وی تصریح نمود: فراکسیون اکثریتی وجود ندارد و با توافق همه گروه ها عبدالمهدی انتخاب خواهد گردید. این مرجع در مورد موضع این دو ائتلاف در راستای نامزدهای ریاست جمهوری یعنی برهم صالح (گزینه حزب اتحادیه میهنی کردستان) و فواد حسین (گزینه حزب دموکرات کردستان) نیز اظهار کرد: مسعود بارزانی رهبر حزب دموکرات توسط نیچروان […]

وی تصریح نمود: فراکسیون اکثریتی وجود ندارد و با توافق همه گروه ها عبدالمهدی انتخاب خواهد گردید.

این مرجع در مورد موضع این دو ائتلاف در راستای نامزدهای ریاست جمهوری یعنی برهم صالح (گزینه حزب اتحادیه میهنی کردستان) و فواد حسین (گزینه حزب دموکرات کردستان) نیز اظهار کرد: مسعود بارزانی رهبر حزب دموکرات توسط نیچروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان پیامی را به فراکسیون ها عراقی در بغداد فرستاده مبنی بر اینکه در حالتیکه به نامزد او برای ریاست جمهوری رای ندهند از روند سیاسی این کشور عقب نشینی می کند.

این مرجع ادامه داد، دو ائتلاف معروف شیعه هنوز موضع گیری پایانی خود را در مورد ریاست جمهوری مشخص نکرده اند اما این نگرانی وجود دارد که اصرار بارزانی بر این پست به عنوان مقدمه قدم بعدی در مسیر جدایی کردستان از عراق باشد.

حکیم: پست ریاست جمهوری مربوط به همه هست

در این راستا عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی در دیدار با نیچروان بارزانی در دفترش در بغداد تاکید کرد: پست ریاست جمهوری مربوط به همه هست و ریاست جمهوری آتی عراق باید فردی نزدیک بین بغداد و اربیل باشد.

علاوه بر این دفتر نوری مالکی ریاست ائتلاف دولت قانون دوشنبه اعلام کرد، نیچروان بارزانی با مالکی به ارزیابی آخرین تغییرات مربوط به نام های طرح شده برای ریاست جمهوری پرداخت.

دفتر مالکی اضافه کرد: نوری مالکی معاون ریاست جمهوری عراق دیشب با نیچروان بارزانی در دفترش دیدار نمود و آخرین تغییرات مربوط به موضع های کردها در مورد نامزدی ریاست جمهوری را مورد ارزیابی قرار داد.

مالکی دیگربار تاکید کرد: گروه های سیاسی در اقلیم باید برای فوری انتخاب شدن ریاست جمهوری و تشکیل دولت بر طبق چارچوب قانون بنیادی موضع شان را یکی کنند.

از آن سو اتحادیه میهنی کردستان عراق حریف حزب بارزانی در تصدی پست ریاست جمهوری همچنان از گروه های سیاسی درخواست دارد از برهم صالح پشتیبانی نمایند.

انتهای پیام