به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، این عبارت که ایران در رده دوم ارزان ترین نرخ سوخت بین کشورهای دنیا ایستاده ، تکراری و نخ نما شده هست اما تبعات آن با نوسانات نرخ ارز طی چند ماه پیش که افزایش فاصله نرخ بنزین در ایران نسبت به کشورهای همسایه را رقم زد، تبعاتی […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، این عبارت که ایران در رده دوم ارزان ترین نرخ سوخت بین کشورهای دنیا ایستاده ، تکراری و نخ نما شده هست اما تبعات آن با نوسانات نرخ ارز طی چند ماه پیش که افزایش فاصله نرخ بنزین در ایران نسبت به کشورهای همسایه را رقم زد، تبعاتی به دنبال داشت که کم تر کسی پیش بینی می نمود.

مرزهای ایران به محلی برای معامله سوخت، نه به صورت قانونی که به صورت غیرقانونی مبدل شده هست. در ترکیه با جمعیت تقریبا همانند ایران، همه روزه هشت میلیون لیتر بنزین استفاده می شود و ما در حال رسیدن به مرز ۱۰۰ میلیون لیتر استفاده همه روزه هستیم. یکی از علل این تفاوت فاحش، علاوه بر درست نبودن فرهنگ استفاده، اختلاف نرخ بنزین در ایران با کشورهای همسایه هست. برای مثال نرخ بنزین در ایران ۰.۲۹ ۱۶ ۱۶ دلار هست. همین مبحث ولع قاچاقچیان را برای اکتساب سود، بیش تر می کند.

همین مبحث ولع قاچاقچیان را برای اکتساب سود، بیش تر می کند.

یارانه مخفی بنزین؛ روزی ۳۵ میلیون دلار

هرچند طی شش ماه پیش، آمارهای مختلفی از سوی اشخاص متفاوت در مورد میزان قاچاق سوخت اعلام گردیده هست، اما از آنجاکه این فرآیند بستری غیرقانونی داشته و سازوکار مشخصی ندارد، نمی شود آمار دقیقی از قاچاق سوخت اعلام نمود. به گفته مسئولین حالا همه روزه ۳۵ میلیون دلار یارانه مخفی به بنزین اختصاص می به گفته کارشناسان، قاچاق سوخت درحالی درحال انجام هست که نرخ سوخت در ایران حقیقی نیست و دولت مبلغ بسیاری یارانه به سوخت اختصاص می دهد.۵ به گفته مسئولین یابد و در مجموع در شش ماه نخست سال کنونی بیشتر از ۵. نکته نهفته در این مبحث این هست که پرداخت اعداد هنگفت به عنوان یارانه بنزین که نیمی از آن به دهک های ثروتمند جامعه اختصاص می یابد و همین گونه قاچاق بنزین با نرخ یارانه ای، هر دو از نمودهای بی ۵ میلیارد دلار یارانه به بنزین تعلق گرفته هست.

پیش بینی می شود با ادامه روند کنونی استفاده بنزین در کشور با نرخ فعلی یارانه پنهانی که دولت باید بابت بنزین بپردازد، از ۳۵  میلیون دلار به ۴۵ میلیون دلار در روز افزایش خواهد یافت .با احتساب نرخ تسعیر ارز به میزان ۴۲۰۰۰ ریال، یارانه مخفی بنزین حدود ماهانه برای هر نفر ۴۶۰ هزار ریال بوده هست که پیش بینی می شود در ماه های آینده این رقم به ۷۰۰ هزار ریال افزایش یابد. نکته نهفته در این مبحث این هست که پرداخت اعداد هنگفت به عنوان یارانه بنزین که نیمی از آن به دهکعدالتی هست.

اگر جمعیت ایران را ۸۰ میلیون مد نظر داشته باشیم و به هر فرد ماهانه ۴۶۰ هزار ریال یارانه بنزین پرداخت شود، یعنی دولت ماهانه ۳۶۸۰ میلیارد تومان یارانه پرداخت می نماید. طبق گزارش مرکز آمار ایران، برای سال ۱۳۹۵ بیشتر از ۵۰ درصد مبلغ یارانه مخفی به سه دهک پردرآمد کشور اختصاص یافته و باقی آن بین هفت دهک دیگر توزیع شده هست.

قدم های اولیه برای احیای کارت سوخت

از ۳۰ میلیون دلار یارانه ای که دولت در سال ۱۳۹۵ برای بنزین  پرداخت کرده، بیشتر از ۱۵ میلیون دلار از این یارانه بین سه دهک درآمدی بالا تقسیم شده و باقی مانده آن بین هفت دهک دیگر توزیع شده هست. با استفاده از کارت های هوشمند سوخت، مقدار استفاده با در نظر گرفتن جزئیاتی همانند استفاده سوخت در انواع خودروها یا پراکندگی منطقه های کم استفاده و پرمصرف ارزیابی می شود که این نوع اطلاعات برای مدیریت استفاده سوخت کشور بسیار با اهمیت هست.

 البته قدم های اولیه برای برگرداندن کارت سوخت از زمستان سال گذشته با بیانیه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی برداشته گردید و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی همان زمان اعلام نمود این آمار و اعداد ترسناک بود که دولت را بر آن داشت تا برای مبارزه با قاچاق سوخت چند سناریو را مورد ارزیابی قرار دهد که مهمترین آن احیای کارت سوخت بود تا از این طریق مانیتورینگ استفاده امکان پذیر شود. ضمن اعلام این خبر هم چنین تاکید گردید کسانی که کارت سوخت ندارند، باید به منظور جلوگیری از ایجاد مشکل، نسبت به اخذ کارت سوخت اقدام کنند.

شیوه های ثبت اسم کارت سوخت المثنی

سر انجام ۲۸ آبان ماه ماه بود که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در اطلاعیه ای از حتمی شدن برگشت کارت سوخت اطلاع داد و اعلام نمود: مالکان خودروها و موتورسیکلت هایی که کارت سوخت خود را گم کرده اند، لازم هست به ترتیبی که در رسانه ها شرح داده خواهد گردید، از تاریخ شنبه ۳ آذرماه، حداکثر تا شنبه ۲۴ آذرماه ۱۳۹۷ نسبت به ثبت درخواست خود برای دریافت کارت سوخت جدید اقدام کنند.

با استفاده از کارت های هوشمند سوخت، مقدار استفاده با در نظر گرفتن جزئیاتی همانند استفاده سوخت در انواع خودروها یا پراکندگی منطقه های کم استفاده و پرمصرف ارزیابی می شود که این نوع اطلاعات برای مدیریت استفاده سوخت کشور بسیار با اهمیت هست. روش نخست ثبت اسم مالکان خودرو یا موتور سیکلت بدون کارت سوخت با مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+۱۰ بود که از شنبه ۳ آذرماه با عرضه مدارک لازم بر طبق ضابطه های جاری شروع گردید.

روش دوم مراجعه به سیستم خدمات دولت همراه به نشانی  www.mob.gov.irو ورود به گزینه درخواست کارت سوخت المثنی و ثبت اطلاعات هست که  این سیستم از ۵ آذرماه در دسترس عموم قرار می گیرد و ثبت اطلاعات در این سیستم رایگان هست ؛ بر طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، استفاده از کارت سوخت برای تقاضا کنندگان سوخت گیری خودرو دیگربار الزامی خواهد گردید. نسخه های Android و IOS  این نرم افزار از چهار مرجع قابل دریافت هست:
· 
سیستم خدمات همراه دولت (mob.gov.ir)
· 
ایران اپس(iranapps.ir)
· 
کافه بازار (cafebazaar.ir)
· 
اپ استور (appstore.ir)

نظر دولت و مجلس درباره احیای کارت سوخت

در این راستا، بیژن زنگنه – وزیر نفت – در آخرین اظهار نظر خود درباره احیای کارت سوخت با اعلام این که در استفاده دو مرتبه از کارت سوخت می خواهیم جلوی قاچاق سوخت را دریافت کنیم تاکید کرد که بحث مان اصلا افزایش نرخ یا سهمیه بندی بنزین نیست.

هم چنین نمایندگان بخش خصوصی در اتاق بازرگانی تهران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، حدود دو هفته قبل در نشست کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران، راهکارهای مدیریت استفاده بنزین را ارزیابی کردند. در این نشست، بر طبق اعلام وزارت نفت، فریدون اسعدی – عضو کمیته انرژی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی – در گزارشی به وضعیت تولید و استفاده بنزین در کشور طی دوره های برنامههای توسعه اشاره نمود و اضافه کرد: اگر هدف سیاست گذاران در کشور تنها مبارزه با قاچاق بنزین هست، رویکرد احیای کارت سوخت توان دارد خوب ترین گزینه قلمداد شود و اگر کاهش و مدیریت استفاده سوخت را هدف گذاری کرده اند، سهمیه بندی بهمراه شیوه های غیرنفتی کاهش درخواست ها توان دارد گزینه مناسب برای مواجهه با آن باشد.

به گفته جلال میرزایی – عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی – فرآورده های نفتی و بویژه بنزین در ایران بدون ابزارهای کنترلی استفاده می شود و بعضی اشخاص نیز صرفه جویی را سرلوحه کار قرار نمی دهند، به همین علت استفاده از کارت هوشمند سوخت شیوه ای موثر برای مهار استفاده افسارگسیخته این فرآورده هست.

ضمن اعلام این خبر هم چنین تاکید گردید کسانی که کارت سوخت ندارند، باید به منظور جلوگیری از ایجاد مشکل، نسبت به اخذ کارت سوخت اقدام کنند. تصمیم گرفتیم این کارت به شیوه های متفاوت مثل میزان استفاده هر خودرو از سوخت صورت پذیرد.

احیای کارت سوخت به معنای سهمیه بندی بنزین نیست

این شرکت هم چنین سه روش را برای ثبت اسم کارت سوخت المثنی معرفی کرد. روش نخست ثبت اسم مالکان خودرو یا موتور سیکلت بدون کارت سوخت با مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+۱۰ بود که از شنبه ۳ آذرماه با عرضه مدارک لازم بر طبق ضابطه های جاری شروع گردید. irروش سوم نیز دریافت و انتصاب رایگان نرم افزار خدمات دولت همراه و ورود به گزینه درخواست کارت سوخت المثنی از امروز (۵آذر) هست.

انتهای پیام