به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، سازمان جهانی گردشگری در گزارش جدید و تکمیلی خود از روندهای صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۷، پربازدیدترین کشورها را سال گذشته میلادی معرفی کرد که بر طبق مرسوم چند سال گذشته، فرانسه با جذب ۸۶.۹ ۹ میلیون گردشگر در رده نخست قرار داد اما رده دوم که سال […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، سازمان جهانی گردشگری در گزارش جدید و تکمیلی خود از روندهای صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۷، پربازدیدترین کشورها را سال گذشته میلادی معرفی کرد که بر طبق مرسوم چند سال گذشته، فرانسه با جذب ۸۶.۹ ۹ میلیون گردشگر در رده نخست قرار داد اما رده دوم که سال قبل از آن در اختیار آمریکا بود اکنون به اسپانیایی ها اختصاص یافته که سال گذشته میزبان ۸۱.۸ ۸ میلیون توریست بیگانه بودند و با سرعت به سمت جایگاه نخست جهانی خیز برداشته اند. 

 اسپانیا در سال ۲۰۱۷ میزبان میزبان ۸۱.۷۸۶ ۷۸۶ میلیون توریست بوده که در قیاس با سال گذشته آن از رشد ۸.۶ ۶ درصدی حکایت دارد. این کشور اروپایی که در حال حاضر ۱۲.۲ ۲ درصد از قسمت کل بازار جهانی گردشگری را به خود اختصاص داده در سال گذشته میلادی ۶۷ میلیارد و ۹۶۴ میلیارد دلار نیز از محل این صنعت درآمدزایی داشته هست. 

 فرانسه و اسپانیا به ترتیب ۵.۱ ۶ ۶ درصد رشد را در جذب گردشگر بین المللی در بازه زمانی ۲۰۱۷-۲۰۱۶ به ثبت رسانده اند اما آمریکا تنها کشور در میان ۱۰ کشور پربازدید جهان هست که در سال گذشته رشد منفی ۳.۸ ۸ درصد را در جذب گردشگر به ثبت رسانده که کارشناسان سیاست های مهاجراتی دونالد ترامپ ریاست جمهور فعلی را از مهمترین دلایل نزول صنعت توریسم آمریکا عنوان می کنند. 

 در لیست پرگردشگرترین کشورهای جهان چین و ایتالیا با ۶۰.۷ ۳ ۳ میلیون توریست بدون تغییر جایگاه چهارم و پنجم را محافظت کرده اند و مکزیک با دوپبه سعود نسبت به پارسال آن و جذب ۳۹.۳ ۳ میلیون گردشگر در رده ششم قرار گرفته هست. ترکیه نیز با دو پله سعود و جذب ۳۷.۶ ۶ میلیون توریست در رده هشتم قرار دارد و تایلند نیز با ۳۵.۴ ۴ میلیون گردشگر برای نخستین بار خود را به جمع ۱۰ کشور برتر دنیا در جذب گردشگر رسانده هست. 

 از حیث رشد جذب گردشگر بین المللی در فاصله زمانی ۲۰۱۷-۲۰۱۶، ترکیه با جهش بزرگ ۲۴.۱ ۱ درصدی با فاصله موفق ترین کارکرد را به ثبت رسانده هست و توانسته شمار گردشگران خود را از ۳۰ میلیون و ۲۸۹ هزار نفر در ۲۰۱۶ به ۳۷ میلیون و ۶۱۰ هزار نفر در ۲۰۱۷ ارتقاء دهد. گردشگری ترکیه در بازه زمانی ۲۰۱۶-۲۰۱۵ به خاطر بروز جملات تروریستی و علاوه بر این تیرگی ارتباطات با روسیه با کاهش منفی ۲۳.۳ ۳ درصد همراه گردیده بود. 

۲ ۲ درصد رشد بیشترین رشد را در جذب گردشگر به خود اختصاص داده اند و آمریکا نیز با منفی ۳.۸ ۸ درصد بدترین کارکرد را به ثبت رسانده هست. 

 اما آمریکا همچنان با اختلاف زیاد با سایر رقبا با ۲۱۰.۷ ۷ میلیارد دلار پردرآمدترین کشور جهان از محل صنعت گردشگری هست و اسپانیا با ۶۸ میلیارد دلار و فرانسه با ۶۰.۷ ۷ میلیارد دلار در رده دوم و سوم قرار دارند و نکته جالب حضور استرالیا در جایگاه هفتم این لیست با درآمد ۴۱.۷ ۷ میلیارد دلاری هست در حالی این کشور در میان ۱۰ کشور پربازدید جهان جایی ندارد. 

 چین با رشد ۱۷.۶ ۶ درصدی و رساندن درآمدهای خود به ۳۵.۶ ۶ میلیارد دلار، بیشترین رشد را در بخش درآمدزایی در میان کشورهای جهان به خود اختصاص داده هست. 

 در میان منطقه های متفاوت جهان، قاره اروپا ۶۷۱ میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۷ جذب کرده و از محل آن ۵۱۹ میلیارد دلار درآمدزایی کرده هست، منطقه آسیا-اقیانوسیه نیز سال گذشته پذیرای ۳۲۳ میلیون توریست بیگانه بوده و ۳۹۰ میلیارد دلار نیز از این محل اکتساب کرده هست. علاوه بر این قاره امریکا نیز میزبان ۲۰۹ میلیون توریست (درآمد ۳۲۶ میلیارد دلاری) بوده هست و آفریقا نیز ۶۳ میلیون گردشگر (درآمد ۳۷ میلیارد دلاری) را در سال گذشته میلادی رقم زده هست. منطقه خاورمیانه نیز ۵۸ میلیون توریست را در سال گذشته میزبانی کرده که از محل آن درآمد ۶۸ میلیارد دلاری را نصیب خود کرده هست. 

 بر اساس اعلام سازمان جهانی گردشگری (WTO)، شمار گردشگران بین المللی در سال ۲۰۱۷ به رقم ۱.۳۲۳ ۳۲۳ میلیارد نفر دست یافته هست که در قیاس با سال گذشته آن با رشد ۸۴ میلیون نفری همراه بوده هست.

این هشتمین سال متوالی هست که گردشگری بین المللی با رشد مثبت همراه بوده هست اما بالاترین رشد آن با ۷ درصد در سال ۲۰۱۷ به ثبت رسیده که منطقه های اروپا و آفریقا به ترتیب با رشد ۸ و ۹ درصدی خوب ترین کارکرد را داشته اند. 

انتهای پیام