به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، راشاتودی در این باره درج کرد: پس از بیشتر از ۱۵ سال جنگ در افغانستان به نظر می آید که آمریکا بیشتر از پیش از اظهار کرد وگو با طالبان استقبال می نماید. ایلیا پترنکو، مفسر شبکه راشاتودی ارزیابی می کند که به چه سبب آمریکا لحن خود […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، راشاتودی در این باره درج کرد: پس از بیشتر از ۱۵ سال جنگ در افغانستان به نظر می آید که آمریکا بیشتر از پیش از اظهار کرد وگو با طالبان استقبال می نماید.

ایلیا پترنکو، مفسر شبکه راشاتودی ارزیابی می کند که به چه سبب آمریکا لحن خود را در مورد دشمن “وحشی” ایلیا پترنکو، مفسر شبکه راشاتودی ارزیابی می کند که به چه سبب آمریکا لحن خود را در مورد دشمن “وحشی” که حالا کنترل بخش های بزرگی از افغانستان را در دست دارد، ملایم تر کرده هست.

آنگونه که پترنکو فاش می کند طالبان به عنوان دشمن قدیمی واشنگتن در افغانستان در یک ماه گذشته قابل قبول تر شده و یک مقام وزارت خارجه آمریکا تا آنجا پیش رفته که گفته آمریکا ” هرآنچه که ما بتوانیم” آنگونه که پترنکو فاش می کند طالبان به عنوان دشمن قدیمی واشنگتن در افغانستان در یک ماه گذشته قابل قبول تر شده و یک مقام وزارت خارجه آمریکا تا آنجا پیش رفته که گفته آمریکا ” هرآنچه که ما بتوانیم” انجام می دهد تا به آوردن طالبان و دولت افغانستان به پای میز مذاکره کمک کند.

حتی ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز اقرار کرد که طالبان با شاخه داعش می جنگد و او این مسئله را “تمجید می کند”.

نیکلسون با این وجود چند ماه گذشته از آن بیان کرد چنین مدعایی “مبالغه آمیز” حتی ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز اقرار کرد که طالبان با شاخه داعش می جنگد و او این مسئله را “تمجید می کند”.

نیکلسون با این وجود چند ماه گذشته از آن بیان کرد چنین مدعایی “مبالغه آمیز” هست و این روایتی از سوی روسیه برای مشروعیت بخشیدن به طالبان هست.

در عین حال گروه طالبان صرف نظر از خصومت اش با شبه نظامیان داعش، توانسته به تدریج تا حدودی وزنه جنگ را که بیشتر از ۱۵ سال در افغانستان به طول انجامیده به سود خود تغییر دهد.

شاید این یک سبب دیگری باشد برای اینکه واشنگتن لحنش را در مورد این گروه در افغانستان عوض کرده هست. با این وجود، این افزایش دو مرتبه قدرت طالبان به گونه ای خونین خود را نشان داده هست.

سازمان ملل گزارش کرد که در تهاجمی که جدیدا طالبان از جمعه گذشته به شهر غزنی در شرق افغانستان صورت داده بالغ بر ۱۰۰ غیرنظامی درگیری های ایجاد شده میان طالبان و نیروهای امنیتی افغان کشته شده اند. این شهر به عنوان یک نقطه راهبردی که فاصله تقریبا اندکی تا کابل، پایتخت افغانستان دارد شاهد پنج روز درگیری شدید و مداوم بوده هست.

شبه نظامیان طالبان اقدام به مسدود کردن راه های این شهر و محاصره کردن غیرنظامیان در داخل آن کرده و جلوی تقویت قوای ارتش افغانستان را گرفته اند. یکی از ساکنان این شهر به راشاتودی اظهار کرد: زیادی از مردم من جمله همسایگان خود من در اینجا کشته گردیدند.

یک ساکن دیگر نیز اظهار کرد: دولت افغانستان شهر غزنی را به حال خود رها کرده هست.

انتهای پیام