امیر اسماعیلی امروز ۲۵ مردادماه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در آموزش ‌و پرورش استثنایی استان ۶۸ مدرسه فعال است و در برخی روستا کلاس ضمیمه ۴ هزار و ۸۰۰ دانش‌آموز به دو شیوه متمرکز و غیرمتمرکز پوشش داده می‌شوند. وی افزود: با هدف اجرایی شدن سند تحول بنیادین در آموزش‌ و پرورش ۲۵ بسته […]

امیر اسماعیلی امروز ۲۵ مردادماه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در آموزش ‌و پرورش استثنایی استان ۶۸ مدرسه فعال است و در برخی روستا کلاس ضمیمه ۴ هزار و ۸۰۰ دانش‌آموز به دو شیوه متمرکز و غیرمتمرکز پوشش داده می‌شوند.

وی افزود: با هدف اجرایی شدن سند تحول بنیادین در آموزش‌ و پرورش ۲۵ بسته انطباقی طراحی شده‌ که از این تعداد سه بسته تحولی توسط آموزش‌وپرورش استثنایی رصد و پیگیری می‌شود.

اسماعیلی تصریح کرد: در سازمان آموزش ‌و پرورش با توجه به تحولات دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که نباید کودکان استثنایی را از دیگر کودکان تفکیک کرد و در همین راستا باید به‌سمت تلفیق مدارس برویم.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی لرستان بیان کرد: براساس بسته منطبق‌سازی مدارس استثنایی بناست ۸۴۰۰ مدرسه در ۳۲ استان کشور انطباق‌سازی شود که در استان لرستان نیز مدرسه فروزان حیدری ناحیه یک برای اجرای این بسته در نظر گرفته شده‌ و مدرسه مطابق شرایط دانش‌آموزان کاملاً مناسب‌سازی می‌شود.

وی ادامه داد: بسته تحولات مداخلات به‌هنگام از دیگر بسته‌های تحولی آموزش‌وپرورش استثنایی است که براساس این بسته تشخیص به‌موقع اختلالات و نارسایی‌های دانش‌آموزان دارای مشکل بینایی، شنوایی، ذهنی و جسمی هرچقدر در سنین پایین‌تر تشخیص داده شود به آنان می‌توان کمک بیشتری کرد.

اسماعیلی با بیان اینکه طرح سنجش آمادگی تحصیلی دانش‌آموزان یک طرح ملی و فرا دستگاهی است که با مشارکت وزارت آموزش‌وپرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال انجام است، تصریح کرد: در راستای بسته تحولات مداخلات به‌هنگام طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی کودکان بدو ورود به دبستان که از سال ۱۳۷۱ در کشور اجرایی شده، تا چند سال گذشته مختص کلاس اولی‌ها بود ولی طی سال‌های اخیر پوشش پیش دبستانی‌ها نیز اجرا می‌شود.

رئیس آموزش‌وپرورش استثنایی لرستان با بیان اینکه براساس اجرای طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادی تحصیلی کودکان بدو ورود به دبستان طی ۲۵ روز گذشته ۲۰ هزار و ۱۴۵ نفر نوبت‌دهی شده‌اند و ۱۱ هزار و ۲۰۹ نفر مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند، خاطرنشان کرد: از این تعداد یک هزار و ۵۷۰ نفر به‌ لحاظ آمادگی تحصیلی مشکوک به مشکل بودند که این افراد لزوماً مشکل ذهنی ندارند بلکه در مرحله تخصصی با امکانات و تجهیزات بیشتر مورد ارزیابی قرار گرفته و جایگاه آموزشی آن‌ها تعیین می‌شود.

وی افزود: طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی کودکان بدو ورود به دبستان تا ۱۵ شهریورماه با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی ادامه دارد ولی چنانچه  افراد جامانده‌ای داشته باشیم در سطح هر شهرستان یک پایگاه را برای جاماندگان فعال خواهیم کرد.

اسماعیلی با بیان اینکه آموزش‌وپرورش استثنایی علاوه‌بر اجرای  طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی کودکان بدو ورود به دبستان متولی انجام آزمون جهش تحصیلی دانش‌آموزان نیز هست، افزود: متأسفانه برخی والدین با اعمال فشار بر عوامل اجرایی آزمون جهش تحصیلی به‌دنبال گرفتن نمره بالا برای فرزندان خود هستند که همین امر سبب ایجاد مشکل برای دانش‌آموز می‌شود.

رئیس آموزش‌وپرورش استثنایی لرستان در رابطه با استفاده دانش‌آموزان استثنایی از نرم‌افزار شاد، عنوان کرد: این نرم‌افزار بستر اختصاصی برای دانش‌آموزان است که توسط آموزش‌وپرورش برای اجرای برنامه‌های مجازی فراهم شده‌است.

وی با بیان این‌که در استان از بین یک هزار و ۸۲۱ دانش‌آموز استثنایی ۲۰۲ نفر پیش‌دبستانی هستند که در برنامه شاد برنامه‌ای برای آن‌ها پیش‌بینی نشده‌است، تصریح کرد: از تعداد یک هزار و ۶۱۹ نفر از دانش‌آموزان استثنایی استان در مقاطع ابتدایی، متوسطه اول و دوم گروه‌های آموزشی مشغول تحصیل هستند که یک هزار و ۲۹۴ نفر عضو شاد و ۳۲۵ نفر به‌دلیل عدم دسترسی به تبلت و امکانات اولیه امکان استفاده از برنامه شاد را ندارند.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: برخی از دانش‌آموزان استثنایی علاوه‌بر محرومیت حسی، محرومیت از نعمت پدر و فشار مالی را نیز تحمل می‌کنند که از همینجا از خیرین تقاضا داریم در تأمین امکانات ارتباطی دانش‌آموزان استثنایی مانند تلفن هوشمند و تبلت مشارکت کنند.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی لرستان با اشاره به مهمترین  اقدامات آموزش‌وپرورش استثنایی استان لرستان اظهار داشت: برگزاری سند تحول بنیادین در اداره و مدارس استثنایی استان لرستان قبل از ورود به فضای مجازی، برگزاری جشنواره الگوهای تدریس، برگزاری کارگاه تولید محتوای الکترونیکی به‌عنوان یک ضرورت فعالیت در بستر شاد، کسب ۶۹امتیاز از ۷۰ امتیاز جشنواره شهید رجایی، راه‌اندازی پایگاه مجازی با هدف ذخیره تولید محتوا و قابل دسترس بودن برای معلمان و دانش‌آموزان ازجمله مهم‌ترین اقدامات آموزش‌وپرورش استثنایی استان است.

وی با اشاره به خدمات توان‌بخشی آموزش و پرورش استثنایی لرستان تصریح کرد: سال گذشته علاوه‌بر فعالیت‌های آموزشی ۱۰۹میلیون تومان جهت خرید سمعک، دارو، عینک و ویلچر برای ۲۵۰ دانش‌آموز پرداخت شده‌است.

انتهای پیام