خبرگزاری مهر – گروه استان ها: در سالهای اخیر تاکید بر حمایت از تولید و رفع موانع در این زمینه همواره دغدغه رهبر بوده است. در شرایط تحریم و انزوای کشور تنها تولید در داخل و اتکا به توان نیروهای داخلی می تواند کشور را از این تنگنا عبور دهد. در ایلام نیز بسیاری از […]

خبرگزاری مهر گروه استان ها: در سالهای اخیر تاکید بر حمایت از تولید و رفع موانع در این زمینه همواره دغدغه رهبر بوده است. در شرایط تحریم و انزوای کشور تنها تولید در داخل و اتکا به توان نیروهای داخلی می تواند کشور را از این تنگنا عبور دهد.

در ایلام نیز بسیاری از صنایع و واحدهای تولیدی در راستای نیل به اهداف ملی و پیشرفت کشور در تلاش هستند و در این راه سختی های بسیاری نیز متحمل شده و متاسفانه برخی نیز در سایه بی توجهی ها شکست خورده اند.

یکی از این واحدهای تولیدی کشتارگاه صنعتی ایلام واقع در شهرک صنعتی است که پس از کش و قوس های فراوان در سال ۹۷ تعیین تکلیف شد و در بزنگاه ورشکستگی، مالک جدید آن توانست با پرداخت حقوق معوقه، مطالبات طلبکاران، مالیات ها و بیمه تامین اجتماعی شرکت را در مسیر پیشرفت قرار دهد.

در شرایطی که حیات ده ها خانواده به این مجتمع گره خورده بود امید به سرپا شدن این مجموعه زنده شد و نیروهای این مجتمع امیدوار بودند در کنار تلاش مالک جدید، مسئولین نیز قدم بردارند که متاسفانه این موضوع رفته رفته رنگ باخت به خود گرفت و حالا کشتارگاه با تلی از مشکلات بی توجه مانده است و جای جای استان ایلام بساط کشتارهای غیرقانونی و غیرمجاز به راه بوده و سلامت مردم در خطر است.

امروز در آستانه سفر آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه چشم امید این مجموعه به پیگیری های ایشان است. پیگیری ای که از داخل استان از طرف مسئولان و نمایندگان مسکوت مانده و متاسفانه عزمی در این راستا از سوی مسئولان دیده نمی شود.

آیت الله رئیسی در این خصوص باید مسئولان استانی را مورد بازخواست قرار دهد که چرا نسبت به چنین سرمایه ای در استان بی توجه بوده اند و در حمایت از این مجموعه کوتاهی کرده اند.

در صورت تداوم این بی توجهی ها قطعاً کشتارگاه به رویه سالهای قبل بازگشته و عده ای بیکار می شوند و این اتفاق آسیب های اجتماعی سنگینی نیز در پی خواهد داشت.

امید که با دلسوزی ریاست محترم قوه قضاییه این مشکل حل شود و با پیگیری و نظارت ایشان شاهد پیشرفت این مجموعه باشیم.

درخواست کارگران کشتارگاه صنعتی دام ایلام به رئیس قوه قضاییه

در نامه کارگران این واحد صنعتی به آیت الله رئیسی آمده است: ریاست محترم قوه قضاییه احتراماً، به حضورتان می رساند که کشتارگاه دام ایلام در سال ۹۶ به بخش خصوصی واگذار شد و با توجه به اینکه ضررده بود و بسیاری از زیر ساخت های آن مشکل داشت وضعیت بدتر شد و با عدم همکاری مسئولان در نهایت با رفتن مالک قبلی این کشتارگاه نزدیک به ۲ سال با مدیریت و همکاری خود کارکنان و به سختی اداره می شد.

در آن مدت حقوق و مزایا نگرفتیم و بیمه ای هم در کار نبود، بارها به ادارات و سازمانهای مختلف رجوع می کردیم که راه حلی پیدا شود اما با آن وضعیت و بدهی ها و مشکالت فراوان کمتر سرمایه گذاری انگیزه ای برای خرید دوباره کشتارگاه داشت که بالخره در اسفند ماه سال ۹۷ مالک جدید کشتارگاه را خریداری کردند و ۱۶ ماه حقوق و مزایا معوق پرسنل، مشکالت بیمه ایی کارکنان فعلی و بازنشسته ها را حل کردند.

لازم به ذکر است در کشتارگاه پیشرفت های بسیار خوبی صورت گرفته اما اگر کارکنان و مدیریت پشتیبانی نشوند ممکن است مشکالت سال ۹۶ تکرار شود.

مجموعه ما در سال قبل با عرضه مستقیم گوشت به بازار باعث کاهش قیمت آن شده که اگر حمایت می شدیم حتماً این امر ادامه داشت، ظرفیت کشتارگاه روزانه ۱۰۰ راس دام سنگین و ۱۰۰۰ راس دام سبک است، اگر مسئولان همکاری کنند می توان با جمع آوری و هدایت کشتارهای غیر مجاز به سمت کشتارگاه از کل ظرفیت آن استفاده کرد.

این در حالی است که الان روزانه پنج راس دام سبک و چند راس دام سنگین بیشتر در کشتارگاه ذبح نمی شود، در صورتی که بیشتر کشتارها در سطح استان ایلام به صورت غیر مجاز بوده که علاوه بر مشکلات بهداشتی، شرعی و زیست محیطی طبق قانون نیز جرم محسوب می شود لذا تقاضامندیم قوه قضاییه برنامه ای مشخص برای این امر که به صراحت با قانون در تضاد است، اتخاذ کند.

اگر کشتارهای غیر مجاز به سمت کشتارگاه هدایت شود، با افزایش رونق در کشتارگاه باعث اشتغال زایی افراد بیشتری می شود و یکی از بزرگترین مشکلات استان و به خصوص شهر ایلام همین کشتارهای غیر بهداشتی و غیر مجاز است.