به گزارش خبرنما به نقل از ایرنا، دفتر اطلاع رسانی نخست وزیر عراق دوشنبه شب در بیانیه ای اعلام کرد که هیات وزیران عراق به ریاست «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر در جلسه ای اضطراری لایحه بودجه سال ۲۰۲۱ میلادی را تصویب کرد تا برای تایید به پارلمان عراق ارسال شود. «علی علاوی» وزیر دارایی عراق روز […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایرنا، دفتر اطلاع رسانی نخست وزیر عراق دوشنبه شب در بیانیه ای اعلام کرد که هیات وزیران عراق به ریاست «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر در جلسه ای اضطراری لایحه بودجه سال ۲۰۲۱ میلادی را تصویب کرد تا برای تایید به پارلمان عراق ارسال شود.

«علی علاوی» وزیر دارایی عراق روز شنبه در جمع خبرنگاران گفت که ارزش تعیین شده برای هر دلار در برابر پول ملی عراق ۱۴۵۰ دینار خواهد بود.

قیمت هر دلار آمریکا در چند سال اخیر در عراق حدود ۱۲۰۰ دینار بوده است.

علاوی افزود: بودجه سال ۲۰۲۱ میلادی یک بودجه اصلاحی خواهد بود و کسی نمی‌تواند منکر آن شود.

این درحالی است که در پیش‌نویس بودجه سال ۲۰۲۱ میلادی عراق نیز که چند روز پیش به بیرون درز کرده بود، قیمت ۱۴۵۰ دینار برای هر دلار تعیین شده بود که باعث اعتراض‌های گسترده‌ای در سطح مردمی و برخی کارشناسان و سیاستمداران شد و آنها گفتند که برخی بانک‌ها و کسانی که از جزئیات بودجه پیشنهادی و از قیمت جدید دینار در آن خبر داشته‌اند، میلیاردها دینار سود برده‌اند.

زمزمه‌های افزایش قیمت دینار در چند روز اخیر سبب صف‌های طولانی مردم برای خرید دلار پیش از افزایش رسمی آن شد و بانک مرکزی عراق نیز به نوبه خود روز یکشنبه اعلام کرد که هر دلار را به قیمت ۱۴۶۰ دینار به بانک‌ها و شرکت‌های صرافی خواهد فروخت و این درحالی است که قیمت قبلی آن ۱۱۸۲ دینار در برابر هر دلار بود.

اولین پیامد تغییر قیمت‌گذاری دینار افزایش نرخ بسیاری از کالاها و اجناس در بازار داخلی عراق بوده است که نارضایتی بسیاری از شهروندان را به همراه داشته است؛ بویژه که ۹۵ درصد اجناس در این کشور وارداتی است و با ارز قیمت‌گذاری می‌شود.

به گفته آنها، این افزایش قیمت‌ها در سایه شرایط ناگوار اقتصادی سبب بدتر شدن وضعیت مردم بویژه اقشار کم درآمد و فقیر خواهد شد.

در این میان، کارمندان عراقی نیز که حقوق خود را ثابت و به دینار می‌گیرند، به این امر اعتراض دارند و می‌گوید که با این اقدام دولت که باعث کاهش ارزش پول ملی می‌شود، آنها با مشکلات معیشتی بیشتری روبه رو خواهند شد.

در همین راستا، فراخوانی در شبکه های اجتماعی برای برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز از دیروز مطرح شده بود و برخی مناطق عراق در طول امروز دوشنبه شاهد برگزاری برخی اعتراضات و تجمعات به کاهش ارزش دینار و تاثیر و پیامدهای آن بر زندگی معیشتی بود.

از جمله گروهی از مردم امروز در میدان التحریر در مرکز شهر بغداد تجمع کرده و اعتراض خود را نسبت به این اقدام دولت اعلام کردند.

آنها با در دست داشتن پلاکاردها و سردادن شعارهایی اقدام دولت در کاهش ارزش دینار را اقدامی به زیان مردم دانستند.

بازارهای اصلی بغداد نیز امروز متاثر از تغییر ارزش دینار بود و رکود بر آن حاکم بود و خرید و فروش زیادی انجام نمی شد.

تظاهرات مشابهی نیز امروز در برابر استانداری کرکوک در اعتراض به افزایش قیمت دلار برگزار شد.

اکثر بازارهای استان کرکوک نیز به علت افزایش قیمت دلار بسته بود و مردم به افزایش بی سابقه قیمت ها معترض بودند.

شهر کوت عراق نیز شاهد تظاهرات مشابهی در اعتراض به این سیاست اقتصادی جدید بود.

در سایه این اعتراض ها، «حسن الکعبی» نایب رییس اول پارلمان نیز خواهان حضور نخست وزیر و وزیر دارایی و رییس بانک مرکزی عراق برای بحث درباره پیامدهای بحران مالی کنونی و آثار آن بر شهروندان شد و برخی از نمایندگان پارلمان نیز خواهان استیضاح آنها به خاطر کاهش قیمت دینار و کاهش مزایای کارمندان شدند.

برخی کارشناسان اقتصادی می‌گویند که دولت در سایه کمبود درآمدهای نفتی و بحران اقتصادی که با شیوع «ویروس کرونا» تشدید شده است، چاره‌ای جز افزایش قیمت ارز برای جبران کسری دیناری خود ندارد، اما برخی دیگر در عین حال می گویند که ممکن است زیان کاهش ارزش پول ملی بیشتر از منفعت آن باشد و به کاهش بیشتر قدرت خرید اقشار فقیر منجر شود.

این درحالی است که «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق شنبه شب در اولین واکنش، از سیاست اقتصادی خود دفاع کرد و گفت که اقتصاد عراق نیاز به یک جراحی برای پیشبرد اصلاحات دارد که اگر انجام نشود، این کشور با فروپاشی روبه رو خواهد شد.

وی خود را نخستین متضرر از بودجه آتی عراق دانست و گفت که کسی نباید درخصوص اصلاحات تردید داشته باشد.

دولت قرار است لایحه بودجه را بزودی به پارلمان ارایه کند که با توجه به اعتراض گروهی از نمایندگان به مفادی از بودجه از جمله قیمت جدید ارز احتمالا با دشواری در تصویب آن روبه رو شود.