دکتر سهراب دل انگیزان در اظهار کرد و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به افزایش موخر نرخ ها و کاهش قابل ملاحظه قدرت خرید مردم، اظهار کرد: برای مثال فردی که چهار میلیون تومان معادل هزار دلار دستمزد می گرفت و جزء دهک ششم شمرده می شد، حالا معادل ۲۵۰ دلار درآمد دارد و […]

دکتر سهراب دل انگیزان در اظهار کرد و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به افزایش موخر نرخ ها و کاهش قابل ملاحظه قدرت خرید مردم، اظهار کرد: برای مثال فردی که چهار میلیون تومان معادل هزار دلار دستمزد می گرفت و جزء دهک ششم شمرده می شد، حالا معادل ۲۵۰ دلار درآمد دارد و قدرت خرید او به همان نسبت کاهش داشته هست.

عضو هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه با بیان این که این افزایش نرخ ها تقریبا تمام دهک های جامعه را تحت تاثیر قرار داده، اضافه کرد: شرایط برای دو دهک پایین بسیار بدتر هست.

این کارشناس مساله های اقتصادی، نتیجه کاهش قدرت خرید مردم را کاهش تقاضای موثر در بازار دانست و دنبال کرد: فردی که در گذشته در ماه دو کیلوگرم گوشت می خرید حالا توان خرید نیم کیلوگرم گوشت را دارد و همانند این شرایط برای سایر کالاها نیز وجود دارد.

به گفته دل انگیزان، در کنار کاهش خرید کالا، کاهش درخواست ها برای دریافت خدمات را هم داریم که همه این مورد ها به رکود واحدهای تولیدی و خدماتی منجر می گردد.

دل انگیزان با بیان این که دولت بین دو شرایط متناقض قرار گرفته و باید بین بد و بدتر یکی را انتخاب نماید، یادآوری کرد: دولت وادار هست افزایش دستمزد کارمندان را انتخاب نماید و البته در کنار آن توزیع سبدکالا و افزایش یارانه های نقدی را نیز لحاظ کند.

این استاد دانشگاه افزود: وقتی دولت دستمزد کارمندان خود را بالا برد این اشخاص آن را صرف خرید کالا می کنند، آن هم کالاهای ایرانی، زیرا کالای وارداتی آنقدر گران شده که اشخاص بسیاری توان خرید آن را ندارند. وقتی هم که افزایش تقاضای خرید کالای ایرانی را دارا باشیم فروش کارخانه ها زیادتر شده و چرخ آنان خواهد چرخید و از قبل همین رونق، افزایش دستمزدی را برای کارگران خود در نظر می گیرند.

دل انگیزان، توزیع سبد کالا برای حدود ۸۰ درصد جامعه را نیز ضروری قرائت کرد و تاکید کرد: مطمئنا نباید کالای وارداتی وارد این سبد گردد، لکن تمام اقلام این سبد باید از تولید داخل کشور باشد. تامین سبد کالا از واحدهای داخلی توان دارد به رونق کارخانجات کمک کند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر ضرورت توزیع سبد کالا، اظهار کرد: سبد کالا باید برای ۲۰ درصد پایین جامعه بسیار کامل، برای ۳۰ درصد پس از ان تا حدی کامل و برای ۳۰ درصد بالاتر قدری ضعیف تر مدنظر داشته گردد. ۲۰ ۲۰ درصد قشر ثروتمند باقی مانده هم احتیاج چندانی به سبد حمایتی ندارند.

دل انگیزان، سومین راهکار را افزایش یارانه نقدی دانست، بگونه ای که بتواند دست کم های زندگی مردم را پوشش دهد.

به گفته این کارشناس مساله های اقتصادی، برای تامین مراجع این پشتیبانی ها دولت توان دارد با توجه به افزایش نرخ دلار از قبل افزایش درآمد حاصل از مبدل درآمدهای ارزی به ریال استفاده نماید.

انتهای پیام