به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، ارزیابی های میدانی از نقاط متفاوت شهر تهران نشان می دهد که در پی پر شدن حجم نرخ در منطقه های شمالی پایتخت، رشد نرخ ها در حال سرایت به منطقه های جنوبی هست. در آبان ماه ماه ۱۳۹۷ منطقه ۹ با ۱۱۱ درصد رشد نرخ بالاترین نرخ […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، ارزیابی های میدانی از نقاط متفاوت شهر تهران نشان می دهد که در پی پر شدن حجم نرخ در منطقه های شمالی پایتخت، رشد نرخ ها در حال سرایت به منطقه های جنوبی هست. در آبان ماه ماه ۱۳۹۷ منطقه ۹ با ۱۱۱ درصد رشد نرخ بالاترین نرخ افزایش سالیانه تهران را به ثبت رساند؛ در حالی که افزایش متوسط شهر تهران ۹۱ درصد بوده و منطقه ۵ به عنوان پیشتاز رشد طی ماه های موخر، جایگاه خود را در آبان ماه ماه از دست داد. در منطقه های ۱۰، ۱۳ و ۱۴ نیز نرخ ها به ترتیب ۹۵، ۱۰۲ و ۸۷ درصد افزایش نشان می دهند. هم حالا نرخ هر متر مربع مسکن در منطقه های ۱۰، ۱۳ و ۱۴ به ترتیب ۶.۱، ۸.۷ ۹ ۹ میلیون تومان هست. میانگین افزایش نرخ در منطقه ۵ نیز در آبان ماه ماه ۱۳۹۷ نسبت به ماه همانند پارسال ۱۰۴ درصد بود که با توجه به رشد ماه های پیش از سرعت آن کسرشده هست.

اما اقتصاد مسکن شهر تهران از روند طبیعی خود خارج گردید. معاملات ۵۴ درصد افت کرده، نرخ اوراق تسهیلات مسکن نسبت به یک پارسال حدود ۲۰ هزار تومان کاهش یافته و قدرت پوشش دهی تسهیلات ۱۶۰ میلیونی مسکن زوجین از ۵۰ درصد پیشین به حدود ۳۲ درصد دست یافته هست. از طرف دیگر طی هفته های موخر نرخ ارز و طلا در بازار روند کاهشی به خود گرفته اما نرخ مسکن در مسیر صعود قرار دارد. بر طبق آخرین گزارش بانک مرکزی نرخ هر متر مربع مسکن شهر تهران در آبان ماه ماه ۱۳۹۷ به ۹ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان دست یافته که نسبت به ماه همانند پارسال رشد ۹۱ درصدی را نشان می دهد.

اما توهم فروشندگان در بازار مسکن، آینده این بخش را با خطر رکود مطلق رو به رو کرده هست. شرایط فعلی بازار مسکن شهر تهران بیانگر از آن هست که این بخش حجم لازم برای سازگاری با رشد سکه و دلار ندارد اما هم چنان فروشندگان واحدهای کلیدنخورده نرخ ها را بر مبنای تورم بازارهای موازی، بالا می برند.

مظنه مسکن در منطقه های جنوبی تهران طبق معاملات آبان ماه ماه ۱۳۹۷

منطقه

متراژ

سن بنا

نرخ (تومان)

شوش شبیر

۷۸ متر

۵ سال

۲۶۵ میلیون

بلورسازی

۵۳ متر

۱۰ سال

۱۹۵ میلیون

دولت آباد

۷۷ متر

۱۲ سال

۳۵۰ میلیون

جی غربی

۷۳ متر

۲ سال

۲۸۳ میلیون

بریانک

۵۰ متر

۱۵ سال

۲۳۹ میلیون

غار

۴۵ متر

۱۰ سال

۸۵ میلیون

آهنگ

۵۳ متر

۳ سال

۴۳۵ میلیون

ابوذر

۸۳ متر

۶ سال

۳۱۰ میلیون

خاوران

۷۴ متر

۵ سال

۳۳۰ میلیون

سنگلج درخونگاه

۵۸ متر

۴ سال

۲۶۰ میلیون

باغشاه

۷۳ متر

۶ سال

۴۹۰ میلیون

بازار

۶۹ متر

۱۰ سال

۱۸۲ میلیون

کارون

۶۲ متر

۱۲ سال

۳۲۰ میلیون

پس از ان که روند فروش واحدهای اشرافی و نیمه اشرافی در یک سال گذشته نسبت به چهار سال پیش از آن قدری خوب تر شده بود، در ماه های موخر واحدهای نوساز کوچک متراژ نقش مهمی در بازار مسکن تهران ایفا می کنند که موجب شده قسمت معاملات در منطقه های جنوبی تهران نسبت به شمال شهر زیادتر گردد. با این حال شرایط کلی بیانگر از آن هست که عمده خریداران در سطح شهر تهران از قدرت کافی برای خرید مسکن بهره مند نیستند و حتی افزایش یا اصلاح رقم تسهیلات که رییس کل بانک مرکزی در مورد آن گفت وگو کرده در صورت تحقق نیز توان ندارد تقاضا کنندگان حقیقی را به خرید خانه امیدوار کند.

در پی روند نزولی نرخ دلار و طلا در دیروز، فاصله قیمتی دلار و سکه با مدت همانند پارسال که در ماه های موخر به بالای ۲۵۰ درصد هم دست یافته بود کاهش پیدا کرده و طبعا این مبحث به بازار مسکن قابل تسری هست. مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه مشاوران املاک معتقد هست که تا انتهاء سال بازار مسکن به ثبات می رسد؛ چون که با توجه به پایین بودن توان طرف درخواست ها کشش افزایش دو مرتبه نرخ ها وجود ندارد. تا روز سه شنبه ۱۳ آذرماه رشد دلار ۱۸۰ درصد، سکه ۲۱۰ درصد و مسکن ۹۱ درصد نسبت به پارسال به ثبت رسید که در بخش دلار و سکه این فاصله ی قیمتی نسبت به ماه پیش تعدیل شده و انتظار می رود همین روند در بازار مسکن ایجاد گردد.

تا روز سه شنبه ۱۳ آذرماه رشد دلار ۱۸۰ درصد، سکه ۲۱۰ درصد و مسکن ۹۱ درصد نسبت به پارسال به ثبت رسید که در بخش دلار و سکه این فاصله ی قیمتی نسبت به ماه پیش تعدیل شده و انتظار می رود همین روند در بازار مسکن ایجاد گردد.۵ به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، طبق جدیدترین گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن تهران در آبان ماه ۱۳۹۷، متوسط نرخ معامله یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به ۹ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان دست یافته که نسبت به ماه همانند پارسال ۹۱. ۵ درصد افزایش نشان می دهد.۶ علاوه بر این تعداد معاملات انجام شده طی این ماه ۶۹۰۰ فقره بود که نسبت به آبان ماه ماه سال گذشته کاهش ۵۳.۷ ۶ درصدی و نسبت به ماه پیش نیز کاهش ۲۶.

انتهای پیام