حامد قربانی در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: بیشترین خسارت بارندگی‌های اخیر در شهرستان گناباد مربوط به منطقه پسکلوت و روستاهای گیسور و اسو بوده‌ است. وی ادامه داد: حجم بالای بارندگی‌ها در مدت زمان کم باعث بروز خساراتی در منطقه‌ پسکلوت شد، به طوری که در مدت ۴۸ ساعت حدود ۴۰ میلیمتر بارندگی در […]

حامد قربانی در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: بیشترین خسارت بارندگی‌های اخیر در شهرستان گناباد مربوط به منطقه پسکلوت و روستاهای گیسور و اسو بوده‌ است.

وی ادامه داد: حجم بالای بارندگی‌ها در مدت زمان کم باعث بروز خساراتی در منطقه‌ پسکلوت شد، به طوری که در مدت ۴۸ ساعت حدود ۴۰ میلیمتر بارندگی در این منطقه داشتیم که در ده سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

قربانی با اشاره به اینکه عمده خسارت‌ها مربوط به بخش کشاورزی بوده است، بیان کرد: در روستای گیسور با مسدود شدن ۸ میل‌ چاه به قنات‌های کشاورزی  روستا خساراتی وارد شد همچنین در روستای اسو سیلاب بخشی از لوله‌های انتقال آب کشاورزی را از مسیر خارج کرد و به جاده‌های بین مزارع نیز خساراتی وارد شد.

قربانی خسارت به بندها و باغات پسته را از جمله سایر خسارت‌های مربوط به بخش کشاورزی برشمرد و افزود: تا این لحظه حدود ۱/۵ میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد شده‌ است.

قربانی در ادامه اظهار کرد: با توجه به حجم زیاد بارش‌ها، در بخش زیرساخت‌ها نیز به تعدادی از پل‌ها و جاده‌های بین روستایی در مسیر گیسور به سمت چاه‌نمک و چاه‌مسیله خساراتی وارد شد که میزان خسارات در این بخش حدود ۵۰۰ میلیون تومان برآورد شده‌ است.

قربانی خاط‌ر نشان کرد: تیم‌های امدادی و ماشین‌آلات راهداری از همان ساعات اولیه در مناطق خسارت دیده حضور دارند و هیچ جاده مواصلاتی بین روستایی مسدود نیست و رفت و آمد طبق روال عادی ادامه دارد.

وی گفت: طی نشست‌ها و جلساتی که داشتیم تصمیم بر آن شد که آبیار ی مزارعی که چاه‌های قنات آن‌ها توسط سیلاب مسدود شده است، به طور موقت از طریق پمپاژ توسط خط لوله‌ای که در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد، انجام شود تا وقفه‌ای در امور کشاورزی ایجاد نشود و در فرصت مناسب نسبت به بازگشایی و یا تغییر مسیر چاه‌ها اقدامات لازم انجام شود.

فرماندار گناباد مطرح کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده و آماده‌باش کامل نیروهای مربوطه، در بخش کوهستانی کاخک کمترین خسارت را داشتیم و خوشبختانه در خود شهر گناباد نیز خسارت قابل توجهی نداشتیم و بیشتر موارد مربوط به آبگرفتگی معابر بود که با حضور به موقع نیروهای امدادی در همان ساعات اولیه بازگشایی شد.

وی ابراز امیدواری کرد: تا با کمک ارگان‌های مربوطه بتوان خسارت‌های وارده را در اسرع وقت جبران کرده و از بروز خسارت‌های احتمالی در آینده نیز جلوگیری نمود.

انتهای پیام