به گزارش خبرنما به نقل از تابناک به نقل از فارس، «حمد بن جاسم»، نخست‌وزیر اسبق دولت قطر گفت که گفتگو بین تهران و کشور‌های عربی خلیج فارس نتایج مهمی برای منطقه می‌تواند داشته باشد. او شنبه شب در حساب توییتری خود نوشت: «پیشتر به هنگام تشدید تنش آمریکا [در برابر ایران]در زمان دولت ترامپ گفتم […]

به گزارش خبرنما به نقل از تابناک به نقل از فارس، «حمد بن جاسم»، نخست‌وزیر اسبق دولت قطر گفت که گفتگو بین تهران و کشور‌های عربی خلیج فارس نتایج مهمی برای منطقه می‌تواند داشته باشد.

او شنبه شب در حساب توییتری خود نوشت: «پیشتر به هنگام تشدید تنش آمریکا [در برابر ایران]در زمان دولت ترامپ گفتم که گشایش گفتگو بین ایران و کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج [فارس]چه‌بسا برای منطقه می‌تواند نتایج مهمی رقم بزند؛ چرا که این گفتگو شاید به تنش در منطقه پایان دهد و اعتماد بین دو کرانه خلیج [فارس]را تقویت کند».

بن جاسم در ادامه نیز نوشت: «امروز بعد از پایان تنش بین کشور‌های عضو شورای همکاری (بحران قطر با محور عربستان سعودی) و رسیدن دولت جدید به کاخ سفید من بار دیگر معتقدم فرصت برای این گفتگو همچنان پابرجاست. توصیه می‌کنم این فرصت را مغتنم بشمارند و بر روی تنش فعلی بین آمریکا و ایران حساب باز نکنند به ویژه اینکه دولت بایدن وجود دارد. ما به این نیاز داریم که یک طرحی را در همه سطوح بدون تکیه به شرط‌بندی بی‌حساب و کتاب تهیه کنیم».

نخست وزیر اسبق قطر در توییتی دیگر نیز ادامه داد: «ما نباید در آغاز این گفتگو تردید کنیم؛ زیرا این گفتگو به حل تنش‌های زیاد در اطراف ما کمک خواهد کرد. ما می‌دانیم که دیدگاه‌های مختلفی بین ما و ایران در ارتباط با مسائل مختلف وجود دارد، ولی این مسئله نیاید مانع از گشایش گفتگو با ایران شود؛ چرا که ما با کشور‌هایی همکاری داریم که در بسیاری از چیز‌ها با آن‌ها هم‌رأی نیستیم».

توییت بن جاسم

بن جاسم پیش از این نیز خواهان گفتگو بین ایران و کشور‌های عربی بود، ولی دقیقاً مشخص نیست که منظور او از «کشو‌هایی که با آن‌ها همکاری داریم» چه کشور‌هایی هستند. این احتمال دارد که منظور او رژیم صهیونیستی باشد که طی شش ماه گذشته با بحرین، امارات، سودان و مغرب روابط خود را عادی سازی کرده و زمزمه‌هایی مبنی بر این که احتمالاً عربستان سعودی نیز به جمع این کشور‌های عربی بپیوندد، وجود دارد.

هفته گذشته بحران چند ساله بین قطر و کشور‌های عربستان سعودی، بحرین، امارات و مصر با وساطت کویت و فشار‌های آمریکا پایان یافت و آن‌ها مصالحه کردند. مصالحه‌ای که هیچ یک از شروط سیزده‌گانه محور سعودی برای عادی‌سازی روابط با قطر محقق نشد.