چرا که تحولات اقتصادی کنونی که افزایش آجیل و میوه های شب یلدا را در پی داشته، دست و دل مردم را در پاسداشت از این شب تا جایی می لرزاند و آنان به جای فکر کردن به خوش گذرانی در این شب، در پی راهکاری برای تامین اقلام مصرفی شب چله می باشند.   مهدی […]

  چرا که تحولات اقتصادی کنونی که افزایش آجیل و میوه های شب یلدا را در پی داشته، دست و دل مردم را در پاسداشت از این شب تا جایی می لرزاند و آنان به جای فکر کردن به خوش گذرانی در این شب، در پی راهکاری برای تامین اقلام مصرفی شب چله می باشند.

 

مهدی صداقتی، یک شهروند یزدی در اظهار کرد وگو با خبرنگار ایسنا درباره تدارکات و برنامه های شب یلدا اظهار کرد: در سال های گذشته که آجیل و میوه شب یلدا چندان قیمتی نداشت مادر زنم همه اعضای خانواده را برای تجدید دیدار به منزلش دعوت می کرد. دورهمی شب چله موجب فراموش شدن مشکلات زندگی حتی برای یک شب می گردید.

اقلام اشرافی آجیل شب یلدا نسبت به سال های گذشته حدود سه تا چهار برابر افزایش نرخ داشته هست و پاسداری از این شب در شرایط کنونی تنها برای اشخاص خاص امکان پذیر هست.

وی با بیان این که در شب یلدا توان نداریم میزبان اقوام باشیم، اظهار کرد: سال کنونی منحصرا توان داریم با هندوانه و آجیل های ارزان از خودمان در شب یلدا پذیرایی کنیم.

  

اقلامی مثل هویچ و خیار سبز نیز به ترتیب با نرخ ۲۰۰۰ تومان و ۲۳۰۰ تومان ارائه می گردد. در کمال خوشبختی هندوانه به مقدار زیاد در میادین تره بار موجود و از ۵۰۰ تومان تا ۲۰۰۰ تومان ارائه می گردد. انار نیز به عنوان یکی دیگر از میوه های شب یلدا از ۲۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان در میادین میوه و تره بار ارائه می گردد. 

سید حسین عقیلی،  رییس اتحادیه خواربار و آجیل و خشکبار نیز در ارتباط با نرخ بعضی از اقلام آجیل شب یلدا به ایسنا اظهار کرد: میوه های خشک از ۶۰ تا ۱۲۰ هزار تومان، آجیل میوه ای زمستانه با مغزیجات از ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان، تخمه آفتاب گردان از ۲۶ تا ۲۸ هزار و کشمش سبز از ۳۴ تا ۴۵ هزار تومان ارائه می گردد.

وی، نرخ برگه زردآلو را بین ۲۰ تا ۵۰ هزار تومان و برگه شفتالو از ۲۵ تا ۴۰ هزار تومان، عنوان و درباره نرخ دیگر اقلام آجیل گفته بود: بادام کاغذی ۹۰ هزارتومان، فندوق خام ۶۵ هزار تومان، پسته کله قوچی ۱۶۰ تا ۱۹۰ هزار تومان، پسته احمد آقایی ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار تومان، پسته فندوقی از ۱۴۰ تا ۱۶۰ هزار تومان و پسته اکبری از ۱۷۰ تا ۲۱۰ هزار تومان ارائه می گردد.

این مسئول دنبال کرد: بادام هندی خام در انواع متفاوت از ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تومان، مغز گردو از ۱۲۰ تا ۱۶۰ هزار تومان، انجیر خشک ۵۰ تا ۱۴۰ هزار تومان و سنجد یزدی با نرخ ۴۰ هزار تومان به فروش می رسد.

  شیرینی نیز مثل آجیل و میوه شب یلدا تحت نظارت محسوس و نامحسوس قرار دارد و مردم در صورت عدم وجود نرخ نامه خرید نکنند.

گزارش از مهتاب محمدیان، خبرنگار ایسنا

انتهای پیام