به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، نرخ دلار که ماه هاست رو به افزایش گذاشته، طی روزهای اخیر تا بیشتر از ۱۵ هزار تومان هم پیش رفت. از طرف دیگر برای یورو نیز شرایط در بازار ارز به همین وضعیت بوده و این ارز نیز تا حدود ۱۷ هزار تومان افزایش نرخ را تجربه نمود. اگر […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، نرخ دلار که ماه هاست رو به افزایش گذاشته، طی روزهای اخیر تا بیشتر از ۱۵ هزار تومان هم پیش رفت. از طرف دیگر برای یورو نیز شرایط در بازار ارز به همین وضعیت بوده و این ارز نیز تا حدود ۱۷ هزار تومان افزایش نرخ را تجربه نمود.

اگر چه علل متفاوتی من جمله جو روانی، افزایش درخواست ها و بعضی سینگال های منفی از سوی مسئولین عامل، برای شرایط فعلی بازار ابراز می گردد، اما کارشناسان سبب نوسانات تند و رشد افسارگسیخته دلار را به سیاست های دولت ربط می دهند.

در این زمینه مجیدرضا حریری – عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، در اظهار کرد وگو با ایسنا، اظهار کرد: اگر کسی می دانست که چنین اتفاق هایی خواهد افتاد، هفته گذشته دلار ۱۰ هزار تومانی را می خرید و الان بابت هر دلار ۵۰۰۰ تومان نفع می کرد. به هر حال مشخص هست که دولت با در اختیار داشتن ۹۰ درصد مراجع ارزی، ارائه کننده عمده بوده و همه چیز دست دولت هست. ۵۰ ۵۰ درصد مراجع دلاری که حاصل از نفت هست، کامل در اختیار دولت بوده و از ۵۰ درصد بقیه نیز که غیر نفتی هستند، ۴۰ درصد آن در اختیار دولت هست.

وی با اشاره به گفت وگو های رییس جمهور در چند ماه گذشته مبنی بر اینکه  ۸۰ درصد ارز وارد سیستم نیما و  ۲۰ درصد دیگر از سیستم خارج گردد، تصریح نمود: در نتیجه ۹۰ درصد از کل مراجع ارزی کشور در دست دولت هست. یعنی ارز پتروشیمی ها، معدن های بزرگ و غیره که مسئولان آنان به صورت مستقیم یا غیرمستقیم توسط دولت انتخاب می گردد.

نایب رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین اضافه کرد: به عبارتی نرخ ها را ارائه کننده انحصاری یعنی دولت تعیین می کند؛ حال ۵۰۰۰ تومان باشد یا ۱۵ هزار تومان. 

خیز اول افزایش قیمتها از کجا آغاز گردید!؟

 این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی در پاسخ به اینکه به چه سبب دلار ۱۵ هزار تومان شده هست؟ اظهار کرد: این سؤال را باید از دولت و بانک مرکزی پرسید، چراکه هیچ کس جز دولت در این موضوع تاثیر عمده ندارد. البته قطعا گروه های پرقدرت سیاسی و اقتصادی هم از تلاطم بازار نهایت استفاده را میبرند، اما ایجاد کننده خیز اول خود دولت و بانک مرکزی هست.

وی دنبال کرد: هرموقع که بازار دچار چنین تنش هایی می گردد، زمانی هست که یکی از مقام های رسمی در دولت که در ازای ارز مسیولیت دارد، سخنرانی می کند. 

 نایب رییس اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه اصولا کسی که بیشترین ارز را در اختیار دارد، بیشترین منفعت را خواهد برد، تصریح نمود: دولت بیشترین منفعت را از این آشفته بازار خواهد برد، چراکه عمده ارز را در دست دارد.

 

انتهای پیام