به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، حسین ذوالفقاری در اظهار کرد وگوی تلویزیونی دوشنبه شب خود با اشاره به اینکه تا صبح دوشنبه بیشتر از یک میلیون و ۸۴۰ هزار زیارت کننده از مرزهای ایران وارد عراق شده اند، اظهار کرد: با توجه به ورود زائرین باقی مانده این آمار به بیشتر از دو […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، حسین ذوالفقاری در اظهار کرد وگوی تلویزیونی دوشنبه شب خود با اشاره به اینکه تا صبح دوشنبه بیشتر از یک میلیون و ۸۴۰ هزار زیارت کننده از مرزهای ایران وارد عراق شده اند، اظهار کرد: با توجه به ورود زائرین باقی مانده این آمار به بیشتر از دو میلیون نفر خواهد رسید. بیشتر از ۵۰۰ هزار زیارت کننده نیز به کشور برگشته اند.

وی دنبال کرد: روند برگشت زوار به کشور رو به افزایش هست و سه شنبه و چهارشنبه با تراکم برگشت زائرین رو به رو هستیم. بیشتر از ۶۰ درصد زوار از مرز مهران خارج شده اند و حدود همین جمعیت نیز از همین مرز به کشور بازمی شوند.

وی در مورد مشکلات ارزی زوار در عراق گفته بود: ارز با دیرکرد تامین شده بود اما بانک مرکزی و بانک ملی برای جلوگیری از فشار به زوار کوشش کردند ولی اینترنت عراق فراهم نبود، مکان استقرار باجه های بانک از قبل مشخص نشده بود و عراق هم مشارکت لازم را نداشت. بعضی مسئولین عراقی قبول کننده ایجاد باجه نبودند و در بعضی نقاط نیز به سبب ازدحام مردم در باجه های موجود برای دریافت ارز، پلیس عراق این باجه ها را تعطیل کرد اما یک بسیج عمومی تشکیل شد و در کمتر از ۲۴ ساعت، عراق را هماهنگ کردیم به شکلی که در نجف ۴۰ باجه، کربلا ۳۳ باجه، کاظمین ۱۲ باجه و مسیر نجف به کربلا ۵ باجه برای پرداخت ارز ایجاد گردید. البته این مسئله مشکلات غیرقابل انکاری برای زوار ایجاد نمود.

ذوالفقاری در مورد پخش تصویرهایی از مکان های نامناسب برای پرداخت ارز در عراق تصریح نمود: افرادی که داخل عراق برای کمک به بانک ملی آمدند از هر مکانی برای پرداخت ارز استفاده می کردند البته این مکان ها در شرایط بحرانی انتخاب شده بود نه در شرایط عادی و آنان به ما اظهار کردند برای ایجاد باجه ها آمادگی نداشته اند.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با اشاره به اینکه حدود ۴۴ هزار زیارت کننده هنوز ارز تحویل نگرفته اند، اظهار کرد: این زوار پیش از ورود به ایران ارز خود را بگیرند و اگر هم موفق نشدند ارز بگیرند، وجوه آنان در ایران بازگردانده می گردد.

وی علاوه بر این با اشاره به اینکه ۲۷۰ هزار زیارت کننده پیش از تخفیف ۳۰ درصدی رئیس جمهوری، قیمت ثانوی دریافت کردند، اظهار کرد: تمام این اشخاص اگر در بانک ملی و بانک ملت حساب دارا باشند مبلغ مابه التفاوت قیمت ارز به حساب آنان واریز شده هست و اگر در سایر بانک ها حساب دارا باشند این مبلغ به آنان نیز پرداخت می گردد.

ذوالفقاری در مورد ابزارها فراهم شده برای برگشت زوار به کشور گفته بود: به سازمان راهداری تاکید کرده ایم ابزارها مرز مهران تقویت گردد تا زوار برای برگشت به کشور بدون ابزار نمانند. در حال حاضر ابزارها حمل ونقل برای ۶۰ درصد از زوار که از این مرز رفت و آمد می کنند، فراهم هست. زیرساخت های مرز مهران من جمله جاده ها فراهم هست و رفت و آمد عادی انجام می گردد اما در طرف عراق ابزارها و زیرساخت ها به اندازه زوار نیست به همین سبب آن سوی مرز مهران در عراق ترافیک ایجاد می گردد.

ذوالفقاری در انتهاء با اشاره به اینکه تا سه روز پس از اربعین در عراق و پنج روز پس از اربعین در ایران ساکن کردن و تغذیه زوار ادامه خواهد داشت، تصریح نمود: در ایران حسینیه ها و امکان از قبل آماده شده در شهرهای مرزی را آماده نگه داشته ایم که اگر شرایط آب و هوایی تغییر کرد، زوار را در این محل ها ساکن کردن دهیم.

انتهای پیام