به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، ایران در حال حاضر یک میراث طبیعی جهانی یعنی کویر لوت را در یونسکو دارد و با به ثبت رسیدن جنگل های هیرکانی دومین میراث طبیعی ایران جهانی می گردد. ارزیابان یونسکو برای ارزیابی پرونده جنگل های هیرکانی با هدف ثبت در لیست میراث جهانی، مهرماه سال کنونی […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، ایران در حال حاضر یک میراث طبیعی جهانی یعنی کویر لوت را در یونسکو دارد و با به ثبت رسیدن جنگل های هیرکانی دومین میراث طبیعی ایران جهانی می گردد. ارزیابان یونسکو برای ارزیابی پرونده جنگل های هیرکانی با هدف ثبت در لیست میراث جهانی، مهرماه سال کنونی به ایران آمدند اما یونسکو از موسسه دیگری به نام IDCA  نیز دعوت کرده تا از منطقه های جنگل های هیرکانی ایران دیدن کنند به همین سبب پژوهش ها اولیه این امر انجام  و سایت ها مشخص گردیده اند.

این برنامه زیر نظر سازمان جهانی یونسکو می باشد و منطقه آماده بازدید ارزیابان جهانی هست. نظر آنها  برای ثبت این منطقه بسیار با اهمیت هست.    آنان طی این بازدید به این نتیجه می رسند که جنگل های هیرکانی که در شمال ایران قرار دارند و قرار هست در لیست میراث طبیعی جهان به ثبت برسند آیا استانداردهای لازم را برای ثبت دارد یا خیر.

در بخش شمال کشور، سایت های مختلفی برای این مبحث مدنظر داشته شده هست که سه سایت در استان گلستان سه سایت در استان گیلان و ۶ سایت در استان مازندران کاندید این برنامه بود و سازگاری ها و بازدیدهای ارزیابان جهانی انجام شده هست. در حال حاضر در انتظار اعلام نتیجه بازدیدها هستیم که در فروردین ماه سال ۹۸ توسط اتحادیه جهانی مراقبت به یونسکو عرضه داده خواهد شد، پس از آن جلسه ارزیابی این نظرات در یک کشور دیگر برگزار می گردد. در این زمان مشخص می گردد آیا مناطقی که انتخاب گردیده اند دارای استعداد جهانی شدن می باشند یا خیر.     یکی از مناطقی که در استان گلستان انتخاب شده منطقه سیاه رودبار افراتخته هست که سبب این انتخاب پارک ملی گلستان و منطقه مراقبت شده جهان نما هست.

منطقه مراقبت شده جهان نما، یک منطقه در جنوب گرگان هست و تا جنوب شرقی کردکوی ادامه دارد و مساحت آن ۳۰ هزار و ۶۵۰ هکتار هست که از سال ۱۳۵۲ تحت مراقبت محیط زیست قرار گرفته  و دارای استعداد بسیار جالبی هست. بخش هایی از جنگل های آن منطقه، علاوه بر این بخش هایی از منطقه اکوتن برای ثبت در میراث طبیعی جهانی انتخاب شده، البته بین آنان به عنوان یک منطقه ضربه گیر تحت مراقبت هست. پارک ملی گلستان نیز یکی از قدیمی ترین پارک های ملی و منطقه های مراقبت شده ایران هست که شاید بتوان از آن به عنوان نخستین منطقه مراقبت شده کشور یاد نمود. این منطقه نیز مساحتی در حدود ۹۱ هزار و ۸۹۵ هکتار دارای استعداد های خاص خود هست و ابزارها حفاظتی در این منطقه دایر هست که امید داریم آن منطقه نیز مورد موافقت قرار بگیرد و جزء میراث جهانی محسوب گردد.  

 نباید فراموش کرد که تمام جنگل های هیرکانی دنیا برای ارزیابان با اهمیت می باشند. چون که جنگل های هیرکانی قدیمی ترین جنگل های جهان محسوب می گردند و از دوره سوم زمین شناسی باقی مانده اند 

چون که جنگل های هیرکانی قدیمی ترین جنگل های جهان محسوب می گردند و از دوره سوم زمین شناسی باقی مانده اند رمضانعلی قائمی-  مدیر پایگاه ثبت جهانی جنگل های هیرکانی در استان گلستان – که در تمام مدت بازدید ارزیابان یونسکو از جنگل های هیرکانی در گلستان، آنان را معیت کرده هست، این موضوعات را مطرح می نماید و می گوید: آنچه ارزیابان در ایران نگاه کردند برایشان بسیار جالب و جذاب بود. نباید فراموش کرد که تمام جنگل های هیرکانی دنیا برای ارزیابان با اهمیت می باشند. چون که جنگل های هیرکانی قدیمی ترین جنگل های جهان محسوب می گردند و از دوره سوم زمین شناسی باقی مانده اند. در حقیقت از جنگل های هیرکانی به عنوان موزه زنده دنیا میتوان یاد نمود.

روی هم رفته جمع بندی آنان از آنچه که در ایران نگاه کردند راضی کننده بود.

رییس پیشین پارک ملی گلستان اضافه می کند: در چند سال موخر بحث هایی در مورد ثبت میراث طبیعی جهانی در ایران مطرح و چند منطقه برای این منظور کاندید شده هست. در سال  ۲۰۱۶ موفق شدیم یک منطقه از ایران را در لیست میراث  طبیعی جهانی یونسکو به ثبت برسانیم که آن هم کویر لوت هست اما سایر منطقه های چه جنگل های هیرکانی  چه سایر پدیده های طبیعی دیگر ایران هنوز به ثبت جهانی نرسیده اند.

قائمی که امید دارد این منطقه های مورد قبول بازرسان جهانی  و در زمره میراث طبیعی جهان جای دریافت کنند، اضافه می کند: منطقه سیاه رود افراتخته دارای خصوصیات خاصی مثل وجود عناصر هیرکانی و  جنگل های سرخدار هست.    جنگل های سرخدار در سطح جهان مساحت کمی را به خود اختصاص می دهند و در ایران نیز بزرگترین لکه که به طور یکجا وجود دارد در منطقه علی آباد استان گلستان هست و در مجموع به ۴۰۰ هکتار می رسد.

ایران ۲۰۰ و در مجموع ۴۰۰ هکتار به طور انبوه و یکجا از  درختان سرخدار را در بر می گیرد که میتوان اظهار کرد کمتر نقطه ای از دنیا چنین وسعتی را به طور یکجا از این درختان دارد

او در مورد وضع جنگل های سرخدار ایران در جهان اظهار کرد: این لکه از جنگل های سرخدار در ایران بزرگترین می باشند. این در حالی هست که ایران ۲۰۰ و در مجموع ۴۰۰ هکتار به طور انبوه و یکجا از  درختان سرخدار را در بر می گیرد که میتوان اظهار کرد کمتر نقطه ای از دنیا چنین وسعتی را به طور یکجا از این درختان دارد. قسمتی از این منطقه چند سال پیش با عنوان ابر بالادست تحت مراقبت جای گرفت.

    در بعضی از منطقه های درخت راش و  در بعضی از منطقه های گونه های دیگر داریم.

در حقیقت میتوان اظهار کرد جنگل های هیرکانی نام قدیمی همین منطقه و ایالت گرگان بوده هست.

به سبب وجود درختان سرخدار بعضی از این منطقه های ممنوعیت هایی دارند که زیادتر تحت مراقبت قرار می گیرند و اشخاص عادی توان ندارند به این منطقه های بیایند.

وی در مورد درمورد اینکه آیا با ثبت جهانی این منطقه توان داریم از ابزارها خاص حفاظتی که عرصه بین الملل برای مراقبت از جنگل ها هست، استفاده نماییم؟ اظهار می کند: بله. یکی از سؤال های مدنظر این بود که ما در حاشیه های این منطقه های چه ابزارها حفاظتی و اطفاء حریق داریم و آیا توان داریم از آنان استفاده نماییم. 

مدیر پایگاه ثبت جهانی جنگل های هیرکانی در استان گلستان در مورد جاده آسیایی که علت دو تکه شدن پارک ملی گلستان شده  و نظر ارزیابان یونسکو در این باره توضیح می دهد: در حال حاضر حدس شده هست که جاده در منطقه مد نظر برای ثبت جهانی لحاظ نشو. طبیعتا آنچه که در عرصه بین المللی ثبت می گردد باید بر طبق استانداردهای بین المللی حفظ گردد و اگر این اتفاق نیفتد در لیست قرمز قرار می گیرد و سر انجام امکان دارد از لیست جهانی خارج شویم.

قائمی علاوه بر این می گوید: امکان دارد چند روستا در استان گلستان، طی جهانی شدن جنگل های هیرکانی ملزم به جابجایی گردند. در طول تمام پارک ملی گلستان هیچ ملک شخصی وجود ندارد. تمام منطقه انتخاب شده مربوط به دولت و در زون کلیدی آن هیچ ملک شخصی وجود ندارد.    در زون فرعی ملک های وجود دارد که بر طبق مقررات موجود  و استانداردهای جهانی این امکان وجود دارد که مردم به فعالیت های خود دنبال کردند.

نام جنگل های هیرکانی پس از ثبت در ایران به تمام زبان های زنده دنیا در عرصه بین المللی مطرح می گردد و در تمام سایت های جهانی قرار می گیرد

او علاوه بر این در مورد امتیازهای ثبت جهانی جنگل های هیرکانی در لیست میراث طبیعی اظهار می کند: برای آنکه بتوانیم جنگل های هیرکانی را در لیست میراث جهانی به ثبت برسانیم با تمام جوامع محلی، مسئولین و دست اندرکاران گفت وگو ها و مذاکره هایی داشتیم و اهتمام کردیم آنان را برای مراقبت از این منطقه همراه کنیم.    نباید فراموش کرد که با ثبت جهانی جنگل های هیرکانی ردیف اعتباری خاص برای مراقبت از این منطقه از سوی دولت مدنظر داشته می گردد. در عین حال نام این منطقه های با تمام زبان های زنده دنیا در عرصه بین المللی مطرح می گردد و در تمام سایت های جهانی قرار می گیرد که توان دارد به لحاظ گردشگری و بعضی از فعالیت های محیط زیستی برای منطقه های بومی جالب توجه، مفید و توسعه برای منطقه را بهمراه داشته باشد.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، جنگل های هیرکانی از حدود ۱۲ سال پیش در لیست موقت یونسکو ثبت شده هست؛ پرونده ای که نخست قرار بود با آذربایجان به طور مشترک در لیست میراث طبیعی این کمیته بین المللی به ثبت برسد، اما با به تفاهم نرسیدن دو کشور در بعضی موارد، ایران درنهایت تصمیم گرفت پرونده ی «جنگل های هیرکانی» را که بخش عمده ی آن در سرزمین های شمالی کشور هست روی میز یونسکو قرار دهد و درنهایت پس از پیگیری های مورد احتیاج و رفت وآمد ارزیابان یونسکو به ایران، قرار هست این پرونده در اجلاس ۲۰۱۹ ارزیابی گردد.

جنگل های هیرکانی بازمانده دوران سوم زمین شناسی و عصر یخبندان و غنی از نظر گونه های بومی و باستانی، پوشش گیاهی و تنوع زیستی با نادرترین گونه های جنگلی جهان دربردارنده ۸۰ گونه درختی، ۵۰ گونه درختچه ای، گونه های بومی (اندمیک) درختی و گونه های جانوری چون پلنگ، خرس، کل و بز، مرال و … ۱۵ نقطه از این جنگل دربردارنده «پارک ملی گلستان»، «جنگل ابر»، «جهان نما»، «بولا»، «جنگل الیمستان»، «جنگل واز»، «حوزه کجور نوشهر»، «چهارباغ چالوس»، «جنگل خشک داران»، «گشت رودخان»، «سیاه رودبار گیلان» و منطقه مراقبت شده «لیسار» سایت های انتخابی برای ثبت در لیست میراث جهانی می باشند.

۱۵

کبریا حسین زاده- ایسنا

رمضانعلی قائمی، مدیر پایگاه ثبت جهانی جنگل های هیرکانی در استان گلستان

انتهای پیام