به گزارش خبرنما به نقل از برنا آذربایجان غربی، با بالا گرفتن حساسیت بحران در مناطق سیل‌زده کشور بویژه بحرانی شدن شرایط زیست انسانی در استان لرستان حرکت مردمی کمک به سیل زدگان کشور که به منظور کمک به هم میهنان آسیب دیده از این بلای طبیعی در استان گلستان اوایل فروردین ماه سال جاری […]

به گزارش خبرنما به نقل از برنا آذربایجان غربی، با بالا گرفتن حساسیت بحران در مناطق سیل‌زده کشور بویژه بحرانی شدن شرایط زیست انسانی در استان لرستان حرکت مردمی کمک به سیل زدگان کشور که به منظور کمک به هم میهنان آسیب دیده از این بلای طبیعی در استان گلستان اوایل فروردین ماه سال جاری راه افتاده بود با ماموریتی جدید کار خود را پی گرفت.

این حرکت مردمی که پیشینه آن به امدادرسانی برای زلزله‌زدگان کرمانشاه در پاییز سال ۹۶ برمیگردد، تحت عنوان و با هشتگ #پویش_انسانیت با بهره‌گیری از توان نیروهای مردمی اعم از فعالین رسانه و خبرنگاران، فعالین اجتماعی، اعضای سازمانهای مردم نهاد و موسسات خیریه آن هنگام در یک حرکت خودجوش موفق شدند اقلام مورد نیاز هموطنان زلزله زده را در یک طرح ضربتی ۴ روزه و به ظرفیت ۵ کامیون جمع‌آوری، بسته‌بندی و تحویل مراکز هدف تعیین شده در شهرستان سرپل ذهاب نمایند.

این حرکت سال ۹۷ نیز در دو حوزه اقدام به جذب کمکهای مردمی برای نیازمندان کرد به این ترتیب که در آستانه سال تحصیلی و برای تهیه کیف و لوازم التحریر برای کودکان مناطق محروم مرزی تحت عنوان #پویش_انسانیت۲ موفق شد ۸ هزار بسته اقلام مورد نیاز را جمع‌آوری، بسته بندی و با حضور در روستاهای هدف تحویل افراد نیازمند کند.

این پویش در آستانه سال نو در اسفندماه ۹۷ حرکت سوم خود را بمنظور تهیه بسته‌های ضروری مواد غذایی برای خانواده‌های نیازمند و بیشتر تحت پوششین موسسه خیریه رفاه کودک و نوجوان ارومیه با عنوان #پویش_انسانیت۳ راه انداخت و انبوهی از خانواده‌های نیازمند شناسایی شده را زیر چتر کمکهای خود در آورد.

همزمان با رخداد تلخ وقوع سیل در استانهای شمالی کشور و در نخستین روزهای بعد از این سانحه، پویشی‌ها این بار پایگاه جمع‌آوری کمکهای مردمی در محل ورزشگاه بزرگ ۶ هزار نفری غدیر دایر شد و تحت عنوان #پویش_انسانیت۴ همزمان با انسانهای خیراندیش و نیکوکار سراسر کشور، بعنوان یکی از پایگاههای رسمی جذب کمکهای مردمی سطح شهر ارومیه، تعیین شده از سوی مدیریت بحران آذربایجان غربی موفق شد ۳ کامیون ارزاق مورد نیاز سیل‌زدگان را از طریق جمعیت هلال احمر به استان گلستان و  شهرستان آق قلا ارسال نماید.

از نکات جالب توجه مرحله اول #پویش_انسانیت۴ حضور پرشور اقلیت‌های مذهبی، انجمن آشوریان و شورای خلیفه گری ارامنه آذربایجان بود که ارزش ریالی کمکهای جذب شده از این محل ۱ میلیارد ریال برآورد شد.

به فاصله کمی از فاز اول حرکت مردمی #پویش_انسانیت و با بالا گرفتن بحران در استان لرستان خیرین ارومیه با هدف شناسایی نیازهای کمتر مورد توجه قرار گرفته و البته ضروری آسیب دیدگان سیل، جلسه ای به میزبانی فرمانداری ارومیه و با فراخوان از همه گروههای اجتماعی جلسه‌ای تشکیل و مقرر شد برای تامین نیازهای اساسی بانوان و نوزادان لرستان #پویش_انسانیت۴ تمرکز خود را صرفا روی جمع‌آوری اقلام بهداشتی ویژه بانوان و نوزادان صرف کند.

برای ورود به چنین حوزه حساسی به لحاظ فرهنگی و اجتماعی، رسانه‌های عضو پویش مسئولیت سنگینی بر عهده داشتند. شکستن تابوهای عجیب فرهنگی و مقابله با اصطکاکاتی که طرح چنین مباحثی را قبیح می‌دانستند دشواریهای اطلاع‌رسانی در این خصوص را مضاعف کرده بود.

پویشی های ارومیه در میان تعطیلات هفته گذشته و علیرغم مشکلاتی که وجود داشت با حضور شبانه‌روزی خود در ایستگاه جمع‌آوری کمکهای مردمی و با اطلاع‌رسانی و فراخوان عریان از اقلام مورد نیاز، ضمن تلاش برای ایجاد تغییر رویکرد فرهنگی در جامعه موفق شدند در پارت اول روز چهارشنبه ۳ کامیون نوار بهداشتی و پوشک بچه را روانه شهرستان بحران‌زده پلدختر کنند.

با ادامه پویش، پویشی ها تصمیم دارند تا رفع نیاز کامل سیل زدگان هدف و تامین مایحتاج ماههای آتی تا عادی شدن شرایط زندگی هم میهنان سیل زده فعالیت خود را ادامه دهند.

پویش انسانیت به نام هیچ شخص یا ارگانی نیست؛ وابستگی به هیچ جا ندارد. ثبت نشده، دنبال اسم و رسم نیست اما تلاش دارد با کمک مردم کارهای بزرگی را صورت دهد.