به گزارش خبرنما به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری برنا؛ دیدار ماه رمضان دکتر «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور، با علما و شخصیت‌های حوزوی، شامگاه دوشنبه -۳۰ اردیبهشت- در سالن اجلاس سران و در جمعی محدود برگزار شد. «آیت‌الله محسن غرویان»، مدرس حوزه، در خصوص محورهای گفتگو در این دیدار به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: جلسه […]

به گزارش خبرنما به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری برنا؛ دیدار ماه رمضان دکتر «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور، با علما و شخصیت‌های حوزوی، شامگاه دوشنبه -۳۰ اردیبهشت- در سالن اجلاس سران و در جمعی محدود برگزار شد.

«آیت‌الله محسن غرویان»، مدرس حوزه، در خصوص محورهای گفتگو در این دیدار به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: جلسه ما از دو ساعت مانده به افطار شروع شد. در ابتدا هفت الی هشت نفر از اساتید و مدرسان و علما که در این جلسه حضور داشتند، نظرات‌شان را در حضور آقای رئیس‌جمهور مطرح کردند.

وی با بیان اینکه محور صحبت‌های اساتید و علما مختلف بود، افزود: هرکدام از علما یک نکته و محور خاصی را بیان کردند. برخی در مورد مسائل اقتصادی کشور تذکراتی را مطرح کردند. اینکه گرانی‌های این روزها فشار زیادی را بر روی مردم آورده‌است و برخی مسائل سیاست خارجی را مطرح کردند و برخی سیاست داخلی را.

آیت‌الله غرویان در مورد سخنان مطرح شده توسط رئیس‌جمور گفت: رئیس‌جمهور پیش از افطار حدود نیم ساعت صحبت کردند و مطالبی در مورد روحانیت و تاثیرحوزه‌های علمیه مطرح کردند.

این مدرس حوزه به صحبت‌های دکتر روحانی درباره مسائل سیاست خارجی و وضعیت بحرانی کشور اشاره کرد و گفت: رئیس جمهور مسائل خیلی مهمی را در مورد سیاست خارجی و وضعیت بحرانی کشور مطرح کردند؛ ایشان فرمودند در حال حاضر یک فرماندهی واحد در مسائل سیاسی و اقتصادی کشور وجود ندارد، مراکز تصمیم‌گیری متعدد است و همه راه حل‌ها در دست دولت نیست. حتی گله داشتند از اینکه اختیارات ریاست جمهوری که در قانون اساسی ذکر شده است، در اختیار من نیست و کانون‌های قدرت دیگری در کشور هستند که تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری می‌کنند.

وی اظهارات رئیس‌جمهور در خصوص مذاکره با آمریکا را چنین تشریح کرد و گفت: رئیس‌جمهور فرمودند من طرفدار مذاکره  هستم. موافق مذاکره با آمریکا هستم ولی نه در شرایط کنونی مذاکره باید در یک شرایط آرام انجام شود.

آیت‌الله غرویان در پاسخ به این سوال که پیش شرط‌های رئیس‌جمهور برای مذاکره چیست، اظهار کرد: ایشان موضوع را خیلی باز نکردند. فی‌الجمله گفتند با اینکه طرفدار مذاکره هستم ولی در شرایط فعلی مذاکره به صلاح نیست. رئیس‌جمهور گفتند که طرفدار مذاکره هستند ولی نه در شرایطی که ترامپ ما را تحت فشار قرار داده تا وادار به مذاکره شویم. منظور ایشان این بود که در شرایط فعلی که تحت منگنه هستیم مذاکره به صلاح نیست؛ باید از این شرایط عبور کنیم تا بتوانیم تحریم‌ها را دور بزنیم و نفتمان را از طرق دیگر به فروش برسانیم، تا زمانی که شرایط عادی‌تر شود، آن‌وقت می‌توانیم به گونه‌ای مذاکره کنیم که برداشت و تلقی این نباشد که آمریکا ما را مجبور به مذاکره کرده است.

وی در ادامه افزود: ایشان فرمودند ما تلاش می‌کنیم از این بحران‌ها کنونی عبور کنیم، ما هم فشار روی اقشار آسیب‌پذیر را درک می‌کنیم. نکته مهم دیگری که فرمودند این بود که راهی جز مقاومت در برابر تحریم‌ها وجود ندارد. ایشان فرمودند که بانک‌های بسیاری در دنیا هستند که پول ما را منتقل نمی‌کنند و ما هم نمی‌توانیم برویم دلار را از کشوری تحویل بگیریم سپس در چمدان بگذاریم و وارد کشور کنیم و این کارها باید با سیستم بانکی صورت بگیرد.

وی در خصوص سخنان دکتر روحانی درباره مشکلات موجود بر سر راه صادرات کشور گفت: ایشان گفتند به خیلی از کشورها صادرات داشته‌ایم ولی آنها نمی‌توانند پول ما را از طریق سیستم بانکی منتقل کنند. وقتی بانکدارها و صادرکنندگان ما کالایی را صادر می‌کنند و پول‌شان بر نمی‌گردد، دچار مشکل می‌شوند. کارخانه‌های ما قطعاتی نیاز دارند، این قطعات را بعضی کشورها باید به ما بدهند که نمی‌دهند؛ این است که تولید ما به چالش برمی‌خورد. وقتی یک کارخانه کار نکند، ما نمی‌توانیم تولید داشته باشیم.

این مدرس حوزه درباره دیگر مشکلات کشور که توسط رئیس‌جمهور بیان شده بود، گفت: تعبیر ایشان این بود که ما در حالت جنگی هستیم. فرمودند در جنگ با عراق، شورایی برای مدیریت جنگ تشکیل شد که همه اختیارات در دست آن شورا بود و هیچکس دیگری حق نداشت دخالت بکند. ایشان فرمودند الان هم باید شرایط اینچنین پیش برود، به هرحال دولت باید بتواند به نحو متمرکز تصمیم‌گیری کند تا کشور از این بحران عبور کند.

وی «همه‌پرسی» را از دیگر محورهای سخنان رئیس‌جمهور در این جلسه عنوان و اظهار کرد: رئیس‌جمهور به مسئله همه‌پرسی طبق قانون اساسی هم اشاره‌ای کردند. ایشان فرمودند که در بعضی از مسائل کلان ملی، طبق قانون اساسی، می‌توانیم همه‌پرسی برگزار کنیم و از مردم بخواهیم که نظر بدهند.

آیت‌الله غرویان در پاسخ به این سوال که آیا رئیس‌جمهور در بحث خود درباره همه‌پرسی به پالرمو و CFT هم اشاره‌ای داشتند؟ گفت: به این مسئله مستقیما اشاره‌ای نشد. ایشان به‌طور کلی فرمودند که در قانون اساسی این از اختیارات رئیس‌جمهور است که در برخی از مسائل به آراء عمومی و همه‌پرسی مراجعه کند و منظورشان تعیین مصادیق نبود. کلیت بحث همه‌پرسی را مطرح کردند. چون عده‌ای می‌گویند الان زمان مناسبی برای همه‌پرسی نیست؛ ولی آقای رئیس‌جمهور می‌گفتند طبق قانون اساسی ما در مسائل کلان و ملی که مصالح مردم در آنها مطرح هست، می‌توانیم به همه‌پرسی رجوع کنیم.

این مدرس حوزه در ادامه به تشریح اظهارات خویش در این دیدار پرداخت و بیان کرد: من محور وحدت بین علما را مطرح کردم و خدمت آقای روحانی عرض کردم که یک رئیس‌جمهور کلاهی و مکلا آمد و بین علما و روحانیون تفرقه ایجاد کرد. به ایشان پیشنهاد کردم به عنوان رئیس‌جمهور، وحدت ایجاد کنند. به هر حال دو سال بیشتر از ریاست جمهوری آقای دکتر روحانی نگذشته است، به ایشان عرض کردم این فرصت دوساله فرصت خوبی است که علما را دوباره دور هم جمع کنند، وحدت، همدلی و انسجام ملی ایجاد کنند. وقتی علما و مراجع با هم وحدت داشته باشند، مردم هم دل‌هایشان به نزدیک می‌شود و این دسته‌بندی‌ها و پاره پاره کردن‌های مردم و ملت اصلاح می‌شود. به ایشان گفتم رئیس‌جمهور قبل شما آمد و وحدت را از بین برد حالا شما این وحدت را برگردانید.

وی دلیل مطرح کردن بحث وحدت را چنین تشریح کرد و گفت: چون جلسه با روحانیون و علما تشکیل شده بود؛ من هم به سراغ وحدت میان علما رفتم. بین علمای ما حتی در حد مراجع هم یک خط‌کشی‌هایی صورت گرفته‌ است. خط‌کشی‌هایی چون مرجع انقلابی، مرجع غیرانقلابی، مرجع ضدانقلابی را عده‌ای ایجاد کرده‌اند. در مورد علما و اساتید هم همینطور بوده و این خط‌کشی‌ها غلط است.

آیت‌الله غرویان در ادامه گفت: من حتی به فرمایشات امام خمینی اشاره کردم که ایشان فرمودند، من اگر قدرت داشتم هر از چندگاهی در یک جلسه مراجع را دور هم جمع می‌کردم که بنشینند و یک چایی با هم بخورند. این فرمایش امام سمبلیک است، به این معنی که وقتی مراجع کنار هم بنشینند و علما با هم نشست و برخاست و احوالپرسی داشته باشند؛ تاثیر مثبتی در مردم خواهد داشت، دسته‌بندی‌ها کنار می‌رود و کینه‌ها و عداوت‌ها کمرنگ می‌شود. در کشور ما گروه‌های تندروها خط‌بندی‌هایی را مطرح می‌کنند و یک روحانی را انقلابی و برخی را غیر انقلابی می‌نامند. شورای نگهبان هم باید این دسته‌بندی‌ها را تشدید نکند، تا برای دفاع از کشور و مصالح آن، همه دور هم جمع شوند.

وی در پایان در خصوص ارزیابی این جلسه و انتظارات از جلسات بعدی گفت: تشکیل این جلسه‌ قدم خوبی بود چون مخالف و موافق دولت و از طیف‌های مختلف علما در آن حضور داشتند. خیلی از آقایون خواستار برگزاری مجدد این جلسات و هم‌اندیشی‌ها بودند. اما تعداد اعضا این جلسات باید کمتر شود و به افراد وقت بیشتری اختصاص داده شود. کمیسیون‌های کوچک‌تری باید تشکیل شود تا افراد بتوانند مطالبشان را شرح دهند و از باب مشورت و مشاوره، بتوانند نظرهایشان را به رئیس جمهور اعلام کنند. خروجی این جلسات می تواند مفید و موثر باشد. سر افطار هم بنده کنار آقای رئیس  جمهور نشسته بودم، به ایشان عرض کردم ما دوست داریم این جلسات ادامه پیدا کند و ایشان هم ابراز تمایل کردند. حتی از ایشان پرسیدم بعد از شما به چه کسی رای بدهیم؟ ایشان لبخند زدند و پاسخی ندادند.