به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، بانک مرکزی ترکیه در بیانیه ای اعلام کرد حجم ذخایر طلا و ارز این کشور تا پایان ماه ژوین به ۹۱ میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با میزان ذخایر ارزی این کشور در ماه می ۴.۲ میلیارد دلار کاهش یافته است. طبق اعلام بانک […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، بانک مرکزی ترکیه در بیانیه ای اعلام کرد حجم ذخایر طلا و ارز این کشور تا پایان ماه ژوین به ۹۱ میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با میزان ذخایر ارزی این کشور در ماه می ۴.۲ میلیارد دلار کاهش یافته است.

طبق اعلام بانک مرکزی ترکیه، ۵۳.۲۲ میلیارد دلار از ذخایر ارزی این کشور به شکل اسکناس بوده که نسبت به ماه قبل ۲.۲۶ میلیارد کمتر بیشتر شده است.

رکورد ذخایر طلا و ارز ترکیه درسال های اخیر مربوط به دسامبر سال ۲۰۱۳ بوده است که طی آن این کشور ۱۳۶ میلیارد دلار ذخایر طلا و ارز شامل ۲۱ میلیارد دلار طلا در اختیار داشت. ماه گذشته و به دنبال بحران ارزی که منجر به سقوط ۱۴ درصدی ارزش پول ملی این کشور شد، بانک مرکزی مجبور شد بخش بزرگی از ذخایر ارزی خود را به بازار تزریق کند اما با بهبود تدریجی وضعیت، روند تقویت ذخایر ارزی مجددا آغاز شده است.

از سوی دیگر بانک مرکزی ترکیه در نشست هفتگی خود بر خلاف انتظار اولیه بسیاری از کارشناسان اعلام کرد نرخ بهره را بدون تغییر در سطح ۸.۲۵ درصدی باقی نگه خواهد داشت. اغلب کارشناسان انتظار داشتند این نرخ بین ۰.۲ درصد تا ۰.۵ درصد کاهش پیدا کند. 

طبق اعلام بانک مرکزی ترکیه در نیمه دوم امسال پیامدهای ضدتورمی تقاضا محور با عادی شدن شرایط کسب و کار و کاهش محدودیت های رفت و آمدی تشدید خواهد شد. انتظار می رود طی ماه های آینده سطح فعالیت های تجاری و میزان صادرات به تدیرج تقویت و به سطوح قبل از بحران کرونا نزدیک شود که این مساله می تواند به نفع کاهش کسری حساب تجاری تمام شود.

به دنبال این تصمیم غیرمنتظره بانک مرکزی، ارزش لیر در برابر دلار تقویت شد و هر دلار به ۶.۸ لیر رسید. در روزهای اخیر نگرانی از تشدید اختلافات ترکیه با کشورهای اروپایی و عربی بر سر بحران لیبی، لیر را تحت فشار قرار داده بود.

انتهای پیام