ساراسادات خادم الشریعه در اظهار کرد و گو با ایسنا در مورد حضور خودش در لیگ چین اظهار کرد: این نخستین حضورم در لیگ چین نبود، اما اینکه هرسال به لیگ چین دعوت شویم خیلی خرسند کننده هست. در لیگ چین همیشه بازیکنان خوب دنیا حاضر هستند. در این سال هم اتفاق خوبی که افتاد […]

ساراسادات خادم الشریعه در اظهار کرد و گو با ایسنا در مورد حضور خودش در لیگ چین اظهار کرد: این نخستین حضورم در لیگ چین نبود، اما اینکه هرسال به لیگ چین دعوت شویم خیلی خرسند کننده هست. در لیگ چین همیشه بازیکنان خوب دنیا حاضر هستند. در این سال هم اتفاق خوبی که افتاد دو ایرانی بودیم که در یک تیم بازی کردیم. پیشتر منحصرا من در لیگ چین بازی می کردم و این خیلی امیدوارکننده هست که دو نفر در آن حاضر بودیم. امید دارم در سال های آینده تعداد زیادتر هم گردد

امید دارم در سال های آینده تعداد زیادتر هم شودوی با اشاره به زندگی شطرنجی اش در سال گذشته اظهار کرد: سال قبل اصلا سال خوبی از نظر شطرنجی نداشتم. می اندیشم ریتینگم از ۲۴۵۸ به ریتینگ ۲۴۰۰ دست یافته بودم و تقریبا پایین تر هم می رفت، ولی از تیرماه تقریبا در هر مسابقه ای که شرکت کردم ریتینگ گرفتم و درجه های از دست رفته را جبران نمودم. واقعا برایم خرسند کننده هست، داشتم اندک اندک از شطرنج ناامید می گردیدم. در حال حاضر هم جزء ۲۰ نفر اول رنکینگ جهانی هستم.

خادم الشریعه هدف کلیدی خود را قهرمانی جهان عنوان نمود و اظهار کرد: در حال حاضر که می خواهم جزء ۱۰ نفر اول جهان شوم. اگر در دو مسابقه دیگر همینطور نتیجه بگیرم خیلی راحت در بین ۱۰ نفر اول جهان قرار خواهم گرفت، هرچند که کار سختی هست. اینکه بتوانیم در هر مسابقه که شرکت می کنیم آماده باشیم و خوب نتیجه دریافت کنیم کار سختی هست و نیاز به مربی هم دارد. اما هدف بلند مدتم و چیزی که از بچگی موقعی که شطرنج را شروع کردم آرزو داشتم، قهرمانی زنان جهان هست. می اندیشم که خیلی هم دور از دسترس نیست. بجز نفر اول که خیلی اختلاف با سایر بازیکنان دارد و البته هم دیگر در مسابقات قهرمانی جهان شرکت نمی کند سایر بازیکنان آنقدر اختلاف سطح ندارند.

وی در مورد مسابقات پیش روی خود اظهار کرد: نخستین مسابقه ای که پیش رو دارم مسابقات فوری و نیمه فوری جهان هست که حدود یک ماه دیگر به احتمال زیاد در روسیه برگزار خواهد گردید. من می اندیشم که شطرنج فوری ام نسبت به فکری ام خوب تر هست و شانسم در آن مسابقات زیادتر می باشد. پیشتر هم که در این مسابقات شرکت کرده بودم و نخستین حضورم بود چهارم جهان شده بودم که رده خوبی بود. پس از ان هم با اهمیت ترین مسابقه، رقابت های آزاد جبل الطارق هست که می اندیشم برای زنان با اهمیت ترین مسابقه آزاد باشد چون جوایز خیلی بالایی دارد. من تقریبا سالانه در این مسابقات شرکت کردم و یکبار هم پیشینه نایب قهرمانی را دارم. همیشه این مسابقات خیلی سخت هست چون همه بازیکنان خوب و قوی زنان در این مسابقات شرکت می کنند.

وی در مورد حضور نیافتنش در رقابت های شطرنج انفرادی قهرمانی قاره آسیا اظهار کرد: خودم نمی خواستم در این مسابقات رکت کنم. یک عزیمت تفریحی در پیش دارم و از سویی اصلا حس خوبی برای شرکت در این مسابقات خوب نبود. ترجیح دادم در این دوره شرکت نکنم. ان شاالله در سال آینده مسابقه خواهم داد.

استاد بزرگ شطرنج زنان ایران در مورد وضع مربی اش اظهار کرد: من مربی فرانسوی دارم که هزینه ها را خودم پرداخت می نمایم. البته فدراسیون بعضی وقت ها در پرداخت هزینه ها کمک کرده هست. در کل فدراسیون به سبب بودجه اندکی که دارد توان نداریم به طور دایم یک مربی خوب بیگانه در کنارمان دارا باشیم. هزینه های مربی ام را هم خودم از جوایزی که از مسابقات بدست آوردم پرداخت می نمایم البته همان گونه که اظهار کردم در این اواخر هم پیش آمده که فدراسیون در هزینه مربی کمکم کرده هست.

وی در مورد هزینه عزیمت مسابقات نیز اظهار کرد: بعضی از سفرها که میزبان دعوت می کند نظیر فرانسه که هزینه بلیط، هزینه مسابقه و یک حق القدمی هم داشتم. مسابقات فرانسه خوب بود چون جوایزی هم آنجا گرفتم. از نظر شرکت در مسابقات خیلی مشکل نداریم چون وقتی ریتینگ بالا برود ناخودآگاه به مسابقات متفاوت دعوت می شوی. اما بعضی مواقع باید با یک همراه برویم یا بعضی مسابقات آنقدر سطح بالایی دارند که میزبان وادار هست تنها ابزارها را در اختیار۱۰ بازیکن برتر قرار دارد که ما وادار هستیم با هزینه شخصی برویم. البته حالا با اهمیت ترین مشکل ما مربی هست که هم تیم آقایان و هم تیم زنان این مشکل را دارد.

وی در مورد درآمدش از لیگ چین اظهار کرد: من برای هر مسابقه در لیگ چین ۵۰۰ دلار گرفتم و پرهام مقصودلو ۷۰۰ دلار. چون ریتینگ پرهام زیادتر از من هست و علاوه بر این هم در کل برای شطرنج زنان کمتر هزینه می کنند. دو مرتبه هم در کل حضور در لیگ چین خیلی شرایط خوبی هست چون هم هزینه بلیط و هم هزینه ساکن کردن را می دهند و برای ۴ بازی هم من ۲ هزار دلار گرفتم.

وی به وضع بد لیگ شطرنج ایران اشاره نمود و اظهار کرد: متاسفانه من در این سال در لیگ ایران حضور ندارم بجز من ۴ نفر اول آقایان و ۴ نفر اول زنان هم در لیگ حضور ندارند. متاسفانه لیگ قوی در این سال نداریم. همیشه پرداخت ها با دیرکرد انجام می گردد. ما هنوز قراردادهای ۲ سال گذشته را دریافت نکرده ایم، در کمال خوشبختی قول دادند که قراردادهای سال گذشته را پرداخت کنند.    البته ارزشی که قراردادهایمان دو سال قبل داشت با حال خیلی متمایز هست اما خوب شرایط متاسفانه اینچنین هست.

وی در جواب به اینکه آیا سال آینده در لیگ شرکت می کنید؟ اضافه کرد: نمی دانم من همیشه در لیگ ایران بازی کردم، سال کنونی متاسفانه خیلی از بازیکنان حضور ندارند. امید دارم سال آینده شرایط خوب تر گردد، چون در شطرنج محدودیتی برای حضور در لیگ وجود ندارد. من خودم سال کنونی هم در بوندسلیگا بازی کردم و هم چین. سال های گذشته هم این ها را همراه لیگ ایران داشتم. خیلی دوست دارم در لیگ ایران هم بازی کنم اما متاسفانه این سال شرایط اش نبود و امید دارم سال های آینده خوب تر گردد.

انتهای پیام