به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، ماهیت کلیدی رسانه ها انتشار همه خبر ها به دور از غرض ورزی و با رفتار بی طرفانه هست اما اینکه کدام خبر زیادتر دیده و در جامعه پخش شود هم از کارهای رسانه ای هست که متاسفانه در زیادتر رسانه ها یا مغرضانه و یا ناآگاهانه رعایت […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، ماهیت کلیدی رسانه ها انتشار همه خبر ها به دور از غرض ورزی و با رفتار بی طرفانه هست اما اینکه کدام خبر زیادتر دیده و در جامعه پخش شود هم از کارهای رسانه ای هست که متاسفانه در زیادتر رسانه ها یا مغرضانه و یا ناآگاهانه رعایت نمی توان و غالبا از طریق بعضی رسانه ها خبر ها ناامیدکننده و ملتهب به جامعه پمپاژ می شود. رخدادی که باعث بدبینی مردم به دولت و ایجاد جو ناامیدی و بیم از آینده شده هست.

یکی از علل بالا رفتن نرخ ارز و طلا در چند ماه موخر همین جو رسانه ای بود. جوی که بالعکس آن منتج به کاهش نرخ ارز و طلا در روزهای موخر گردید. همین مثال کوچک نشان می دهد رسانه ها در پررنگ یا کم رنگ کردن یک خبر توان دارند چه نقشی ایفا کنند. هر چند در این میان اغراض بعضی رسانه های مغرض مشخص هست که تلاش دارند با انتشار پی در پی خبر ها تلخ مقاصد خود را در خصومت با ایرانیان دنبال کنند اما افتادن رسانه های دلسوز در این دام آن هم در آشفته بازار شبکه های اجتماعی و فضای سایبری به شکلی دقیق آب به آسیاب دشمن ریختن محسوب می شود.

نگاهی به خبر ها مهر ماهی که به نیمه رسیده نشان می دهد که در همین دو هفته، خبر ها امیدبخش کم نبوده اما باز شاهد تزریق بدبینی و ناامیدی در میان مردم بوده ایم. میتوان به چند خبر با اهمیت دیگر در همین مدت زمان کم اشاره داشت.

کاهش نرخ ارز و طلا و کالاهای بنیادی

شاید با اهمیت ترین خبر همان کاهش نرخ ارز و طلا و کالاهای بنیادی باشد که روند کاهشی آن از اوایل هفته گذشته شروع گردید و همچنان هم ادامه دارد. چهارشنبه ۱۱ مهر در میدان فردوسی بازار ارز در ساعات اولیه با کاهش نسبی نرخ ها کارش را شروع نمود. دلالان در کوچه پس کوچه ها و گوشه کناره های خیابان کنار هم صف کشیده و زیادتر به دنبال فضاسازی برای ارتقا نرخ ها بودند. ناراحتی و خشم آنان از شکسته شدن نرخ ارز و کاهش شدید نرخ آن طی روزهای موخر تماما مشهود بود.

در بازار طلا هم نرخ ها قدری نسبت به روزهای گذشته کاهش یافت. به طوریکه در ساعت ۱۲:۳۰ چهارشنبه هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۱۵ هزار تومان به فروش رسیده گردید و هر قطعه سکه تمام طرح جدید چهار میلیون و ۴۵۰ هزار تومان نرخ داشت که نسبت به دیروز ۵۰ هزار تومان کاهش داشته هست. سکه تمام طرح قدیم نیز چهار میلیون و ۱۵۰ هزار تومان نرخ گذاری گردید که نرخ آن نسبت به آخرین نرخ بازار در دیروز ثابت مانده بود. هر اونس طلا در بازار جهانی نیز ۱۲۰۵ دلار خرید و فروش گردید و هر مثقال طلای ۱۷ عیار در طلافروشی ها یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان داد و ستد گردید. بر طبق اعلام اتحادیه طلا و جواهر، نرخ ربع سکه یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و نیم سکه نیز دو میلیون و ۱۵۰ هزار تومان هست.

کاهش میانگین ۵۰ میلیون تومانی نرخ ها در بازار خودرو

روز سه شنبه ۱۰ مهر هم فعالین بازار خودرو از کاهش میانگین ۵۰ میلیون تومانی نرخ ها در بازار خودرو خبر دادند. با شروع روند سقوط نرخ دلار از بعدازظهر  دوشنبه، انتظار می رفت نرخ ها در بازار خودرو نیز روند نزولی به خود بگیرد که طبق تازه ترین خبر ها حاصله از بازار خودرو نرخ ها در بازار خودرو بشدت کاهش یافت.

به گفته سعید موتمنی ریاست اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران، در روز سه شنبه نرخ خودروهای داخلی بین ۱.۵ ۵ تا ۱۲ میلیون تومان و نرخ خودروهای وارداتی که نسبت مستقیم با نرخ ارز دارند به صورت میانگین ۵۰ میلیون تومان کاهش یافته هست. در این شرایط ریاست اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران حدس می زند که در روزهای آینده نیز روند کاهش نرخ ها در بازار خودرو ادامه خواهد یافت.

در همین زمینه جمعه ۱۳ مهر جمشید انصاری معاون ریاست جمهور و ریاست سازمان امور اداری و استخدامی کشور در شورای اداری کردستان اظهار کرد که از بحران تحولات نرخ ارز در حال گذر هستیم و برآوردها نشان می دهد که نرخ ارز باید زیر ۷۰۰۰ تومان قرار بگیرد.

قیاس این خبر ها کاهش نرخ ها با خبر ها همانند در مورد افزایش نرخ نشان می دهد که چه نفاوت فاحشی در نوع ارسال خبر ها وجود دارد. در زمان افزایش بعضی رسانه ها لحظه به لحظه و با آب و تاب زیاد خبر افزایش نرخ را مخابره و التهاب را به بازار تزریق می کردند اما در زمان کاهش نرخ بعضی از رسانه ها در حد یک خبر معمولی به سادگی از کنار آن گذشتند.

معذرت خواهی مسئولین به علت اشتباه های

مبحث دیگر مسیولیت پذیری مسئولین و معذرت خواهی آنان به علت اشتباهاتشان و یا مشکلات کشور هست. سوژه ای که وقتی در کشورهای دیگر مثل ژاپن و کره پیش می آید رسانه ها با آب و تاب زیاد از معذرت خواهی و یا تعظیم مقام های آن کشورها می نویسند اما در ایران به سادگی از کنارش می گذرند.

به طور مثال سه شنبه ۱۰ مهر بود که اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهور در مراسم بازنمایی ۱۷۰۰ مدرسه در سراسر کشور با اشاره به اینکه می دانیم شرایط کشور دشوار هست و مردم با دشواری و مشکلات رو به رو اند، اظهارکرد: قسمتی از این دشواری ها نتیجه تحریم ها و فشارهای آمریکا هست، اما آنچه که اهمیت دارد این هست که حجم و پتانسیل زیادی وجود دارد. اگر همه فرهیختگان و شخصیت های موثر و جریانات سیاسی کشور و همه مردم برای گذر از این دوره سخت تلاش کنند، قطعا در کوتاه ترین زمان ممکن که شاید به چند ماه هم کشیده نشود، از این شرایط سربلند بیرون می آییم.

اما بخش با اهمیت گفت وگو های جهانگیر که چندان به آن اشاره نشد اینجا بود که ابراز کرد: دشمنان به کشور فشار روانی وارد می کنند و تعدادی هم از این فشار روانی سوءاستفاده می کنند، اما با برنامه ریزی درستی که انجام شده این مشکلات حل می شود. به علت بعضی کمبودها و مشکلات از ملت معذرت خواهی می کنم. مدیریت کشور و در راس همه رهبر معظم انقلاب و همه مسئولین کوشش می نمایند که این فشار از دوش مردم برداشته شود.

یا روز شنبه ۱۴ مهر محمدباقر نوبخت معاون ریاست جمهور و ریاست سازمان برنامه وبودجه کشور در عزیمت به قزوین و در جمع خبرنگاران، ضمن معذرت خواهی از مردم و تولیدکنندگان بابت نوسان نرخ ها گف: ما بابت نوسانات نرخ در مدت موخر شرمنده مردم هستیم.

نوبخت در گفت وگو های خود تاکید کرد: از تولیدکنندگان بابت شوکی که به بازار وارد گردید و برای بعضی واحدها ایجاد مشکل کرد، معذرت خواهی می کنیم و تلاش خواهیم نمود تا به سرعت مشکلات برطرف شود. هیات دولت بدون تعطیلی و با کار میدانی در تلاش هست تا مشکلات و موانع تولید را حل نماید و به زودی از این مقطع گذر خواهیم کرد.

در این مدت و به ویژه در دولت های یازدهم و دوازدهم از این معذرت خواهی ها کم نبوده مثل معذرت خواهی سرشناس ریاست جمهور در نطق زنده تلویزیونی خود که به علت نحوه توزیع سبد کالا از مردم پوزش طلبید اما نه مثل تعظیم مقام های ژاپنی به آنان پردخته شده و نه مثل معذرت خواهی مسئولین کره ای!

بازگشت  سرباز – سردیس- هخامنشی دزدیده شده به کشور

خبر امیدبخش دیگر در عزیمت ریاست جمهور به نیویورک و با برگشت روحانی از آمریکا مخابره گردید. چهارشنبه ۱۴ شهریور بود که علی اصغر مونسان ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری از بازگشت  سرباز – سردیس- هخامنشی دزدیده شده به کشور اطلاع داد.

دوم مرداد سال کنونی با حکم قاضی دادگاه عالی آمریکا برای تکه ای از تخت جمشید که قسمتی از کتیبه سرباز هخامنشی هست، قرار بازگرداندن آن به کشور مبدأ آن صادر گردید. سنگ نگاره ای که ۸۰ سال پیش از ایران دزیده گردید و شش سال پیش هم از موزه هنر مونترال کانادا به دزدی رفت و سر انجام از یک حراجی در آمریکا جان سالم به در برد. تا این که آخرین شانس هم به سرباز هخامنشی رو کرد تا به کشورش برگردانده شود. ۲۹ ۲۹ مرداد ابراهیم شقاقی، مدیر کل امور حقوقی و املاک سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری به ایسنا اظهار کرد: نوشته ها مان برای بازگرداندن سرباز هخامنشی از نیویورک به تهران در حال انجام هست، امید داریم این اتفاق زودتر رخ دهد.

سازمان میراث فرهنگی سریعا بعد از اطلاع از این مبحث کارهای حقوقی خود را شروع نمود و با سازگاری مرکز خدمات حقوقی ریاست جمهوری، مرکز لاهه، وزارت امور خارجه و سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری، ثابت گردید که این شی تاریخی مربوط به ایران هست و دادستانی نیویورک حکم استرداد آن به کشورمان را صادر نمود.

درنهایت پنج شنبه ۵ مهر هم زمان با برگشت ریاست جمهور از مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، سرباز هخامنشی که حدود ۸۰ سال پیش به صورت غیرقانونی از ایران خارج شده بود، همراه با او به کشور برگردانده گردید. حسن روحانی در برگشت به تهران در فرودگاه مهرآباد با نشان دادن کتیبه هخامنشی به رسانه ها از بازگرداندن این کتیبه چندهزارساله اطلاع داد و سوغاتی ارزشمندی با خود از نیویورک به تهران آورد.

حکم دادگاه لاهه به سود جمهوری اسلامی

برتری بین المللی دیگر برای ایران حکم دادگاه لاهه به سود جمهوری اسلامی در مقابل ایالات متحده آمریکا بود. چهارشنبه ۱۱ مهر جلسه دیوان بین المللی دادگستری برای بررسی درخواست ایران برای صادر کردن قرار موقت برای آمریکا در اعتراض به تصمیم واشنگتن برای بازگرداندن تحریم های یک جانبه بر علیه تهران برگزار گردید. طبق موضوعات طرح شده در این دادگاه، کارهای انجام شده توسط ریاست جمهور آمریکا حق و حقوق ایران را طبق تجارت می گیرد. رادیواکتیوی که ایران تولید می کند توان دارد بر بندهای بی و دی قرارداد مودت که در مورد امنیت آمریکا هست تاثیر بگذارد. ایران توان دارد از کمک های آدم دوستانه برخوردار شود. ایران توان دارد از مورد ها آدم دوستانه مثل واردات دوا، مواد کشاورزی، مواد غذایی که بر رفاه مردمش تاثیر گذار هست و حتی وارانتی آنان برخوردار باشد.

هم چنین طبق این حکم که فرمان کارهای تامینی موقت اسم دارد، آمریکا طبق تعهداتش ذیل پیمان مودت، باید به نحوی مقتضی هر مانع بر آمده از فرمان ۸ می ۲۰۱۸ بر صادرات آزاد دوا و امکانات پزشکی، فرآورده ها کشاورزی و قطعات و امکانات یدکی هواپیماهای مسافرتی من جمله تعمیرات و گارانتی و بازرسی لازم برای امنیت هوانوردی را برطرف کند. در صادر کردن مجوز مبادلات مالی و جابه جایی پول مربوط با اقلام فوق الذکر نباید هیچ مانعی ایجاد شود. تدابیر فوق الذکر موقت می باشند و تا زمان حاصل شدن رأی پایانی دیوان، برای طرفین الزام آور می باشند.

در این دادگاه، دیوان بین المللی دادگستری با تاکید بر این که این دادگاه احتیاج به احراز کامل صلاحیت خود برای صادر کردن قرار موقت به منظور کنسل تحریم های آمریکا بر علیه ایران ندارد، اعلام نمود که ایران حق دارد از پیغام مودت برای شکایت بر علیه این تحریم های واشنگتن استفاده نماید. دیوان بین المللی دادگستری که اعلام نظر خود را در مورد بررسی شکایت ایران بر علیه تصمیم مه ۲۰۱۸ آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها بر علیه تهران انجام داد، تایید کرد که تحریم های واشنگتن بر علیه تهران خسارات جبران ناپذیری را برای مردم ایران ایجاد می کند و واشنگتن باید هرچه فوری تر این تصمیم خود را به شکلی مورد بازنگری قرار دهد که تنگنا های اعمال شده بر ایران باعث بروز خسارات جبران ناپذیر برای مردم این کشور در حوزه تامین دوا، کشاورزی و حمل و نقل هوایی نشود.

دادگاه لاهه تایید کرد که در این فاز این دیوان نیازی به احراز کامل صلاحیت خود برای صادر کردن قرار موقت کنسل تحریم های واشنگتن بر علیه تهران ندارد اما ایران حق دارد در اینجا از پیمان مودت برای شکایت بر علیه این تحریم های واشنگتن استفاده نماید. دادگاه علاوه بر این اعلام نمود که حق و حقوق آمریکا در این میان تضییع نشده و دیوان بر مبنای قوانین این دادگاه باید طبق تصمیم پایانی خود رایی را اعلام نماید که حق و حقوق ایران را مد نظر داشته باشد.  

 دادگاه لاهه علاوه بر این اعلام نمود بر مبنای ماده ۷۵ قوانین دادگاه مشخصا در پرونده پیش رو، با توجه به درخواست ایران بر مبنای شرایط پرونده، متوجه این هست که آمریکا بر مبنای قرارداد مودت باید از بعضی از تصمیم های خود در ماه مه صرف نظر کند که بر نیازهای بشردوستانه ایران دربردارنده تامین دوا و درمان، امکانات کشاورزی و حمل و نقل هوایی دربردارنده تامین قطعات صرف نظر کند. دادگاه در ادامه با تاکید بر اینکه هیچ پرسشی در مورد صلاحیت دیوان برای بررسی پرونده موجود وجود ندارد، اعلام نمود که آمریکا باید ضمانت بدهد بعضی مجوزهایی که به این موضوعات مربوط می شود را محدود نکند. دادگاه می داند که ایران درخواست بررسی بعضی دیگر از این تصمیم های آمریکا را دارد.

دیوان بین المللی دادگستری علاوه بر این تصویب کرد آمریکا باید دارای تعهد به قرارداد مودت باشد و هر محدودیتی که بر مبنای تصمیم مه ۲۰۱۸ متوجه تامین دوا، کشاورزی و قطعات و خدمات لازم مربوط به صنعت های هوایی ایران می شود را برطرف کند. قضات دادگاه اعتقاد دارند که آمریکا باید مجوزهای لازم و راهکارهای مالی را برای تامین کالاهای مذکور عرضه دهد. علاوه بر این طبق رای کامل قضات دادگاه هر دو طرف باید از اعمال و اقداماتی که اختلافات را زیادتر و  حل و فصل مبحث را دشوارتر می کند اجتناب کنند. علاوه بر این هنوز بیشترین تلاش ها برای حل و فصل این مساله میان دو طرف انجام نشده هست.

دادگاه لاهه علاوه بر این از وزارت خزانه داری آمریکا خواست تا این مسائل دربردارنده دوا، امکانات درمانی و حمل و نقل هوایی ایران را که منتج به خسارات غیرقابل جبران و خطراتی برای شهروندان ایرانی می شود مد نظر داشته باشد؛ چون که تصمیم های ایالات متحده خطری را متوجه شهروندان ایران می کند که غیر قابل جبران می باشد.

در همین زمینه لعیا جنیدی معاون حقوقی ریاست جمهور در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تصمیم های دادگاه لاهه برای کشورها لازم الاجرا هست. با توجه به اینکه دادگاه لاهه زیرمجموعه سازمان ملل هست، تصمیماتش توسط سایر کشورها باید اجرا شود.

وی در مورد اثرها تصمیم های دادگاه لاهه، افزود: رای به سود کشورمان باعث تثبیت حقوقی ایران، تایید مشروعیت ۱+۴ شده و شجاعت بیشتری به شرکت ها برای همکاری با ایران می دهد و نگرانی های آنان را کاهش می دهند.

پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر ریاست جمهوری هم با انتشار توییتی در عکس العمل به رای دیوان بین المللی دادگستری لاهه درج کرد: شاید با اهمیت ترین نکته در رای دیوان بین المللی دادگستری لاهه این باشد که تحریم های دولت آمریکا جان ایرانیان را هدف گرفته و به خطر انداخته هست. هر جا هستیم و در هر حال، به ایران و ایرانی بودن افتخار کنیم.

همچنین حشمت الله فلاحت پیشه ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست بیگانه مجلس با استقبال از رای دیوان لاهه در مورد پرونده ایران اظهار کرد: اینکه دیوان اعلام نموده که صلاحیت رسیدگی به شکایت ایران بر علیه آمریکا را دارد به معنای شکستن غرور قدرت آمریکاست و در بعد بین المللی میتوان آن را به سود ایران بررسی کرد. این رای از چند نظر با اهمیت هست و جای خرسندی دارد. در وهله اول اینکه ما از کار با سازوکارهای بین المللی آسیب نمی کنیم چون استفاده از مجامع بین المللی در دنیای امروز ضروری هست.

فلاحت پیشه دنبال کرد: بر این اساس اینکه در مجامع حقوق بین الملل و حتی مجامع رسمی رای به سود ایران صادر شود یک مبحث مثبت محسوب می شود به ویژه در مورد دادگاه لاهه که آمریکایی ها از همان ابتدا شکایت ایران را به استهزاء گرفته بودند. آنان گمان می کردند که در همان گام دیوان اعلام صلاحیت نمی کند. حال که بالعکس این رخ داد و دیوان اعلام نموده که صلاحیت رسیدگی به شکایت ایران را دارد بدان معناست که لاهه برای صلح، ارزش و اهمیت قائل هست. بویژه در منع اشاعه که مبحث برجام سازوکاری برای آن هست.

وی در ادامه تاکید دارد: اعلام دیوان مبنی بر صلاحیت رسیدگی به شکایت ایران به معنای شکستن غرور قدرت آمریکا در یک قالب حقوقی هست، بنابراین باید به طرف های ایرانی برای اینکه خوب دفاع نمودند تبریک اظهار کرد. امید داریم از اکنون برای ورود به محتوای حقوقی دعوا آمادگی لازم را دارا باشند. ما هم قرار هست سه شنبه هفته آینده در مرکز پژوهش ها وزارت خارجه این مبحث را با حضور وزیر امور خارجه بررسی کنیم.

نکته جالب اینجاست که از دیدی بعضی رسانه ها این رای دادگاه لاهه به سود ایران چندان با اهمیت تلقی نشد اما خارج شدن آمریکا از پیمان مودت با ایران و احتمال بی اثر شدن این رای با آب و تاب زیاد پررنگ گردید تا این برتری حقوقی بین المللی ایران تحت الشعاع قرار گیرد.

ضربت محرم در انتقام از جنایت تروریستی اهواز

خبر با اهمیت و امیدبخش دیگر این روزها ضربت محرم در انتقام از جنایت تروریستی اهواز بود. سانحه تروریستی اهواز و شهادت تعدادی از هموطنان کام زیادی از ایرانیان را تلخ نمود اما انتقام موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از تروریست ها اندکی از این تلخی کاست. بامداد دوشنبه ۹ مهر سپاه مشت آهنین خود را به مقر تروریست ها در سوریه کوبید. در این عملیات که با اسم ضربت محرم و با راز یا حسین (ع) انجام گردید یگان موشکی نیروی هوافضای سپاه برای انتقام خون شهدای سانحه تروریستی اهواز، شش فروند موشک بالستیک زمین به زمین خود را به شرق فرات در سوریه روانه کرد.

در این عملیات از موشک های قیام و ذوالفقار استفاده گردید که بر طبق اعلام این نهاد نظامی، این هجوم منتج به هلاکت شمار زیادی از تروریست های تکفیری گردید و زیرساخت های آمادی و انبار ذخیره مهمات آنان را نیز منهدم کرده هست. سپاه در اطلاعیه ای که به دنبال این هجوم منتشر نمود درج کرد که به دنبال جنایت تروریستی روز ۳۱ شهریور در اهواز که منتج به شهادت ۲۵ تن از هموطنانمان گردید، در لبیک به ندای مقام معظم رهبری برای انتقام خون شهدا، محل استقرار تروریست های تکفیری تحت پشتیبانی آمریکا و قارون های منطقه را هدف موشک قرار داد.

سپاه اعلام نمود که جمع بندی و رهگیری ظواهر و قرائن سانحه تروریستی اهواز، نیروهای نظامی را به شرق فرات رساند و نقاط تعیین شده با موشک های نقطه زن سپاه هدف جای گرفت. این هجوم از پایگاه موشکی نیروی هوافضای سپاه در استان کرمانشاه و از فاصله ی ۵۷۰ کیلومتری هدف انجام گردید و در ادامه، هفت فروند پهباد رزمی نیز مقر تروریست ها را بمباران کردند. سپاه دیگربار بعد از این هجوم، به دشمنان ایران گوشزد کرد که امنیت ملت ایران خط قرمز نیروهای مسلح هست.

خبر این هجوم موشکی و انتقام از تروریست ها زیادی از ایرانیان را خرسند کرد اما باز بعضی با دستاویز گیری های واهی و خبرهایی که صحت و سقم آن معلوم نیست تلاش کردند این اقدام را تحت الشعاع قرار داده و کمرنگ جلوه دهند.

ایجاد ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور

مبحث دیگر این روزها  ایجاد ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور هست. درنهایت دولتی ها به این نتیجه رسیدند که کارهای اقتصادی شان تحت تاثیر تبلیغات مخرب نه فقط به چشم نمی آید لکن وارونه جلوه داده می شود و این مساله یکی از عاملان آشفتگی بازار هست. روز شنبه ۷ مهر ریاست جمهور در حکمی عبدالرضا رحمانی فضلی را به عنوان ریاست ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور منصوب کرد.

در متن حکم حسن روحانی خطاب به رحمانی فضلی آمده هست: «در اجرای مصوبات شورای عالی سازگاری اقتصادی نظر به مراتب تعهد و تجربیات ارزنده، جنابعالی به باعث این حکم به عنوان ریاست ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور منصوب می شوید. سیاستگذاری و برنامه ریزی رسانه ای و نظارت بر اجرای آنان برای ایفای نقش فعال و موثر در مواجهه با جنگ روانی و اقتصادی مورد انتظار هست. بر طبق مصوبه شورای عالی تمامی مسئولین و اعضای قوای سه گانه، امامان جمعه، کارکنان نهادهای رسمی کشوری و لشگری و کلیه رسانه های کشور موظف به سازگاری، همکاری و اجرای تصمیم های ابلاغی ستاد می باشند. توفیق شما را در انجام شایسته وظیفه ها محوله با رعایت اصول قانون مداری، اعتدال گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید، در خدمت به اسلام و ملت شریف ایران از خداوند متعال مسالت دارم.»

»در همین زمینه یک شنبه ۸ مهر پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات دفتر ریاست جمهور در مورد جزییات حکم صادر گردیده از سوی ریاست جمهوری برای عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور اظهار کرد: عنوان حکم آقای رحمانی فضلی ریاست ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور هست و این حکم طبق مصوبه نخستین جلسه شورای سازگاری اقتصادی سران قوا که تقریبا به صورت هفتگی و با حضور سران قوا و معاونان ذی ربط آنان برگزار می شود، صادر گردیده هست.

وی بیان کرد: با توجه به تبلیغاتی که آمریکا برای اقدام بر علیه اقتصاد ایران انجام می دهد و امیدواری هایی که آنان برای وارد کردن ضربه به جمهوری اسلامی ایران از طریق اقتصاد دارند و علاوه بر این قصد آنان برای ایجاد و گسترش ناامنی های روانی در جامعه، در نخستین جلسه شورای سازگاری اقتصادی قرار گردید که یک ستاد با مدیریت واحد تشکیل شود تا اطلاع رسانی در حوزه اقتصادی را برای مبارزه با جنگ روانی بر علیه اقتصاد کشور مدیریت کند.

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری دنبال کرد: طی روزهای گذشته نیز اعلام گردید که در زمینه فشارهای اقتصادی آمریکایی ها، گروه هایی مثل منافقان به صورت سازمان یافته و حتی با طراحی ربات هایی، اقدام به ایجاد محتوای غیرحقیقی در فضای سایبری من جمله شبکه اجتماعی توییتر با پروفایل های عموما جعلی کرده اند تا از این طریق بتوانند جنگ روانی خود را پیش ببرند.

اسماعیلی با اشاره به انتخاب رحمانی فضلی به عنوان ریاست ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور، تاکید کرد: دکتر رحمانی فضلی به عللی من جمله این که مسیولیت وزارت کشور را عهده دار است و به موضوعات متفاوت بویژه اقتصاد در سراسر کشور احاطه دارند و استانداری ها زیرنظر او اداره می شوند، گزینه شایسته ای برای این سمت هست. علاوه بر این تجربیات وی در نمایندگی مجلس، دیوان محاسبه های و بیشتر از ۱۰ سال حضور در معاونت سیاسی صداوسیما، از علل انتخاب وی از سوی ریاست جمهوری بود.

وی با تاکید به این که نصب رحمانی فضلی به عنوان سخنگوی دولت در امور اقتصادی منصوب نمی توان، یادآور گردید: وی به عنوان ریاست ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور منصوب شده اند و در مورد انتخاب سخنگو یا ساختار و مسئولین این ستاد، آقای رحمانی فضلی باید تصمیم گیری کند.

در همین راستا سه شنبه ۱۰ مهر جلسه مقدماتی ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور به منظور تصریح و ایجاد سازگاری برای برپایی نخستین جلسه ستاد با حضور تمامی اعضاء برگزار گردید. رحمانی فضلی ریاست ستاد با تاکید بر تصریح و تشریح وظیفه این ستاد بر هم افزایی اطلاع رسانی به مردم و قانع کردن افکار عمومی از طریق جابه جایی دقیق، صحیح و فوری خبر ها و اطلاعات تاکید کرد و از تمامی رسانه ها و صاحبان تریبون خواست در انتشار مطالب و بیان موضع های اقتصادی منفعت های ملی و حقوق مردم را به صورت جدی رعایت کنند.

رحمانی فضلی در این جلسه با اشاره به تلاطم جعلی بازار ارز و سکه تصریح نمود: با تصمیم های شایسته ای که در جلسه شورای عالی سازگاری اقتصادی سران قوا گرفته گردید، شاهد سامان یابی وضع بازار و سیر نزولی نرخ ارز و سکه می باشیم و لازم هست تمامی رسانه ها و صاحبان تریبون مصالح عمومی را در نظر دارا باشند و همسو با سیاست های شورای عالی سازگاری اقتصادی سران قوا اقدام کنند.

تشکیل این ستاد را میتوان از کارهای مفید دولت برای مبارزه با جنگ رسانه ای دشمن و ایجاد آرامش در فضای اقتصادی کشور دانست اما این خبر هم مثل زیادی دیگر از خبر ها امیدبخش چندان مورد توجه قرار نگرفت.

ملحق شدن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT)

مساله دیگر مبحث ملحق شدن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) هست. مساله ای که به یک منازعه مبدل شده و تعدادی با فضاسازی سنگین رسانه ای تلاش دارند جلوی تصویب این لایحه را دریافت کنند و با دستاویز های عجیب و غریب تصویب آن را خیانت به مردم نشان می دهند.

لایحه CFT یکی از لوایح چهارگانه گروه اقدام ویژه مالی (FATF) هست و نزدیک یک هفته روز به انتهاء مهلت FATF برای انجام ۴۱ سفارش به ایران جهت واضح شدن مبادلات پولی و بانکی باقی مانده هست.

دوشنبه ۹ مهر علی مطهری نایب ریاست مجلس شورای اسلامی در مورد لزوم ملحق شدن ایران به FATF اظهار کرد: تصویب این چهار لایحه امکان دارد ضررهایی داشته باشد ولی منفعت های آنان زیادتر هست و اگر ما به FATF نپیوندیم در مبادلات بانکی با مشکلات بیشتری رو به رو می گردیم.

این نماینده تهران با تاکید بر اینکه “به صلاح کشور هست که مجلس لایحه ملحق شدن به کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با تأمین مالی تروریسم را به تصویب برساند” این نماینده تهران با تاکید بر اینکه “به صلاح کشور هست که مجلس لایحه ملحق شدن به کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با تأمین مالی تروریسم را به تصویب برساند” دنبال کرد: می اندیشم جو مجلس برای تصویب این لایحه مساعد باشد و رای بیاورد.

وی با اشاره به نگرانی های بعضی در کشور برای  ملحق شدن به FATF اظهار کرد: این نگرانی ها ضمن این که قابل تقدیر هست به جا نیست. اینکه مخالفان بیان می کنند حق تحفظ ها به طور مثال در مورد تشریح تروریسم به رسمیت شناخته نمی توان، صحیح نیست. پیش از ما کشورهای دیگر اسلامی همانند مصر، اردن و سوریه نیز چنین حق تحفظ هایی داشته اند.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس علاوه بر این تصریح نمود: بعضی مخالفان نیز این مساله را مطرح می نمایند که امکان دارد آنان حزب الله و حماس را تروریست بنامند و مشکلاتی برای ما ایجاد شود در حالی که مرجع تعیین مصداق تروریست، سازمان ملل هست و این سازمان فقط چهار گروه داعش، القاعده، النصره و طالبان را به عنوان گروه های تروریستی معرفی کرده هست و تروریست نامیدن گروه ها به این آسانی نیست.

مطهری دنبال کرد: اینکه آمریکا یا یک کشور اروپایی بگوید حزب الله تروریست هست ملاکی برای تروریست شناختن حزب الله نیست. ما هم می گوییم اسرائیل تروریست هست ولی برای دنیا نظر سازمان ملل ملاک هست. از سویی باید در نظر داشت که راه خارج شدن از این کنوانسیون نیز باز هست. اگر ما با مشکلاتی رو به رو شویم توان داریم خارج شویم.

سیزدهم آبان ماه دور دوم تحریم های آمریکا بر علیه ایران شروع می شود، تحریم هایی که به گفته عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه عملاً به صورت کامل اجرا شده بدان مفهوم که بخش دوم تحریم های آمریکا در سیزدهم آبان ماه رسما برقرار می شود اما تحریم های آمریکا به صورت غیررسمی زودتر از آن پیاده شده هست.

از طرف دیگر شاهد تلاش اروپایی ها، چین و روسیه برای محافظت برجام با عرضه بسته ها و پیشنهادهای مختلفی به ایران هستیم با این انتظار که ایران مقدمات لازم برای عضویت در گروه اقدام مالی (FATF) را انجام دهد؛ گروهی  که ۴۱ پیشنهاد به ایران در دو بخش اصلاح قوانین داخلی، همسویی با قوانین ضدپولشویی و تصویب ۴ کنوانسیون دربردارنده لوایح ملحق شدن ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو)، اصلاح قانون پولشویی، اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم و ملحق شدن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT ) داده هست.

اگر این لوایح تصویب نشود و ایران نتواند نظر FATF را جلب کند، سازوکار اروپا و کشورهایی مثل چین و روسیه برای همکاری بانکی و مالی با ایران دچار مشکل شده  و در عمل بانک های بیگانه توان ندارند با ایران رابطه  برقرار کنند، این نظر بیشتر کارشناسان پولی و بانکی هست.

با در نظر گرفتن این شرایط میتوان این چنین نتیجه گرفت که ایران برای گذر از این دوره و تحریم های ظالمانه آمریکا باید سازوکارهای لازم برای مبادلات پولی و بانکی با اروپا را فراهم کند؛ سوژه ای که مشروط به قبول شروط FATF هست. اکنون توپ در زمین مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام هست. شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت باید نظرشان را در مورد مصوبات مجلس نسبت به لوایح پالرمو و اصلاح قانون مبارزه با پولشویی اعلام کنند، مجلس هم باید در مورد CFT نظر دهد.

CFT CFT همان لایحه ای هست که مجلس به وسیله اعتراض نمایندگان عضو فراکسیون نمایندگان ولایی یا به اعتقاد عامه مردم دلواپسان دو ماه بررسی آن را مسکوت گذاشت تا شاید بتواند آنان را قانع کردن کند؛ بیشتر از سه ماه از آن مهلت گذشت و قرار هست در نهایت مجلس تکلیف آن را امروز مشخص نماید.

به نظر می آید بخش اعظمی از نمایندگان مجلس قبول کننده تصویب این لایحه باشند کما اینکه اوائل هفته گذشته نشستی با حضور ریاست مجلس، روسای سه فراکسیون سیاسی مجلس و ریاست کمیسیون امنیت ملی و وزیر خارجه تشکیل گردید تا اجماعی حاصل شود که فراکسیون ولایی آن جلسه را تحریم نمود.

با نگاهی کلی به تحولات و رخدادهای میتوان جلسه مجلس را محلی برای زورآزمایی تندروهای، محافظه کاران، نزدیکان به دولت و اصلاح طلبان دانست کما اینکه گفته می شود یکی از اغراض برپایی جلسه غیرعلنی هم ایجاد اجماعی بین نمایندگان برای تصویب CFT هست.

این در حالی هست که کمک ها و پشتیبانی های سیاسی و مالی جمهوری اسلامی ایران از گروه های منطقه ای و فرامنطقه ای در ۴۰ سال گذشته هیچ گاه با استفاده از مسیر رایج شبکه بانکی بین المللی انجام نگرفته هست، بعضی این مبحث را مستمسکی برای نپیوستن ایران به کنوانسیون “مبارزه با تامین مالی تروریسم” (CFT) این در حالی هست که کمک ها و پشتیبانی های سیاسی و مالی جمهوری اسلامی ایران از گروه های منطقه ای و فرامنطقه ای در ۴۰ سال گذشته هیچ گاه با استفاده از مسیر رایج شبکه بانکی بین المللی انجام نگرفته هست، بعضی این مبحث را مستمسکی برای نپیوستن ایران به کنوانسیون “مبارزه با تامین مالی تروریسم” (CFT) قرار می دهند.

در حالی که منتقدان، ملحق شدن به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم را خلاف منفعت های ملی می دانند، اما بعضی این سوال را مطرح می نمایند، این که به علت یک احتمال بسیار ضعیف در آینده، خود را در مظان اتهام قرار دهیم یا تنگنا های بسیار زیادی را برای سامانه مالی و پولی کشور قبول کنیم که نتیجه آن تحت فشار قرار گرفتن مردم هست، محافظت و تامین منفعت های ملی هست؟

به هر حال زیادی از کارشناسان تنها مطرح شدن تصویب احتمالی این لایحه را در مجلس به عنوان یکی از علل کاهش نرخ ارز تلقی می کنند چون که باعث آسانی معاملات و فعالیت های اقتصادی ایران خواهد گردید اما همچنان بعضی از رسانه ها بر آتش التهاب در مورد این لایحه می دمند تا شاید بتوانند جلوی تصویب آن را دریافت کنند.

سه شنبه ۳ مهر علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در سمینار هفته دفاع مقدس در دانشگاه آزاد اسلامی به مقاومت مردم یمن در مقابل زورگویی های عربستان و متحدانش اشاره نمود و اظهار کرد: از یمنی ها یاد دریافت کنیم که چه طور در مقابل تهدید و تحریم مقاومت می کنند.

این سخنان به سرعت با عکس العمل منفی بساری از مردم و حتی مسئولین رو به رو گردید و این برداشت به وجود آمد که ولایتی از ایرانیان خواسته به زندگی سخت عادت نمایند. نکته جالب نوع عکس العمل ولایتی بود که این بار بر خلاف زیادی از مسئولین که اشتباه های خود را در اظهاراتشان به گردن رسانه ها و نوع اطلاع رسانی آنان می اندازند و با یک تکذیبیه بار مسیولیت را از روی دوش خود برمی دارند در اطلاعیه ای به توضیح در مورد سخنان خود پرداخت.

درسی برای بعضی مسئولین

سه شنبه ۱۰ مهر دفتر علی اکبر ولایتی در اطلاعیه ای درج کرد: «در پی سخنان آقای دکتر علی اکبر ولایتی در مراسم بزرگداشت هفته دفاع مقدس در دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر تجلیل از مقاومت سلحشورانه مردم یمن موجی از عکس العمل ها گاها یا از سر دلسوزی و یا از سر غرض ورزی در رسانه ها ایجاد شده هست. بعضی این سخنان را تعریض به مردم شریف و انقلابی ایران اسلامی قلمداد کردند و تلاش کردند چهره ای که بیشتر از چند دهه از عمر خود را مصروف استحکام جبهه مقاومت در ایران و منطقه کرده هست و هم اکنون پرچمدار زنده نگاه داشتن خیز بیداری اسلامی الهام گرفته از انقلاب اسلامی در منطقه هست را در مقابل مردم نمایش دهند.

سخنان وی بیشتر از آن که متوجه مردم ایران عزیزمان باشد متوجه کسانی هست که دلباخته مهر و خودباخته قهر سران استکبار جهانی می باشند و در کمال تأسف و شرم آورانه به جای تقویت قدرت مقاومت مردم نسخه سازش را تئوریزه می کنند و با تهی کردن دل مردم تنها راه برون رفت از مشکلات را تسلیم در مقابل زیاده خواهی های دشمنان مطرح می نمایند.

از غرض ورزان که نه دلشان به حال ملت یمن سوخته هست و نه ملت ایران انتظاری نیست اما از دلسوزانی که عمری تلاش مجاهدانه شخصیتی که کارنامه درخشانی در دلگرم ساختن جبهه مقاومت در داخل و خارج از کشور داشته هست شکری هست با شکایت که باید با مرور موضع های روشن وی نکته دانی خود را به نمایش می گذاشتند و ناروا بر فردی که موضع های روشنی در اعتقاد به ایستادگی مردم ایران دارد و به نمایندگی آنان این ایستادگی را مکررا و مکررا در عرصه دیپلماسی کشور به نمایش گذاشته هست نمی تاختند و ناروا خرده نمی گرفتند و با غرض ورزان همزبانی نمی کردند.»

»این عکس العمل ولایتی توان دارد به عنوان درسی برای بعضی مسئولین باشد که به جای شانه تهی کردن از زیر بار اظهاراتی که داشته اند به توضیح مطلب بیان شده و برطرف ابهامات آن بپردازند.

به هر حال این ها تنها چند خبر با اهمیت و امیدبخش در روزهای موخر بود که به آن اشاره گردید. با این حال هنوز هم پررنگ شدن خبر ها ناامیدکننده و ملتهب در بعضی رسانه ها ادامه دارد آن هم در شرایطی که کشور در یک جنگ رسانه ای تمام عیار و تحت فشار شدیدی از سوی دشمنان قرار دارد و رسانه ها در این میان توان دارند در پررنگ کردن خبر ها امیدبخش که باعث ایجاد آرامش در جامعه می شود نقش پررنگی ایفا کنند. به نظر می آید خوب تر هست رسانه های دلسوز _نه معاندینی که تکلیفشان مشخص است_ به ویژه در این دوران حساس، اندکی زیادتر به منفعت های ملی توجه کرده و برای داشته بازدید زیادتر یا سر زبان افتادن اسمشان آب به آسیاب دشمن نریزند.

انتهای پیام