علی خضریان در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به نشست امروز کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: عصر امروز جلسه اعضای کمیسیون اصل ۹۰ با رئیس قوه قضاییه آیت الله رییسی در محل دفتر ایشان در قوه قضاییه پیرامون مسائل، همکاری و هماهنگی هایی که باید بین مجموعه کمیسیون اصل ۹۰ با توجه به کار ویژه […]

علی خضریان در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به نشست امروز کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: عصر امروز جلسه اعضای کمیسیون اصل ۹۰ با رئیس قوه قضاییه آیت الله رییسی در محل دفتر ایشان در قوه قضاییه پیرامون مسائل، همکاری و هماهنگی هایی که باید بین مجموعه کمیسیون اصل ۹۰ با توجه به کار ویژه رسیدگی به طرز کار و شکایات موجود در این موضوع و ارجاع پرونده ها به دستگاه قضایی برگزار شد.

وی افزود: در این جلسه دغدغه های کمیسیون از جمله وظیفه فرا قوه ای کمیسیون اصل ۹۰ برای رسیدگی به شکایات پیرامون طرز کار قوا، تکالیف جدید که در سال ۱۳۵۹ در ماده واحده مصوب مجلس شورای اسلامی بر عهده کمیسیون اصل ۹۰ قرار گرفت و ملزوماتی که لازم است تا دستگاه قضا باید در زمینه طرز کار خود در اختیار کمیسیون قرار دهد، مطرح شد.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: همچنین مطرح شد تا خط ارتباطی مستمر میان کمیسیون اصل ۹۰ و رئیس دستگاه قضا و قوه قضاییه ایجاد شود، به پاسخگویی به مکاتبات کمیسیون اصل ۹۰ با دستگاه های قضایی تاکید شد. بیان شد تا شعبات ویژه برای رسیدگی به پرونده هایی که از کمیسیون اصل ۹۰ به دستگاه قضا ارجاع داده می شود ایجاد شود، همچنین بر رسیدگی به پرونده ها ارجاعی کمیسیون به دستگاه قضا در خارج از نوبت تاکید شد و بیان شد که لازمه تکلیف این پرونده ها ظرف مدت ۴ ماه مشخص شود.

خضریان خاطرنشان کرد: در این جلسه همچنین نمایندگان نیز تاکید کردند که دستگاه قضا برای تقویت ظرفیت نظارتی کمیسیون اصل ۹۰ برای احقاق حقوق عامله مردم کمک کند. بر حضور و همکاری مشترک کمیسیون اصل ۹۰ و قوه قضاییه پیرامون کارآمد سازی و فعالتر شدن شورای پیشگیری از جرایم و شورای عالی هماهنگی نظارت نیز تاکید شد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ادامه داد: با توجه اینکه کمیسیون اصل ۹۰ وظیفه رسیدگی به طرز قوه قضاییه را دارد، در این جلسه مطرح شد که دستگاه قضا در حوزه پاسخگویی، مسیر دقیق و خط کشی منظم داشته باشد که در جلسات آتی بین کمیسیون اصل ۹۰ و رئیس دستگاه قضایی به این مباحث ورود می شود تا بدانیم کمیسیون در چه مواردی می تواند ورود کند تا هم موازی کاری نشود، هم تداخلی صورت نگیرد و هم خدشه ای به وظیفه کمیسیون وارد نشود.

وی همچنین گفت: اعضای کمیسیون اصل ۹۰ بر تقویت ظرفیت نظارتی کمیسیون تاکید داشتند و بیان کردند که دستگاه های ذی ربط به نامه‌نگاری‌های کمیسیون پاسخگو باشند و در صورت تخطی از این امر قوه قضاییه موضوع را رسیدگی کند تا امید مردم به کمیسیون اصل ۹۰ و مجلس محقق شود.

خضریان خاطرنشان کرد: بحث ریل‌گذاری کمیسیون اصل ۹۰ و قوه قضایی مهمترین خروجی این جلسه بود. قرار شد این ارتباط حفظ شود و همکاری ها در چارچوب موارد کاری بین کمیسیون اصل ۹۰ و قوه قضایی شکل بگیرد.

اعضای کمیسیون اصل ۹۰ همچنین تاکید داشتند که با توجه به وظایف، کمیسیون قصد ورود به پرونده‌هایی که ماهیت قضایی دارند اما بحث طرز کار نیست را ندارد اما متاسفانه در گذشته چنین رویه‌ای باب بود، نمایندگان دوره یازدهم در نظر دارند به موارد مهم ورود کنند و کار انجام شود.

این نماینده مجلس ادامه داد: رئیس قوه قضاییه نیز در این جلسه مباحثی را مطرح کرد. آیت الله رئیسی تاکید کرد که کمیسیون اصل ۹۰ فرصت خوبی است تا به طرز کار دستگاه ها، اشکالات ساختاری و روش نادرست ورود کند.

وی اعلام آمادگی کرد که از ظرفیت مشاوره ای کمیسیون اصل ۹۰ زمینه اصلاح طرز کارها استفاده می کند و تاکید داشت سایر دستگاه ها باید با هدف تعامل با کمیسیون اصل ۹۰ و اصلاح طرز کارها به کمیسیون پاسخگو باشند.

وی اضافه کرد: رئیس دستگاه قضا عنوان کرد برای تعامل بین سازمان بازرسی و کمیسیون، باید گزارش بازرسی‌هایی که صورت می‌گیرد در اختیار کمیسیون اصل ۹۰ قرار گیرد و بازرسی های گسترده باید در جهت افزایش کارآمدی نظارت در مجموعه کمیسیون و رفع مشکلات مردم باشد. همچنین بیان شد از آنجایی که گزارش‌ها در کمیسیون اصل ۹۰ جنبه حقوقی دارد و همه تحقیق و تفحص‌ها برای ارجاع به دستگاه قضا از طریق کمیسیون اصل ۹۰ انجام می‌شود و باید پرونده‌ها خارج از نوبت در دستگاه قضا بررسی شود، کمیسیون اصل ۹۰ بر تنظیم پرونده ها از لحاظ قضایی و حقوقی نظارت داشته باشد تا سرعت رسیدگی افزایش یابد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در پایان یادآور شد: در این جلسه به مشکلات کارگران هفت تپه، کارخانه هپکو و ماشین‌سازی‌ها اشاره شد و نمایندگان از رئیس قوه قضاییه درخواست رفع مشکلات کارگران را داشتند، آیت الله رئیسی در این زمینه بیان کرد که کمیسیون اصل ۹۰ به طرز کار خصوصی‌سازی‌ها ورود کند تا زمینه رفع ریشه‌ای مشکلات دنبال شود، از سوی دیگر تاکید کرد دستگاه قضایی نیز پیگیر حل مشکلات کارگران کارخانجات واگذار شده است.

انتهای پیام