به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، بعد از اینکه قیمت دلار اوج خود را در آخرین روزهای هفته گذشته سپری کرد، از اوائل هفته روند نزولی در پیش گرفت و طی یکی – دو روز موخر شرایط کاهشی در بازار قابل درک گردید و زیادی از کسانی که ارز خریداری نموده بودند را دوباره […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، بعد از اینکه قیمت دلار اوج خود را در آخرین روزهای هفته گذشته سپری کرد، از اوائل هفته روند نزولی در پیش گرفت و طی یکی – دو روز موخر شرایط کاهشی در بازار قابل درک گردید و زیادی از کسانی که ارز خریداری نموده بودند را دوباره به بازار کشاند. در این میان مشکل بازار نداشتن ثبات هست که فرهاد احتشام زاده – نایب رییس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران – در اظهار کرد وگو با ایسنا، تصریح نمود: وقتی که ارز به میزان کافی برای تامین وجود داشته باشد، طبیعتاً اشخاص هیچ نیازی نخواهند داشت که برای تامین احتیاج ارزی خود به شبکه های غیربانکی و غیرصرافی ها مراجعه کنند.

وی اضافه کرد: اما وقتی که کم بودن در بازار احساس می گردد کسانی می باشند که در بازار تجارت سیاه انجام می دهند که آنان هم با بحران مواجه می گردند و سر انجام به اقتصاد کشور ضربه می زنند.

رییس فدراسیون واردات اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: افرادی هم می باشند که احتیاج به ارز دارند و هدف شان سوداگری نیست و قادر نبوده اند در شبکه های بانکی احتیاج خود را تامین کنند، طبعا نیازشان به ارز موجب می گردد که حتی با فرآیند قاچاق پنداری مبادله ارز، ارز مورد احتیاج را از بازار سیاه تامین کنند.

احتشام زاده اضافه کرد: کمااینکه سه ماه اول سال کنونی (از فروردین تا تیرماه) که مبادله ارز گناه انگاشته گردید، هنوز معامله در بازار سیاه شکل گرفته بود.

احتشام زاده اظهار کرد: به مسافری که قصد دارد از کشور خارج گردد، احتیاج به ارز بیشتری دارد و استعداد تامین ارز را هم ندارد، وقتی که اعلام گردد بدون تنگنا میتوان تامین ارز کرد، او با خیال راحت به صرافی ها مراجعه کرده و ارز مورد احتیاج خود را تامین می کند. اما به محض این که اذن خرید زیادتر نداشته باشد، وادار می گردد به بازار سیاه مراجعه کند که این مبحث موجب رونق بازار سیاه می گردد. بنابراین باید نیازهای حقیقی را شناسایی و آنان را تامین کنیم تا بتوان از ایجاد بازار سیاه جلوگیری کرد؛ نه اینکه آن را گناه انگاری کنیم. کما اینکه گناه هست ولی ریشه های آن از بین نرفته، اما عاملان مشوق که بازار را شکل و به سوی بازار سیاه سوق می دهند را باید نابود کنیم.

انتهای پیام