به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، سمینار “هند پنجره ای فراسوی تحریم ها” به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، سمینار “هند پنجره ای فراسوی تحریم ها” با حضور سوراب کومار-سفیر هند در ایران- ، بنی اسدی -رییس اداره امور هند وزارت امور خارجه ایران-، موسویان -مدیرکل قاره آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، سمینار “هند پنجره ای فراسوی تحریم ها” به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، سمینار “هند پنجره ای فراسوی تحریم ها” با حضور سوراب کومار-سفیر هند در ایران- ، بنی اسدی -رییس اداره امور هند وزارت امور خارجه ایران-، موسویان -مدیرکل قاره آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران-، بهمن عشقی-دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران- و جمعی از تجار و فعالین اقتصادی در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار گردید.

در اوائل این سمینار بهمن عشقی-دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران- با اشاره به اینکه با وجود توسعه بسترهای ارتباطات اقتصادی بین دو کشور سطح ارتباطات اقتصادی بین ایران و هند از ۱۵ میلیارد دلار فراتر رفته هست، گفت که هندی ها در دوره تحریم های قبلی در کنار ایران ایستادند و در شرایط فعلی خریدار نفت ایران می باشند و امید داریم بعد از مدت ۶ ماهه تعیین شده توسط آمریکایی ها هنوز شاهد ادامه این روند باشیم.

وی با بیان اینکه نقش ایران در تامین انرژی کشورهایی مثل هند و چین غیرقابل انکار هست، تصریح نمود که انرژی پاشنه آشیل هند و چین هست و هر خطری به جریان تامین انرژی این دو کشور وارد گردد برای این دو غول بزرگ اقتصادی پرخطر و مهلک می باشد.

در ادامه موسویان -مدیرکل قاره آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران- با بیان اینکه هندی ها توانستند امتیاز خرید نفت ایران را برای ۱۸۰ روز به دست آورند، گفته بود که هندی ها برای تمدید خرید نفت و شارژ حساب روپیه ایران در هند برنامه دارند تا بتوانیم خریدهای خود را از هند ادامه دهیم.

وی علاوه بر این از ایجاد یک شعبه بانک خصوصی ایران در هند اطلاع داد و گفت که یکی از بانک های خصوصی ایران در هند شعبه ایجاد خواهد کرد تا از صادرات فرآورده ها خود در هند حمایت کنیم و این درحالی هست که حجم معاملات تهاتری بین ایران و هند بدون مبادله پول هم وجود دارد.

موسویان اضافه کرد که امیدوار هستیم توسعه بندر چابهار هرچه تندتر در دستور کار قرار گیرد و توصیه می کنیم علاوه بر تبادل کالا بین ایران و هند، دو کشور به سمت سرمایه گذاری، تولید مشترک و ایجاد شرکت های مشترک نه فقط در سطح بخش خصوصی لکن در بخش دولتی اقدام کنند.

بنی اسدی -رییس اداره امور هند وزارت امور خارجه ایران- سومین سخنرانی بود که در این سمینار گفت وگو کرد. وی توصیه نمود تا کارگروهی از سوی اتاق بازرگانی تهران، سفارت هند و اداره امور هند وزارت امور خارجه ایران شکل گیرد تا از این طریق در جهت حل مشکل تجار دو کشور و آسان سازی فعالیت آنان گام برداشت.

وی اضافه کرد که در دوره اولیه تحریم ها بر علیه ایران با هندی ها در رابطه بودیم و ترتیبات مالی اولیه خود را با این کشور ایجاد کردیم، در حال حاضر نیز پیشنهاد می کنیم تا با مشارکت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی، سفارت هند و اداره امور هند وزارت امور خارجه ایران تیم تشکیل گردد تا در جهت حل مشکلات تجارت و آسان سازی امور ذی ربط به آنان مشارکت کنند.

اما سوراب کومار-سفیر هند در ایران- در انتهاء این سمینار با اعلام اینکه دو قرارداد تجاری بین ایران و هند در حال پایانی شدن هست از وجود مکانیسم استفاده از روپیه برای تجارت کالاهای که تحریم نیستند اطلاع داد. به گفته وی دو قرارداد تجارت ترجیحی و قرارداد دوطرفه سرمایه گذاری بین دو کشور درحال پایانی شدن هست و طبق این قراردادها ایران و هند توان دارند در چارچوب بهتری مشارکت کنند و ارتباطات قوی تری در سال های آینده دارا باشند.

وی با اشاره به اینکه خرید نفت خام از ایران توسط هند ۳۰۰ هزار  بشکه در روز هست، افزود که اگر نرخ نفت را ۶۰ دلار برای هر بشکه نفت درنظر دریافت کنیم به رقمی معادل ۵۴۰ میلیون دلار در ماه میرسیم و ایران میتواند با این پول برای خرید از هند اقدام نماید.

سفیر هند در ایران اضافه کرد، وقتی که مکانسیم SPV توسط اروپا راه اندازی گردد میتوان پول را به مکان های دیگری جابه جا کرد و این درحالی هست که مکانیسم روپیه قوی تراست و ابزارها بیشتری را ایجاد می کند هر چند که ما می دانیم این مکانیسم مشکل هایی دارد که امید داریم طی ۱۰ تا ۱۵ روز آینده این مشکلات رفع گردد.

انتهای پیام