این اشخاص ارز ۴۲۰۰ تومانی را دریافت کرده و جنسی را وارد نموده و در بازار آن را بر مبنای ارز ۸ هزار تومان و یا زیادتر به مردم می‌فروشد و اگر دولت ما به التفاوت دریافت نکند به معنای آن هست که آن واردکننده از یک رانت بزرگ در یک مقطع تاریخی استفاده نمود هست.

ریاست جمهور گفت: مردم ما مردمی شریف و دیندار می باشند، اما در کمال تأسف افرادی می باشند که همه اصول اخلاقی و دینی را مراعات نمی‌کنند.

ریاست جمهور بیان کرد: دولت یک تنه قادر نیست مسایل و مشکلات مالی را رفع کند و همه بانک‌ها اعم از دولتی، خصوصی و خصولتی و نهادی، باید دولت را یاری و معیت کرده و اموال و بنگاه‌ها و شرکت‌های خود را به فروش برساند.

روحانی با اهتمام بر اینکه امروز مسیولیت بسیار سنگینی بر دوش بانک‌های کشور قرار دارد، گفت: اقتصاد کشور بدون فعالیت بانک‌ها نمی‌چرخد و اینها باید زیادتر دولت را یاری و کمک کنند تا بتوانیم از مشکلات گذر کنیم.

روحانی با اشاره به اینکه امروز شاهد یک آرامش نسبی هستیم، که البته به معنای حل همه مشکلات نیست، گفت: امروز شرایط ما از ۱۳ آبانی که دشمنان فکر می‌کردند با تحریم خود کشور بر هم می‌خورد، خوب تر هست و این به سبب آن هست که مردم با هوشمندی، درایت و جان فشانی خود در مقابل دسیسه دشمنان ایستادگی کردند و آثار این مقاومت بعد از ۱۳ آبان ماه زیادتر نمایان هست.

روحانی با اهتمام بر اینکه اساس امر، امید به آینده هست، گفت: ملت باید بداند، اگر دست به دست هم داده و برادری را زیادتر کنیم و از خود و منفعت های شخصی بگذریم و به فکر منفعت های فرزندان خود و تاریخ و آینده کشور باشیم، مطمئناً از مشکلات گذر خواهیم کرد.