آفتاب نیوز : «احمد مرادی» امروز (دوشنبه) از برنامه ریزی برای برپایی نشست نمایندگان استان هرمزگان با وزیر اموراقتصادی و دارایی در مورد آلومینیوم المهدی اطلاع داد و اضافه کرد: سازمان خصوصی سازی باید شبانه روزی روی مجتمع نظارت داشته باشد و فرمان لازم را صادر کند.مرادی یادآوری کرد: در سال ۱۳۹۳ مجتمع آلومینیوم المهدی […]

آفتاب نیوز : «احمد مرادی» امروز (دوشنبه) از برنامه ریزی برای برپایی نشست نمایندگان استان هرمزگان با وزیر اموراقتصادی و دارایی در مورد آلومینیوم المهدی اطلاع داد و اضافه کرد: سازمان خصوصی سازی باید شبانه روزی روی مجتمع نظارت داشته باشد و فرمان لازم را صادر کند.
مرادی یادآوری کرد: در سال ۱۳۹۳ مجتمع آلومینیوم المهدی و هرمزال زیر نرخ کارشناسی واگذار گردید که این اتفاق نباید دو مرتبه تکرار گردد و وزیر امور اقتصادی و دارایی باید دستورات لازم را در این زمینه صادر کند.
وی اضافه کرد: سازمان خصوصی سازی با فشار دستگاه های نظارتی و نمایندگان وادار گردید قبول کند خریدار آلومینیوم المهدی و هرمزال تخلفاتی داشته و حق و حقوق دولت را پرداخت ننموده است و قرارداد را فسخ کرد.
نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر در مجلس شورای اسلامی تصریح نمود: پیشنهاد اولیه این است که مجتمع آلومینیوم المهدی و هرمزال به خانواده بزرگ آلومینیوم کشور واگذار نماید و کارگران سهامدار آن گردند و کارگران مالک کلیدی چرخه تولید آلومینیوم شوندکه به دست آنها می چرخد.
  در سال ۱۳۹۴ سازمان خصوصی سازی ۷۲ درصد از سهام مجتمع آلومینیوم المهدی هرمزگان را به اعتبار یک هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان به بخش خصوصی واگذار کرد.
رییس سازمان خصوصی سازی بیست و چهارم آذرماه  اظهار کرد: با توجه به اینکه خریداران به تعهدها خود عمل نکردند، سهام در وثیقه شرکت آلومینیوم المهدی و دارایی های طرح آلومینیوم هرمزال به فروش می رسد.
به گفته وی، آلومینیوم المهدی علاوه بر این باید ماهیانه ۲۵۰۰ تن آلومینیوم به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنعت های معدنی ایران ( ایمیدرو) تحویل دهد که خلف وعده کرده است.میزان سهام قابل واگذاری شرکت آلومینیوم المهدی ۷۳٫۳۶ ۳۶ درصد و میزان دارایی قابل واگذاری طرح آلومینیوم هرمزال ۱۰۰ درصد سهام این شرکت است.
شرایط پرداخت وجه این خرید و فروش به صورت ۳۴۰ میلیارد تومان به عنوان حصه نقدی خرید و فروش، پرداخت باقی مانده بهای (ثمن) خرید و فروش به صورتی تعیین شده که خریدار، همه اقساط ذی ربط به این خرید و فروش را که خریدار قبلی تعهد کرده اما سررسید آن فرا نرسیده، تقبل و پرداخت می نماید.
علاوه بر این خریدار دارای تعهد است بابت حسن انجام این تعهد یک فقره چک به مبلغ یک هزار میلیارد تومان به سازمان خصوصی سازی تحویل دهد. خریدار دارای تعهد است اقساط قرارداد تسهیلات دریافت شده از بانک صنعت و معدن را در سررسیدهای قطعی بر طبق جدول ملحق شد بپردازد.
بر این اساس، تقاضا کنندگان توان دارند حداکثر تا انتهاء وقت اداری بیست و هفتم آذرماه نسبت به عرضه ضمانت خرید و عرضه پیشنهاد اقدام کنند و سازمان خصوصی سازی در رد یا قبول هر یک از پیشنهادهای دست یافته مختار است.
مرجع: ایرنا