او در این عزیمت با محمد اشرف غنی، ریاست جمهور افغانستان، و عبدالله عبدالله، ریاست اجرایی دولت افغانستان، و ژنرال آوستین اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، ملاقات کرد. دبیر کل ناتو در ملاقات با ریاست جمهور افغانستان صریحا از طالبان خواست که در روند آشتی ملی و گفتگوها صلح افغانستان نقش […]

او در این عزیمت با محمد اشرف غنی، ریاست جمهور افغانستان، و عبدالله عبدالله، ریاست اجرایی دولت افغانستان، و ژنرال آوستین اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، ملاقات کرد.

دبیر کل ناتو در ملاقات با ریاست جمهور افغانستان صریحا از طالبان خواست که در روند آشتی ملی و گفتگوها صلح افغانستان نقش بیشتری برعهده دریافت کنند.

استولتنبرگ پس از ملاقات با ریاست جمهور افغانستان در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت نمود و اظهار کرد که اگر طالبان بخواهند قسمتی از آینده در افغانستان باشند، بایستی در گفتگوها صلح شرکت کنند.

به گزارش خبرنما به نقل از دویچه وله، دبیرکل ناتو علاوه بر این تاکید کرد که ناتو تا سال ۲۰۲۴ به ارتش افغانستان کمک خواهد کرد و هزینه های این ارتش را برعهده خواهد گرفت.

اشرف غنی خاطرنشان کرد، نیروهای امنیتی افغان جای بیشتر از ۱۰۰ هزار نیروی بین المللی در افغانستان را پر کرده اند.

ناتو از اواخر سال ۲۰۱۴ نیروهای جنگی خود را از افغانستان بیرون کشید. ۱۶ ۱۶ هزار سرباز باقی مانده ناتو حالا منحصرا به تعلیم نیروهای ارتش افغانستان مشغولند. 

 سفر دبیر کل ناتو به افغانستان همزمان شده هست با موجی از حمله های طالبان بر نیروهای امنیتی افغانستان. تنها صبح روز سه شنبه ۲۵ تن از نیروهای مرزی افغانستان در حمله طالبان به یک پایگاه بشدت حراست شده مرزبانان افغانستان در ولایت فراه کشته گردیدند.

از یک سو جنگ دشواری میان طالبان و نیروهای دولتی افغانستان ادامه دارد، از سوی دیگر کوشش ها برای انجام مذاکره صلح با طالبان نیز زیادتر شده هست.

قرار هست روز جمعه نهم نوامبر (۱۸ آبان) در مسکو ، پایتخت روسیه، گفتگوها صلح افغانستان برگزار گردد.

شورای عالی صلح افغانستان اعلام نموده است که در اجلاس صلح مسکو شرکت خواهد کرد.

انتهای پیام