دنیای اقتصاد درج کرد: آن طور که فعالین بازار می‌گویند، آرامش در بازارهای ارز و سکه، بازار خودرو را نیز به نوبه خود آرام نگه داشته و التهاب خاصی در آن به چشم نمی‌آید. این آرامش علت شده ولع خرید نیز کاهش پیدا نماید و بنابراین، بازار در سطح کلی روزهایی آرام را به خود […]

دنیای اقتصاد درج کرد: آن طور که فعالین بازار می‌گویند، آرامش در بازارهای ارز و سکه، بازار خودرو را نیز به نوبه خود آرام نگه داشته و التهاب خاصی در آن به چشم نمی‌آید. این آرامش علت شده ولع خرید نیز کاهش پیدا نماید و بنابراین، بازار در سطح کلی روزهایی آرام را به خود ببیند.

با توجه به این استدلال، اگر نرخ ارز و سکه دو مرتبه هم روندی افزایشی پیدا نماید، نمودار کلی نرخ در بازار خودرو نیز ناشی از این اتفاق، صعودی خواهد گردید.

ثبات کلی بازار خودرو البته در حالی هست که نرخ بعضی فرآورده ها به‌دلیل کم بودن ارائه، روندی صعودی در این هفته داشته هست. در حقیقت علی رغم آرامش کلی در بازار خودرو، نرخ بعضی فرآورده ها از ناحیه کم بودن ارائه، شارژ شده و در این بین، رنویی‌ها بیشترین اثرپذیری را داشته‌اند. داستان خودروهای تولیدی رنو در ایران البته با زیادتر فرآورده ها فعلی صنعت خودرو کشور متمایز هست، چه آنکه احتمالا، تولید آنان در آینده‌ای نزدیک متوقف خواهد گردید. 

البته بجز خودروهای رنو فرانسه، بعضی دیگر از فرآورده ها نیز که به‌دلیل تحریم‌ها با کاهش یا توقف تولید رو به رو شده و می‌شوند، افزایش نرخ را تجربه خواهند کرد و این مبحث امکان دارد حتی دامان چینی‌ها را نیز بگیرد. بالا رفتن قیمت‌ها در بازار خودرو از چند ماه گذشته تشدید شد و همزمان با صعود نرخ ارز و سکه، خودروهای داخلی و بیگانه نیز گرفتار خیز گرانی گردیدند. با اعمال تحریم‌های ایالات‌متحده آمریکا بر علیه خودروسازی کشور، افزایش قیمت‌ها زیادتر و زیادتر گردید، تا جایی که می‌توان مدعی شد نرخ خودروهای داخلی بیشتر از یک و نیم برابر در قیاس با انتهای سال گذشته افزایش داشته هست.

به هر روی، با توجه به کاهش تیراژ خودروهای داخلی (حتی ایرانی‌ترین آنان من جمله پراید و پژو ۴۰۵)، قیمت‌ها طی چند ماه گذشته صعودی شده‌اند و خودروهایی که گفت وگو از توقف تولید آنهاست نیز بیشتر از پیش افزایش نرخ داشته‌اند.