دادستان تهران با اشاره به افرادی که ارز برنگردانده‌اند، اظهار کرد: بانک مرکزی طی دو مرحله به قوه قضائیه لیست ارائه کرده که مجموعا ۲۵۰ نفر از کسانی که صادر کننده کالا بوده ارز به چرخه اقتصادی برنگردانده اند. وی ادامه داد: در این میان هم اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی وجود دارند. دادستان […]

دادستان تهران با اشاره به افرادی که ارز برنگردانده‌اند، اظهار کرد: بانک مرکزی طی دو مرحله به قوه قضائیه لیست ارائه کرده که مجموعا ۲۵۰ نفر از کسانی که صادر کننده کالا بوده ارز به چرخه اقتصادی برنگردانده اند.

وی ادامه داد: در این میان هم اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی وجود دارند.

دادستان تهران گفت: ارز‌ها باید در زمانی که مشخص شده است برگردانده شوند و با اطلاعی که دستگاه‌های اطلاعاتی داشته اند پشت صحنه این افراد شناسایی می‌شود و در مرحله سوم هم خلأ‌های مسیر پیش رو برای آینده رفع می‌شوند.

وی بیان کرد: مجموع ارز‌های حاصل از صادراتی که رفع تعهد نشده اند حدود ۲۵ میلیارد است.

القاصی مهر با اشاره به افرادی که به قوه قضائیه اعلام شده اند، اظهار کرد: آنچه که به قوه قضائیه اعلام شده این ۲۵۰ نفر است که مجموع بدهی آن‌ها ۶ و ۸ دهم میلیارد که ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون آن در مرحله بازپرسی برگردانده شده و طی همین ماه گذشته بعد از تشکیل کمیته اطلاعاتی در تیر ماه حسب گزارش بانک مرکزی ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار آن بازگشته است.

وی ادامه داد: کمیته اطلاعاتی پل ارتباطی میان بانک مرکزی و قوه قضائیه است و قبل از آنکه پرونده وارد دستگاه قضا شود تصمیمات لازم اتخاذ می‌شود و در آن ضرب الجل تعیین شده گفته می‌شود که ارز برگردانده شود.

وی گفت: یکی از مشکلات امروز ما تعهدات ارزی حاصل از صادرات است که به چرخه اقتصادی کشور برنگشته است.

دادستان تهران بیان کرد: در لیست اول که ۱۵۰ نفر بود بلافاصله در بازپرسی قرار گرفتند و در همان مرحله ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو از این ارز‌ها رفع تعهد شد.

القاصی مهر ادامه داد: ما مسیر قضایی را طی کردیم و احکامی در اره این افراد طی شد و هنوز اطلاعات ما برای رسیدگی‌های بعدی درحال تکمیل است.

وی گفت: در ارتباط با ۱۰۰ نفری که اواخر خرداد ماه اطلاعات آن‌ها به دست ما رسید با دستور ویژه رئیس قوه قضاییه با جلسات متعددی که در دادسرا تشکیل شد، کمیته ویژه‌ای برای پیگیری و استرداد این ارز‌ها تشکیل دادیم.

دادستان تهران با اشاره به این کمیته گفت: بانک‌مرکزی، قوه قضائیه، سپاه، پلیس اقتصادی ناجا در این کمیته هستند و تمهیدات خوبی پیش بینی شده که افراد ارز را برگردانند.

القاصی مهر بیان کرد: بر اساس لیستی که بانک مرکزی ارائه کرد اسامی مشخص شدند این کمیته را با ۳ هدف اساسی تشکیل دادیم.

دادستان تهران اظهار کرد: اگر ارز برگشت، رفع تعهد انجام می‌شود اگر نشد این کمیته صورت جلسه‌ای را تعیین می‌کند و این صورتجلسه مبنای دادرسی است؛ کسانی که خودشان بیایند تعقیب قضائی صورت نمی‌گیرد، اما اگه نیایند ما تعقیب میکنیم و پرونده با کیفرخواست به دادگاه ویژه می‌رود.

وی افزود: من تاکید می‌کنم خود افراد مراجعه کنند و به تعهد خود عمل کنند؛ با رجوع خودشان دیگر مسئولیت قضائی ندارند و بنای ما این است که هم اسامی آن‌ها را معرفی کنیم و هم اگر ارز را برگرداندند در سیستم قضایی خارج از نوبت رسیدگی شوند و اتهام این افراد اخلال در نظام اقتصادی و ارزی کشور است که جرمی سنگین است و خارج از نوبت به آن‌ها رسیدگی می‌شود همچنین این دادگاه‌ها علنی خواهد بود.

القاصی مهر بیان کرد: اعلام کردیم هرچه رفع تعهد نشده به ما اعلام کنند، اما تا به امروز یک لیست ۱۰۰ نفره و یک لیست ۱۵۰ نفره به ما معرفی شده است و در دستور ویژه قرار گرفته است.