خبرگزاری مهر: یکی از مقام های بلندپایه دولت آمریکا روز جمعه مدعی گردید که کاخ سفید قبل از بازداشت یکی از مسئولان ارشد شرکت فنآوری دیجیتال «هوآوی» به اتهام نقض تحریمهای آمریکا بر علیه تهران، مکررا به این شرکت اخطار داده بود. ««لری کادلو» مدیر «شورای اقتصاد ملی» کاخ سفید روز جمعه در صحبت با […]

خبرگزاری مهر: یکی از مقام های بلندپایه دولت آمریکا روز جمعه مدعی گردید که کاخ سفید قبل از بازداشت یکی از مسئولان ارشد شرکت فنآوری دیجیتال «هوآوی» به اتهام نقض تحریمهای آمریکا بر علیه تهران، مکررا به این شرکت اخطار داده بود.

««لری کادلو» مدیر «شورای اقتصاد ملی» کاخ سفید روز جمعه در صحبت با شبکه خبری سی ان بی سی اظهار کرد: «ما از مدتها پیش در مورد نقض تحریمهای ایران به آنان [شرکت هوآوی] اخطار داده ایم».

گفتنی هست که بازداشت «منگ وانژو» مدیر ارشد مالی شرکت هوآوی به اتهام نقض تحریمهای واشنگتن بر علیه تهران که توسط مقام های دولت کانادا در شهر ونکوور انجام شد، با خطر پیچیده تر شدن منازعه تجاری کنونی میان آمریکا و چین همراه هست؛ آنهم در شرایطی که «دونالد ترامپ» ریاست جمهوری آمریکا و «شی جین پینگ» همتای چینی وی شنبه گذشته بر سر یک آتش بس تجاری ۹۰ روزه توافق نمودند تا طی این مدت، اختلافات خود را حل و فصل نمایند.

لری کادلو در کوشش برای کم اهمیت جلوه دادن اثرگذاری منفی این بازداشت بر ارتباطات تجاری آمریکا و چین مدعی گردید که بازداشت «منگ وانژو» مدیر ارشد مالی هوآوی سوژه ای به صورت مجزا هست که بر گفتگوها اقتصادی دو طرف تأثیری ندارد!

مقام های فدرال آمریکا مدعی گردیدند که شرکت ذکر شده تحریمهای آمریکا بر علیه ایران و کشور کره شمالی را نقض کرده هست؛ مدعایی که باعث گردید این شرکت چینی «فعالیتهای با اهمیت عملیاتی» خود را برای مدت زمانی متوقف سازد.

گفتنی هست که خانم منگ قرار بود روز جمعه و قبل از استرداد به آمریکا در دادگاهی در ونکوور حضور یابد. دولت چین خواستار آزادی سریع این تبعه چین شده هست و بازداشت او را «نقض فاحش حقوق بشر» می داند.

روزنامه «گلوب اند مِیل» روز چهارشنبه گزارش خبرنما به نقل از کرد که دولت کانادا مدیر ارشد مالی شرکت فناوری و چندملیتی «هوآوی» را به ظنِ نقض تحریمهای آمریکا بر علیه ایران و جهت استرداد به دولت آمریکا، در شهر ونکوور بازداشت کرده هست.

این روزنامه به نقل از سخنگوی وزارت دادگستری کانادا گزارش کرد که «مِنگ وانژو» که یکی از معاونان هیأت مدیره و دختر بنیانگذار این شرکت هست، روز یکم دسامبر دستگیر شده و قرار هست روز جمعه در جلسه دادگاه حضور یابد.