به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار اجتماعی برنا؛ ساخت وساز های غیر مجاز و تخریب فضای سبز و عرصه های عمومی از جمله اتفاقات سال های اخیر است که عده ای سودجو برای کسب ارزش افزوده بیشتر به سمت کندن کوه، ساخت و ساز در رودخانه و سایر پهنه های غیر مجاز حرکت کنند […]

به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار اجتماعی برنا؛ ساخت وساز های غیر مجاز و تخریب فضای سبز و عرصه های عمومی از جمله اتفاقات سال های اخیر است که عده ای سودجو برای کسب ارزش افزوده بیشتر به سمت کندن کوه، ساخت و ساز در رودخانه و سایر پهنه های غیر مجاز حرکت کنند و با فروش این خانه ها با قیمت های گزاف با جان و مال مردم بازی کنند.

این در حالی است که برخی مناطق حاشیه پایتخت از این قاعده مستثنی نبوده و خطر سیل این محدوده ها را به دلیل دستکاری های انسانی تهدید می کند. از این رو زمین خواری و ساخت و ساز بی ضابطه در لواسان رواج دارد تا جایی که امام جمعه لواسان در دی ماه ۹۷ نسبت به ساخت و ساز غیرمجاز و زمین‌خواری واکنش نشان داد و از اینکه برخی مسئولین به جای جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز، سفارش برای زمین‌خواری نورچشمی‌ها می‌کنند انتقاد کرد.

همچنین سید مهدی جمالی نژاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستای وزیر کشور در اسفند ۹۷ درباره تخلفات ساخت‌وساز در منطقه لواسانات گفته که گروه بازرسی سازمان شهرداری‌ها را در این خصوص فعال کردیم و آنها پایش‌های خود را در خصوص اقدامات عمرانی در این منطقه آغاز کرده‌اند

در این رابطه خبرنگار برنا به سراغ رئیس شورای شهرستان شمیرات رفت و از آخرین اقدامات برای مقابله با تخلفات ساختمانی گفتگو کرد.

سید کمال الدین محمدیان در رابطه با تدابیر مدیریت شهری برای مقابله با تخلفات عنوان کرد: ساخت و ساز در لواسان بحث طولانی دارد؛ در املاک مورد نظر دهیاری ها و شهرداری ها پهنه بندی مشخصی وجود دارد و ساخت و ساز ها براین اساس انجام می شود.

رئیس شورای شهرستان شمیرانات افزود: پهنه  بندی ها مشخص می کند که می توان ساخت و ساز در فضای خاصی انجام داد یا خیر و همه این ها دارای ضابطه مشخص است از این رو در حوزه هایی که مثلا در حریم رودخانه ها و دره ها است ضابطه خاص خود را دارند اما این که غیر مجاز ساخته می شود قبول دارم و نباید غیر مجاز ساخت وسازی صورت بگیرد.

محمدیان اظهار کرد: افرادی که غیر قانونی ساخت و ساز می کنند تحت پیگرد قانونی قرار دارند و سازه  آن ها در معرض تخریب طبق ماده ۹۹ و ماده ۱۰۰ است.

رئیس شورای شهرستان شمیرانات در پاسخ به این سوال که آیا تا کنون برخوردی هم با متخلفین صورت گرفته یا خیر، عنوان کرد: به شدت با خاطیان برخورد می شود و در حال حاضر ساخت و ساز متوقف شده است.

وی در ادامه و در پاسخ به این سوال که پس از تخریب خانه دختر وزیر برخورد دیگری هم رخ داده یا خیر، اظهار کرد: ماجرای دختر وزیر به دلیل اینکه به فرد خاصی منسوب شد رسانه ای شد و پرونده آن ساخت و ساز مربوط به گذشته بوده  و برخی سازمان ها و نهاد ها می خواستند تبلیغاتی انجام بدهند که بدین ترتیب آن پرونده تا این حد شناخته شد.

رئیس شورای شهرستان شمیرانات ا با بیان برخورد با خاطیان ساخت وساز در لواسان عنوان کرد: دستگاه های دولتی و ناظر اجازه تخلف را نمی دهند و در حال حاضر ساخت و سازهای غیر مجاز متوقف شده است.

محمدیان در پاسخ به این سوال که آیا بنا است ساخت و سازهایی غیر مجاز  قلع و قمع می شود یا خیر گفت: با قلع و قمع خیلی موافق نیستیم چرا که در قلع و قمع به حالت اول باز نمی گردد و آن فضا به مخروبه ای تبدیل خواهد شد و بدون اینکه خاک برداری و آوار برداری شود رها خواهد شد. با شکلی که در حال حاضر تخریب می شود هیچ آدم عاقلی آن را تائید نمی کند.

رئیس شورای شهرستان شمیرانات ااضافه کرد: در قلع و قمع ساختمانی که با هزینه گزاف ساخته می شود را خراب می کنند و بدین ترتیب به محلی برای حیوانات موذی تبدیل خواهد شد و شکل بسیار بدی به خود خواهد گرفت. ما می گوییم اگر تخلفی وجود دارد باید با آن تخلف عاقلانه رفتار شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تخلفات در لواسانات به جریمه تبدیل می شود، عنوان کرد: باید حقوق عامه در ساخت وساز و تخلفات در نظر گرفته شود و چنان چه تخلفی به جریمه تبدیل می شود به گونه ای باشد که دیگر اجازه ساخت و ساز دوباره به افراد داده نشود. جریمه هایی که مبالغ زیادی داشته باشد و راهکارهای دیگر را پیش رو بگذارید از جمله عدم دسترسی به آب و برق و گاز به فرد خاطی، افراد دیگر تشویق به ساخت و ساز در پهنه های غیر مجاز نمی شوند و نباید انگیزه بدهیم. اما وقتی به صورت غیر مجاز ساخت و ساز انجام می شود و مجلس تصویب می کند که آب  و برق و گازبه افراد بدهند  افراد هم می گویند هر زمان که حکم تخریب بیاید آن ها را جمع آوری خواهیم کرد.