به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، در سال های موخر با توجه به وضعیت سیاسی، اقتصادی، امنیتی و اجتماعی کشور بویژه تحت تاثیر تحریم های شدید آمریکا و بعضی سیاست های اقتصادی و سیاسی داخلی، شاهد تغییر میزان کوچ ایرانیان به کشورهای مختلف اروپایی ، آمریکا، استرالیا و غیره بوده ایم به نحوی که […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، در سال های موخر با توجه به وضعیت سیاسی، اقتصادی، امنیتی و اجتماعی کشور بویژه تحت تاثیر تحریم های شدید آمریکا و بعضی سیاست های اقتصادی و سیاسی داخلی، شاهد تغییر میزان کوچ ایرانیان به کشورهای مختلف اروپایی ، آمریکا، استرالیا و غیره بوده ایم به نحوی که آمارهای غیررسمی حکایت از چند برابر شدن میزان کوچ از کشور دارد.

با توجه به گرانی دلار زیادی کشورهای همسایه و اطراف از سوی ایرانی ها برای کوچ به علل مختلف سرمایه گذاری، خرید خانه یا اقامت موقت و دایم انتخاب گردیدند و بعضی هم از این کشورها به قصد کوچ به کشورهای اروپایی و آمریکا به راه افتادند که با گذشت مدت زمانی تبعات این کوچ و کارهای و حوادثی که با خود بهمراه می آورد در کشورهای دور و نزدیک نشان داده شده هست و دستگاه دیپلماسی کشور در همین ارتباط با کشورهای ارمنستان، صربستان، ترکیه، آذربایجان و غیره دست و پنجه نرم می کند. تا شرایط در یک کشور به کنترل در می آید ماجرایی دیگر از کشوری دیگر مطرح می گردد و حالا با سخت شدن قوانین مهاجرتی در کشورهای همسایه، زیادی از ایرانیان به قصد کشورهای اروپایی به راه افتاده اند.

در سال های موخر با تشدید خیز کوچ از سوریه، عراق و یمن به سمت اروپا، کشورهای اروپایی و آمریکا و دیگر کشورها از جلمه استرالیا و کانادا قوانین مهاجرتی خود را سخت کردند یا مرزهای خود را در عمل به روی مهاجران مسدود کردند به همین علت ایرانیان برای دریافت ویزای این کشورها با سختی زیادی مواجه بودند. به همین علت و هم چنین به سبب گرانی دلار در یکی دو سال موخر، ایرانیانی که در پی کوچ به کشورهای اروپایی و آمریکا بودند به کشورهای همسایه تشویق گردیدند تا از طریق مرزهای آنان بتوانند خود را به کشورهای اروپایی برسانند.

کوچ قانونی و غیرقانونی یکی از مهمترین تبعات تحریم های سخت و غیرانسانی آمریکاست که نه فقط برای ایران لکن برای کشورهای دیگر مشکل آفرین هست. 

 امروز دیگر برای همگان مسجل است  که دود چند دستگی افکنی و آتش افروزی در منطقه و خاورمیانه نه فقط به چشم دولت ها و حکومت های این کشورها می رود لکن کشورهای اروپایی و آمریکا و دیگر کشورهای توسعه یافته را نیز در بر می گیرد. شاید امروز جنگ در سوریه تمام شده باشد اما برگشت مهاجران از اروپا و کشورهای اطراف به همان سرعتی که کوچ کردند اتفاق نخواهد افتاد و گاها شاید هیچگاه به کشورهایشان بازنگردند.

در سال های قبل، ایرانیان برای رسیدن به شرایط اجتماعی، تحصیلی، اقتصادی و فرهنگی خوب تر و به صورت آزاد اقدام به کوچ و گاها به صورت قانونی می کردند اما چند سالی هست که تحت تاثیر شرایط منطقه و تنگ تر شدن حلقه تحریم ها، تمایل به کوچ گسترش یافته و علل اقتصادی جای مسایل سیاسی و اجتماعی را به عنوان سبب کوچ گرفته هست چون که اعتبار پول و سرمایه بشدت افت کرده هست.

روزانه که می گذرد، داستان و ماجرایی را در مورد مهاجران غیرقانونی ایرانی به این سو و آن سوی دنیا می شنویم و جدیدا مبحث کوچ غیرقانونی ایرانی ها به کشورهای اروپایی من جمله فرانسه و انگلستان طرح شده هست که به علت تشدید مقررات داخلی مهاجرتی در این کشورها، مهاجران ایرانی مسیرهای سخت و خطرناکی را برای این کار انتخاب می نمایند.

در این میان بعضی خبر ها از سوی مجامع رسمی تایید می گردند و بعضی بدون هیچ مرجع و مستند متقنی در فضای سایبری و سایت های خبری دست به دست می گردد که گاها بدون جواب باقی می مثل و متاسفانه در بعضی مواقع معیاری برای سنجش و بررسی کارکرد دولت در ازای مردم برداشت می گردد.

خبرهایی از این دست که: “پناهجویان ‘ایرانی’ در سواحل جنوب شرق بریتانیا پیدا شدند” یا “بحران گذر مهاجران از کانال مانش بالا گرفت” یا این که “خبرهایی از این دست که: “پناهجویان ‘ایرانی’ در سواحل جنوب شرق بریتانیا پیدا شدند” یا “بحران گذر مهاجران از کانال مانش بالا گرفت” یا این که “بیش از۳۰۰  کودک ایرانی یک تنه به انگلستان دست یافته و اعلام پناهندگی کرده اند.”

“بعضی خبر ها بویژه آنچه در مورد کودکان ایرانی و فرستادنشان به کشورهای اروپایی توسط قاچاقچیان در فضای سایبری مطرح گردید ابهامات و پرسش های زیادی را در بر داشت. در حالی که فضای تبلیغاتی شدیدی بر علیه ایران و اقداماتش در منطقه و جهان وجود دارد و آمریکا و بعضی کشورهای دیگر اهتمام در انزوای زیادتر ایران می باشند نباید اذن داد ابهامات و پرسش ها مجازی و غیر متقن برای مردم نهادینه و فرسوده گردد، چون که پاک کردن این ابهامات از ذهن مردم بسیار سخت و زمان بر می باشد و این روند در بی اعتماد ساختن مردم نسبت به حکومت و دولت نقش پررنگی خواهد داشت.

متاسفانه بعضی آنالیز گران بیگانه و اعضاء فضای سایبری اهتمام دارند از روند رو به گسترش کوچ ایرانیان که به شیوه های مختلف انجام می گردد و خارج از اختیار دولت های مبدا و مقصد هست پیراهن عثمانی از آن چه بی کفایتی دولت و مسئولین در محافظت مردم و فرهیختگان و سرمایه گذاران می خوانند، بسازند و از این زاویه مسیری برای فشار آوردن به کشور ایجاد کنند و بگویند که تحریم ها و تصمیم های کشور باعث شده تا مردم به هر دری بزنند تا خود را از آن رهایی دهند. 

مدتی قبل یکی از اعضاء فضای سایبری در توییتر به انتشار این مطلب که “بیش از۳۰۰ کودک ایرانی یک تنه به انگلستان دست یافته و اعلام پناهندگی کرده اند”  چندی پیش یکی از اعضاء فضای سایبری در توییتر به انتشار این مطلب که “بیش از۳۰۰ کودک ایرانی یک تنه به انگلستان دست یافته و اعلام پناهندگی کرده اند” اهتمام بر زیر سؤال بردن ساختارهای خانوادگی و اجتماعی ایرانیان و به هم ریخته نشان دادن فضای داخلی ایران داشت. در چند ماه پیش، سه خانواده ایرانی در دریای مانش توسط پلیس دریایی پیدا گردیدند و جدیدا هم اعلام گردید که عده ای از مهاجران از طریق کانال مانش خود را به انگلستان رسانده اند که در بین آنان اتباع ایرانی هم وجود دارد و این خبر ها به دفعات مختلف در شبکه ها و رسانه های انگلیسی منتشر گردیده هست.

به نظر می رسد بعضی اعضاء ایرانی مقیم کشورهای بیگانه، مطالبی را با اغراض سیاسی و برای ناامن نشان دادن ایران و فرار مردم از کشور مطرح می نمایند که جای تاسف دارد. بعضی از آنان اهتمام دارند وضعیت را نابسامان نشان داده و ثابت نمایند که ایران جای زندگی نیست و ایرانی ها قصد دارند به هر قیمتی حتی به نرخ به قتل رسیدن یا از دست دادن فرزندانشان از آن فرار کنند.

هر چند مسئولین از طرق مختلف پیگیر سرنوشت ایرانیان در سراسر دنیا می باشند ولو آنکه به میل خود کشور را به صورت غیرقانونی ترک کرده باشند، اما احتیاج هست در شرایط کنونی که هر کس توان دارد خبرهایی را ولو کذب به ترند جهانی مبدل کند باید اندکی هوشیارانه تر اقدام کرد و در فضای رسانه ای و مجازی فعالانه حضور یافت تا انتشار خبرهایی از این دست و ابهام آفرینی برای مردم به سادگی اتفاق نیفتد.

انتهای پیام